Προς το περιεχόμενο

oem software????


stratigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους. Εχω βρει cusabe σε oem version και θα ηθελα να ρωτησω τι γινεται με αυτες τις εκδοσεις, τι διαφορα εχουν απο τις retail και ακομα αν ειναι ιδια τα επαγγελματικα δικαιωματα. Να ειστε καλα ! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν ήξερα οτι υπάρχει ΟΕΜ έκδοση για το Cubase... Μία ερώτηση στην steinberg θα σε βοηθήσει φαντάζομαι, αλλά για την ώρα, η βασική διαφορά είναι ότι τα ΟΕΜ σου τα βάζει άλλος (ο κατασκευαστής του Η/Υ) και όχι εσύ. Και άρα δεν έχεις το 'αυθεντικό' πρόγραμμα αλλά μόνο ένα backup για ανάκτηση δεδομένων.

 

Τώρα για πιο συγκερκιμένα, όπως είπα και παραπάνω, η "πόρτα" της εταιρίας που φτιάχνει το πρόγραμμα είναι ένα e-mail μακριά! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικολα να σαι καλα. Ακου να δεις τι εγινε. Εβαλα στο google στην αναζητησ (cubase 4 buy) και μου εβγαλε ενα site που λεει buy cubase 4 oem. Θα το βρεις στην πρωτη της αναζητησης. Τωρα ελεγα επειδη ειναι πιο φθηνα να επερνα απο κει και το σκεφτηκα ως εξης. Ενας φιλος πηρε για το μαγαζι του, για το pc που εχει εκει τα windows 7 64 bit professional ελληνικα dsp εκδοση που απο οτι καταλαβα ειναι κατι σαν oem που λεμε και μου λεει αφου μου τα πουλησαν μιας και προοριζονται μονο για εταιριες κατασκευαστριες δεν θα κυνηγησουν εμενα αλλα αυτους που μου τα πουλησαν γιατι κανονικα δεν μπορουν να τα πουλησουν σε ιδιωτη.Τι λες γιαυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σχεδόν σίγουρο ότι το OEM software που αγόρασε ο φίλος σου είναι πειρατικότατο, όπως και το Cubase που έχεις στα χέρια σου. Και να σου πω γιατί:

 

1) Οι OEM εκδόσεις δεν πωλούνται ελεύθερα στο εμπόριο (όχι, ούτε μπορεί κανείς να κάνει "μαγκιές" για να τα καταφέρει).

2) OEM σημαίνει software που είναι προεγκατεστημένο σε έναν νέο υπολογιστή (OS, κάποια σουίτα εφαρμογών γραφείου κλπ). Μέχρι στιγμής δεν γνωρίζω να υπάρχουν τέτοιες εκδόσεις για Cubase και άλλα παρόμοια προγράμματα.

3) Όλα τα site που διαφημίζουν ότι πουλάνε τα πάντα σαν OEM software στην ουσία πουλάνε προσεγμένα πειρατικά.

 

Κοινώς, μάλλον ακριβοπλήρωσε ο φίλος σου τα σπασμένα Windows που πήρε.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σχεδόν σίγουρο ότι το OEM software που αγόρασε ο φίλος σου είναι πειρατικότατο, όπως και το Cubase που έχεις στα χέρια σου. Και να σου πω γιατί:

 

1) Οι OEM εκδόσεις δεν πωλούνται ελεύθερα στο εμπόριο (όχι, ούτε μπορεί κανείς να κάνει "μαγκιές" για να τα καταφέρει).

2) OEM σημαίνει software που είναι προεγκατεστημένο σε έναν νέο υπολογιστή (OS, κάποια σουίτα εφαρμογών γραφείου κλπ). Μέχρι στιγμής δεν γνωρίζω να υπάρχουν τέτοιες εκδόσεις για Cubase και άλλα παρόμοια προγράμματα.

3) Όλα τα site που διαφημίζουν ότι πουλάνε τα πάντα σαν OEM software στην ουσία πουλάνε προσεγμένα πειρατικά.

 

Κοινώς, μάλλον ακριβοπλήρωσε ο φίλος σου τα σπασμένα Windows που πήρε.

 

 

 

 

φιλε μου απο μαγαζι κανονικα τα πηρε 150 ευρω τα dsp(σφραγισμενα κανονικα με ταινια ασφαλειας της microsoft) ενω τα retail εχουν 300. Και εχει και τιμολογιο. Πως ειναι παρανομα? Και με serial και ολα !!

 

Σου στελνω και το site του μαγαζιου που το αγορασε και το site που βρηκα το cubase oem αμα θες. Για να μη γραφω site μεσα στο forum για να δεις τι παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο τα DSP, άλλο τα OEM οπότε καλό θα ήταν να είσαι λίγο πιο ξεκάθαρος για να μην υπάρχουν μπερδέματα.

 

Ναι, τα DSP μπορούν να αγοραστούν κανονικά από κατάστημα. Αλλά το software στο link που μου έστειλες είναι πειρατικό, μην έχεις αμφιβολίες.

 

EDIT: Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι δεν προσπαθώ να το παίξω έξυπνος ή να στη χαλάσω. Απλώς δεν θα ήθελα να αγοράσεις κάτι που τελικά δεν θα είναι αυτό που νόμιζες. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο τα DSP, άλλο τα OEM οπότε καλό θα ήταν να είσαι λίγο πιο ξεκάθαρος για να μην υπάρχουν μπερδέματα.

 

Ναι, τα DSP μπορούν να αγοραστούν κανονικά από κατάστημα. Αλλά το software στο link που μου έστειλες είναι πειρατικό, μην έχεις αμφιβολίες.

 

Α ναι δεν αντιλεγω απλα ρωτησα για να μαθω αν ειναι περιπου το ιδιο το dsp με το oem. Και να σε ρωτησω κατι, αυτοι πως μπορουν και το πουλανε? Απλα μου κανει εντυπωση μιας και ειναι και online.....Να σαι καλα! :)

 

Ειχα ξεκαθαρισει το oem και το dsp πιο πανω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι δεν αντιλεγω απλα ρωτησα για να μαθω αν ειναι περιπου το ιδιο το dsp με το oem. Και να σε ρωτησω κατι, αυτοι πως μπορουν και το πουλανε? Απλα μου κανει εντυπωση μιας και ειναι και online.....Να σαι καλα! :)

Κοίτα, το DSP είναι μια έκδοση που είναι ίδια με τη retail κατά βάση, απλώς έχει ελάχιστα ή καθόλου συνοδευτικά. Απευθύνεται σε τελικούς χρήστες που φτιάχνουν καινούριο υπολογιστή ή αναβαθμίζουν κάποιον που έχουν ήδη (δηλαδή κάποιος που απλά θέλει να αλλάξει λειτουργικό χωρίς να κάνει αλλαγές hardware πρέπει θεωρητικά να πάρει τη retail έκδοση).

Τα OEM είναι εκδόσεις που παρέχονται αποκλειστικά σε κατασκευαστές συστημάτων και έρχονται σαν προεγκατεστημένο πακέτο με το μηχάνημα, πολλές φορές και με κάποια τροποποίηση/παραμετροποίηση από τον κατασκευαστή.

 

Π.χ. μπορεί να βρεις μια έκδοση OEM των Windows από τα backup media κάποιου branded υπολογιστή που μπορεί να έχεις (ας πούμε Dell, HP ή οποιοδήποτε laptop). Αλλά Cubase δεν θα βρεις, ούτε κανένα άλλο πρόγραμμα που θεωρείται ειδικής χρήσης.

 

Ειχα ξεκαθαρισει το oem και το dsp πιο πανω.

My fault, sorry! :(

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, το DSP είναι μια έκδοση που είναι ίδια με τη retail κατά βάση, απλώς έχει ελάχιστα ή καθόλου συνοδευτικά. Απευθύνεται σε τελικούς χρήστες που φτιάχνουν καινούριο υπολογιστή ή αναβαθμίζουν κάποιον που έχουν ήδη.

Τα OEM είναι εκδόσεις που παρέχονται αποκλειστικά σε κατασκευαστές συστημάτων και έρχονται σαν προεγκατεστημένο πακέτο με το μηχάνημα, πολλές φορές και με κάποια τροποποίηση/παραμετροποίηση από τον κατασκευαστή.

 

Π.χ. μπορεί να βρεις μια έκδοση OEM των Windows από τα backup media κάποιου branded υπολογιστή που μπορεί να έχεις (ας πούμε Dell, HP ή οποιοδήποτε laptop). Αλλά Cubase δεν θα βρεις, ούτε κανένα άλλο πρόγραμμα που θεωρείται ειδικής χρήσης.

My fault, sorry! :(

 

Α καταλαβα. Να εισαι καλα. Σε ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι δεν αντιλεγω απλα ρωτησα για να μαθω αν ειναι περιπου το ιδιο το dsp με το oem. Και να σε ρωτησω κατι, αυτοι πως μπορουν και το πουλανε? Απλα μου κανει εντυπωση μιας και ειναι και online.....Να σαι καλα! :)

 

Ειχα ξεκαθαρισει το oem και το dsp πιο πανω.

 

 

ακριβος αυτο φιλε επειδη ειναι on line.εχω ακουσει για μουφες προιοντα σε e shops.για mkii και pioneer dj cdplayers κ.α.. Βεβαια δικαια θα μου πεις δεν εχουν δηλομενα τα ονοματα τους την εδρα της εταιριας (αν υπαρχει)κτλ?Δεν τους κανουνε καμια μηνυση πελατες η technics η steinberg κτλ. το πιο πιθανο ειναι να ειναι η εδρα σε καμια τελειως ακυρη χωρα και να την τρεχουν εκει την δουλεια και αντε βρες τους.παντως σε μερικα προιοντα συμφαιρει πολυ το ιντερνετ αλλα να ψωνιζεις μονο απο σιγουρα μαγαζια οταν βρισκεις κατι καλο κανε κανα search το ονομα του μαγαζιου να δεις αν εχει ψωνισει απο εκει ΄λαος΄ και τι λενε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου