Προς το περιεχόμενο

Fender 80's Stratocaster


WilliamSats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Αν και καθυστερημένα, για το λόγο οτι τώρα θα πάει για πούλημα λόγο ανάγκης, θα παρουσιάσω μία "Αμερικάνα" Stratocaster που έπεσε στα χέρια μου πριν απο ενάμιση χρόνο περίπου και η οποία μου ήρθε εντελός "γυμνή" ;D

Η αγορά έγινε μέσο γνωστού που είχε φίλο στη Γερμανία και μου είπε οτι πουλάει τη συγκεκριμένη κιθάρα.

Η κιθάρα ήρθε σε πολύ καλή κατάσταση, εκτός απο 2 σημεία. Το Headstock που είχε ξυσμένο το μισό fender και το μισό serial number που αν θυμάμαι καλά ήταν Ε4563... κάτι και ένα σημάδι λίγο πιο κάτω απο το πάνω Pin strap, το οποίο όμως (ευτηχώς) δεν φαίνετε έυκολα.

Το μάνικο έχει truss rod που ρυθμίζετε απο κάτω! Ένας φίλος μου είπε οτι η Fender είχε βγάλει τέτοια μοντέλα περίπου το '85 με '88. Τα ξύλα είναι Maple μάνικο και ταστιέρα σε ένα κομμάτι και το σώμα ένα πολυ όμορφο alderάκι.

Η πρώτη δουλειά που έκανα ήταν να καθαρίσω-τρίψω το headstock γιατί δεν μου άρεσε έτσι όπως ήταν. Μετά έριξα μία ματιά στους στοκ μαγνήτες που είχα και βρήκα 2 Seymour Duncan APS1 (neck & middle) και έναν SSL3 (bridge). Αγόρασα ένα Pickguard Fender Moto Flake Bronze, fender ποτενσιόμετρα και επιλογέα και έβαλα πάνω μία 6 Point Gotoh Fender replacement γέφυρα. Τα κλειδιά είναι επίσης Fender American Std. Το αποτέλεσμα είναι αυτό που θα δείτε και θα ακούσετε παρακάτω.

Εδώ είναι οι φωτογραφίες.

80s_Stratocaster.thumb.jpg.dcbf3220d64b8bf0c8b9a3f865b78611.jpg

80s_Stratocaster_Details.thumb.jpg.b0d69d12c5b2d65ebce864a4fa6ac449.jpg

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδώ είναι μερικά δείγματα που ηχογράφησα σήμερα.

Εξοπλισμός:

Roland Micro Cube 5w Ενισχυτής

Behringer C-1 Πυκνωτικό Μικρόφωνο

Edirol UA4-FX κάρτα ήχου

Reaper x64 Πρόγραμμα ηχογράφησης

Το chorus και το delay είναι απο το behringer V-Amp Pro χωρίς εξομοίωση καμπίνας και η προενίσχυση στο Tube Preamp με τα EQ "φλάτ"

memory1.mp3

memory2.mp3

memory3.mp3

memory4.mp3

memory5.mp3

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και καθυστερημένα, για το λόγο οτι τώρα θα πάει για πούλημα λόγο ανάγκης, θα παρουσιάσω μία "Αμερικάνα" Stratocaster που έπεσε στα χέρια μου πριν απο ενάμιση χρόνο περίπου και η οποία μου ήρθε εντελός "γυμνή" ;D

Καταρχάς, καλό θα ήταν να είμαστε ακριβείς σε αυτά που λέμε. Η κιθάρα δεν "θα πάει" για πούλημα καθότι ΕΙΝΑΙ για πούλημα εδώ και 4 μέρες.

 

Μπορούμε λοιπόν να μάθουμε το νόημα του παρόντος thread εκτός του προφανούς σκοπού να πουληθεί πιο εύκολα η κιθάρα μέσω της παρουσίασης στο forum;

 

Υ.Γ. Κανονικά θα έπρεπε να φάει κατευθείαν Χ το συγκεκριμένο thread αλλά δεν το κάνω γιατί δεν θέλω να πιστέψω ότι ένα μέλος που είναι τόσο καιρό στο Noiz θα έκανε τόσο χοντρό φάουλ.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούμε λοιπόν να μάθουμε το νόημα του παρόντος thread εκτός του προφανούς σκοπού να πουληθεί πιο εύκολα η κιθάρα μέσω της παρουσίασης στο forum;

Καταρχήν, μου εύχομαι να μην χρειαστεί να την δώσω.

Κατά δεύτερον, όπως και πριν απο κανένα μήνα παρουσίασα την άλλη κιθάρα που έφτιαξα-τροποποίησα (πες το όπως θέλεις) (http://www.noiz.gr/index.php?topic=170173.0), έτσι έκανα και τώρα.

Θα την είχα βγάλει στο φόρουμ απο καιρό, απλά δεν είχα το χρόνο, λόγο δουλειάς, να κάτσω και να γράψω δείγματα, κάτι που έκανα πριν λίγο.

Σε καμία περίπτωση δεν χρησημοποιώ το φόρουμ για να πουλήσω κάτι, εξάλου όλα όσα έγραψα τα μισά είναι στην αγγελία και τα υπόλοιπα σε απαντήσεις ατόμων που ενδιαφέρθηκαν.

Αν νομίζεις οτι πέραν του να πουλήσω, όπως είπες, το θρεντ δεν έχει νόημα μπορείς να το σβήσεις και συγγνώμη αν έκανα κάτι που δεν έπρεπε.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να παραδεχτείς ότι η χρονική συγκυρία που γίνεται η παρουσίαση είναι περίεργη και όσο κι αν δεν θέλω να υποθέσω κάτι κακό... πάει μόνο του το θέμα.

 

Τέλος πάντων, προς το παρόν το αφήνουμε ως έχει, ζητώ όμως λίγη προσοχή στο μέλλον (μιλάω γενικά). Μπορεί οι προθέσεις μας να είναι αγνές αλλά με κάτι τέτοιες κινήσεις δεν είναι καθόλου δύσκολο να παρεξηγηθούμε. Ευχαριστώ!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο. Και πάλι συγγνώμη, απλά μου αρέσει να μοιράζομαι τις εμπειρίες μου απο αυτά που έχω ή φτιάχνω με άλλους και το αντίστροφο.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εφόσον λύσαμε το θέμα των προθεσεων μου επι του θρεντ, ας ξαναγυρίσουμε "ιν τοπικ"

 

Η αλήθεια είναι οτι τους APS1 δεν τους είχα σε μεγάλη εκτίμηση και το οτι τους είχα ήταν απο καθαρά θέμα τύχης. Όταν τους έβαλα πάνω στη Stratocaster, άλλαξα γνώμη, μιας και ο ήχος ήταν πολύ καλύτερος απο την κιθάρα που καθόντουσαν πριν (Blade Texas).

Ποιά η γνώμη σας για τους APS1 σε Stratocaster?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εφόσον λύσαμε το θέμα των προθεσεων μου επι του θρεντ, ας ξαναγυρίσουμε "ιν τοπικ"

 

Η αλήθεια είναι οτι τους APS1 δεν τους είχα σε μεγάλη εκτίμηση και το οτι τους είχα ήταν απο καθαρά θέμα τύχης. Όταν τους έβαλα πάνω στη Stratocaster, άλλαξα γνώμη, μιας και ο ήχος ήταν πολύ καλύτερος απο την κιθάρα που καθόντουσαν πριν (Blade Texas).

Ποιά η γνώμη σας για τους APS1 σε Stratocaster?

Εγώ σε μια '84 που έχω έκανα μια δοκιμή και μ' αυτούς και με Τέξας αλλά με τους δικούς της του '84 ακουγόταν καλύτερα, με τους άλλους έχανε κάτι κυρίως από τις μπασσες και τους ξανάβαλα. Βέβαια εδώ νο1 είναι το προσωπικό γούστο του καθενός.

j.warbird

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αλλά με τους δικούς της του '84 ακουγόταν καλύτερα

Ίσως, αλλά η δικιά μου ήρθε χωρίς μαγνήτες, οπότε δεν μπορώ να ξέρω η δικιά μου πως θα ακούγονταν με τους εργοστασιακούς.

Αν τελικά την κρατήσω θα πάω για Van Zandt. ;)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου