Προς το περιεχόμενο

Ποιο reverb!?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον με την μπαντα μου κινουμαστε σε ενα ειδος psych rock-classic rock με αρκετα vintage στοιχεια...θελω να προσθεσω ενα reverb στη πεταλιερα μου που θα με εμπνευσει κ θα με βοηθησει στη δημιουργια ambient-psych ηχου και οχι απλα να ειναι εν ακομα εφφε που θα γλυκαινει τον ηχο....εχω καταληξει σε 3 και για την ωρα ας περιοριστουμε σε αυτα

Digiteck polara-nova reverb-tc hall of fame

Δεν εχω ακουσει κανενα απο κοντα,μονο συγκριτικα στο youtube...απο αυτα που ακουσα με κερδιζει το polara,το οποιο μου ακουστηκε ποιο ζεστο-οργανικο-φυσικο στον ηχο του γενικα,αλλα στο tc με κερδισε η επιλογη mod που ειναι ακριβως οτι χρειαζομαι...για το nova εχω ακουσει τα καλυτερα,απλα βλεπω πολλα κουμπακια τα οποια δε πολυσυμπαθω!!!

Σας ακουω!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.για το nova εχω ακουσει τα καλυτερα,απλα βλεπω πολλα κουμπακια τα οποια δε πολυσυμπαθω!!!

 

Ασε που ΔΕΝ ειναι καν reverb  ;D

 

btw DELAY εχεις?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα να ξερεις συνηθως τα περισσοτερα reverb που ακους σε δισκους, η live καλλιτεχνων, ειναι η φυσικο βαθος του χωρου στο οποιο παιζουν , η καποιο reverb που εβαλαν εκ των υστερων στο mixing desk, η  καποιο απλουστατο (και καταπληκτικο) spring reverb απο καποιο fender ενισχυτη. Ελαχιστοι ειναι οι ηχοι κιθαριστων που χρησιμοποιουν  dedicated reverb.

 

Γενικα οσες φορες και εγω εβαλα καποιο πεταλι βαθους στη πεταλιερα μου το μονο που καταφερα ειναι να κανω τον ηχο μου πιο μουντο, και στο τελος να το διωξω.

 

Μπορεις να πετυχεις εξισου καλα αποτελεσματα η και καλυτερα, με ενα απλο καλο πεταλι delay.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα να ξερεις συνηθως τα περισσοτερα reverb που ακους σε δισκους, η live καλλιτεχνων, ειναι η φυσικο βαθος του χωρου στο οποιο παιζουν , η καποιο reverb που εβαλαν εκ των υστερων στο mixing desk, η  καποιο απλουστατο (και καταπληκτικο) spring reverb απο καποιο fender ενισχυτη. Ελαχιστοι ειναι οι ηχοι κιθαριστων που χρησιμοποιουν  dedicated reverb.

 

Γενικα οσες φορες και εγω εβαλα καποιο πεταλι βαθους στη πεταλιερα μου το μονο που καταφερα ειναι να κανω τον ηχο μου πιο μουντο, και στο τελος να το διωξω.

 

Μπορεις να πετυχεις εξισου καλα αποτελεσματα η και καλυτερα, με ενα απλο καλο πεταλι delay.

σωστο αυτο που λες και νομιζω ισχυει για τα περισσοτερα modulation effects...απλα εγω το θελω σε φαση δημιουργιας στο στουντιο και οταν ερθει η ωρα εγγραφης βλεπιυμε πως θα γινει

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε όποιον ζητάει ποιοτικό reverb η δική μου απάντηση εδώ και καιρό είναι ....φέτα.

Και μάλιστα lexicon.

Αλλά υπάρχουν τόσες σοβαρές μάρκες.

 

Ξέρω ότι πρόκειται για live. Εκεί λίγο ζορίζει.

Αλλά νομίζω είναι αντιφατικό να ψάχνεις χροιές και ποιοτικό reverb για live όπου όλα γίνονται σούπα.

 

Ασε που με λίγο ψάξιμο με τα ίδια λεφτά που παίρνεις ένα HOF παίρνεις ένα μτχ lexicon.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό το splash MK3 που αναφέρθηκε όπως το τα  strymon . εγώ έχω το Flint και τα σπάει

 

Είχα δοκιμάσει και το ocean του Τσακαλη ep;ishw kal;o

 

επειδή είναι λίγο ακριβά αυτά, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το  Hall of Fame

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ειχα το hall of fame το οποιο ειναι εξαιρετικο, με αυτο συνηθως επαιζα στο hall mode,το spring του δεν μου ελεγε πολλα.

 

Τωρα βρηκα και πηρα το Digitech supernatural ambient reverb, νομιζω εχει πολυ καλυτερο spring απο το hof και γενικα οπως λεει και το ονομα του ειναι για πιο ατμοσφαιρικες καταστασεις, ειναι discontinued αλλα ισως το βρεις μεταχειρισμενο.

 

Ισως το polara να ειναι κοντα λογω ιδιας εταιριας, δεν τον εχω δοκιμασει ομως, οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε όποιον ζητάει ποιοτικό reverb η δική μου απάντηση εδώ και καιρό είναι ....φέτα.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω..Πήρα μτχ για λιγότερα από €100 τo TC Electronic M350 και με καλύπτει απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου