Προς το περιεχόμενο

Ayous, obeche, Triplochiton scleroxylon - κσυλα κσυλα κσυλα


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις προαλλες πηγα στο τοπικο ξυλουργειο για ενα πλανισματακι και μου λεει ο μαραγκός

-αυτο το ξερεις? (Μου δειχνει ενα ξυλο σαν κορινα αλλα στο πιο κιτρινοξανθο)

-Κορινα? Του λεω

Μου λεει -Αγιουζ.

 

Χου δε γουατ ναου ? Αγιουζ γουατ? Ντραγκζ?

 

Τελος παντων το πιανω το ξυλο και ηταν ελαφρύ σαν βαμβακι λεω χμμ εχεις τιποτα περισσεύματα ? Και με δινει ενα 50 επι 35 (κανει για στρατ τζαζμαστερ κλπ)

 

Λεω τωρα καλο φαινεται αλλα ας το ψαξω

 

Και το εψαξα.

 

Πρωτα απ ολα ειναι σχετικα φτηνο

Δεν το κυνηγαει κανενας.

Και ειναι σοβαροτατα ΠΑΝΑΛΑΦΡΟ.

 

Οποτε μαλλον αν αναρρωσω καποια στιγμη ερχεται μια τζαζμαστερ κ ισως και κανα τζαζμπεης αργοτερα.

 

I ll keep ya posted

 

Mεχρι τοτες....

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Triplochiton_scleroxylon

 

Πνοή και Νύξη Nasokosm καιλοιποί αν το εχετε δουλεψει μοιραστειτε την εμπειρία σας θενξ!!

 

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Καλό ακούγεται αλλά είναι κρίμα να συμβάλλουμε στην ζήτηση του, όπως λέει η Wikipedia:

 

The wood is heavily exploited in its natural habitat, a harvest that is unsustainable in some areas.

 

Ισως γι αυτό δεν χρησιμοποιείται στην βιομηχανία.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό ακούγεται αλλά είναι κρίμα να συμβάλλουμε στην ζήτηση του, όπως λέει η Wikipedia:

 

Ισως γι αυτό δεν χρησιμοποιείται στην βιομηχανία.

 

Παράβλεψις... παρεσύρθην από τον ενθουσιασμό μου.

 

ΟΚ συμφωνώ , ας σβηστεί το θέμα.

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αλίμονο, μα τι λες;  :)

Εσυ ένα κομμάτι βρήκες, δεν έκοψες δένδρο, ούτε νομίζω να δημιουργηθεί τεράστια ζήτηση απο το θέμα μας και πολύ θα θέλαμε να δούμε και το αποτέλεσμα του οργάνου που θα φτιάξεις.

Μια πρόσθετη αναφορά έκανα σχετική με το κσύλο. ;)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα, λέει ότι τα πολύ ελαφρά ξύλα όπως αυτό και το balsa δεν είναι ιδιαίτερα καλά tonewoods. Βέβαια εσύ ηλεκτρική θα κάνεις οπότε εδώ βάζω τελεία  ->.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Λόγω της δουλειάς μου ξέρω ότι το ξύλο αγιούζ ή σάμπα, χρησιμοποιείτε στην επιπλοποιία εδώ και πολλά χρόνια. Πηχάκια, ροζέτες, κουρτινόξυλα (κοντάρια και μετόπες), φτιάχνονται απ'αυτό. Είναι σχετικά φθηνό, φθηνότερο από το μαόνι και ακριβότερο από το σουηδικό, αλλά το κακό είναι ότι είναι υπέρ το δέον ευαίσθητο στο σαράκι.  Μου κάνει εντύπωση πάντως αυτό...:  ""The wood is heavily exploited in its natural habitat, a harvest that is unsustainable in some areas."" ξέροντας ότι στην Ελλάδα τουλάχιστον πωλείτε ευρέως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα, λέει ότι τα πολύ ελαφρά ξύλα όπως αυτό και το balsa δεν είναι ιδιαίτερα καλά tonewoods. Βέβαια εσύ ηλεκτρική θα κάνεις οπότε εδώ βάζω τελεία  ->.

 

Ηταν και δική μου ανησυχια μεχρι που ειδα οτι εχει χρησιμοποιηθει για οργανα, οχι high -end βεβαια.

 

Για μένα ενα απο τα καλυτερα κσυλα για ηλεκτρικες ειναι το Κορινα, του τρεφω ιδιαιτερη συμπαθεια και η τελευταια στρατ που εφτιαξα απο Κορινα μουεκατσε πολυ καλα σαν οργανο, ΠΟλΥ καλα ομως, δεν μπορω να ξεκολλησω.

 

Επειδη λοιπον μοιαζειπαρα πολυ σε Κορινα για αυτο και φλερταρω με μια τετοια κατασκευή.

 

Τωρα απο την αλλη πιστευω οτι αν κανω μια τελε απο αγιουζ και βγει πχ 2 κιλα, δε θα εχει παρουσια στο μιξ μιας μπαντας. Αλλά... θα εκανα ενα ηλεχτρικό μπάσο ή μια τζαζμαστερ ας πουμε που μπορει να βγει κατι ελαφρυ και καλό.

 

Θα δειξει. Ο μαραγκός μου ετοιμαζει ένα blank από τρία κομμάτια σκραπ που βρήκε. Αν βγει ωραιο παμε και για τα 1-piece.

  • Like 1

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Λόγω της δουλειάς μου ξέρω ότι το ξύλο αγιούζ ή σάμπα, χρησιμοποιείτε στην επιπλοποιία εδώ και πολλά χρόνια. Πηχάκια, ροζέτες, κουρτινόξυλα (κοντάρια και μετόπες), φτιάχνονται απ'αυτό. Είναι σχετικά φθηνό, φθηνότερο από το μαόνι και ακριβότερο από το σουηδικό, αλλά το κακό είναι ότι είναι υπέρ το δέον ευαίσθητο στο σαράκι.  Μου κάνει εντύπωση πάντως αυτό...:  ""The wood is heavily exploited in its natural habitat, a harvest that is unsustainable in some areas."" ξέροντας ότι στην Ελλάδα τουλάχιστον πωλείται  ευρέως....

 

Ασχολείσαι με έπιπλα ή με εμπόριο ξυλείας στην Αλεξάνδρεια? Γιατί αν ασχολείσαι με εμπόριο πρέπει να με πεις τι φερνεις!!  ;D

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολείσαι με έπιπλα ή με εμπόριο ξυλείας στην Αλεξάνδρεια? Γιατί αν ασχολείσαι με εμπόριο πρέπει να με πεις τι φερνεις!!  ;D

 

;D ;D ;D  Είδη επιπλοποιίας-κιγκαλερίας.....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου