Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για audio-video sync software..


manos_evh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά!

 

Ηχογραφώ τον ήχο της κιθάρας μέσω μικροφώνου στο PC και παράλληλά, έχω μία κάμερα να γράφει το βίντεο... Η ερώτηση είναι, αν γνωρίζει κανείς με ποιο software θα μπορέσω να συγχρονίσω λεπτομερώς το αρχείο του ήχου με το αρχείο του βίντεο..(μπορώ να το κάνω αυτό πχ με το virtual dub, αλλά η διαδικασία είναι λίγο..trial and error... ρωτάω αν υπάρχει κάτι που να μπορω να συγχρονίσω με ακρίβεια ενός frame..)

Όποια tips καλοδεχούμενα:-)

 

(αν έχει σημασία, δουλεύω είτε σε winxp 32bit sp3 ή σε win 7 64bit -intel i7920-6GB RAM )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχοντας πολύ πρόσφατα δοκιμάσει και μετρήσει (με μεγάλη ακρίβεια) τον συγχρονισμό σε μερικά προγράμματα με ακρίβεια χιλιοστού του δευτερολέπτου (δεν ξέρω αν σου χρειάζεται τόση ανάλυση - μάλλον όχι) κατέληξα στο videopad editor με ρύθμιση για 60 fps (frames per second) προκειμένου να μην έχει "jittering" (παίξιμο σε κάθε εναλλαγή). Ο συγχρονισμός του ήταν περίπου 0 - 3.3 ms (η συχνότητα δειγματοληψίας μου ήταν 3.3 και ποτέ παραπάνω- ναι μιλάω για 3.3 milisecont σε επίπεδο παρουσίασης στην οθόνη). Νομίζω οτι στο ίδιο αποτέλεσμα θα κατέληγε και το  windows movie editor αν χρησιμοποιούσες ανάλογες ρυθμίσεις (εφόσον ξέρεις ήδη το πότε να εναλλάξεις την εικόνα σε σχέση με τον ήχο).

Αυτά αν θές η προβολή να γίνει σε οθόνη υπολογιστή που συνήθως τρέχουν σε 60 Hz. Αν θες να γίνει σε hd οθόνη πχ θα πρέπει να βρείς το αντίστοιχο fps (Ηz) προκειμένου να είσαι ακριβής. Τα προγράμματα γενικά κάνουν αυτό που  θα τους πεις.

 

Ps: Αναφέρω το videopad editor γιατί έχει μια trial version των 14 ημερών (οπότε μπορείς να το δοκιμάσεις και να δείς αν σου κάνει) και το windows movie maker επειδή είπες οτι έχεις windows οπότε θα είναι δωρεάν (προφανώς και άλλα προγράμματα κάνουν το ίδιο απλά εγώ δεν τα μέτρησα ή δεν με βόλεψαν).

Γενικά όμως καθότι η συνένωση ακουστικών και οπτικών ερεθισμάτων στον εγκέφαλο δεν είναι σταθερή ενα παιχνίδι της τάξης των 0 - 170 ms (με την καθυστέρηση στο οπτικό ερέθισμα) δεν γίνεται αντιληπτή απο τον άνθρωπο που παρακολουθεί (οπότε δεν σε νοιάζει η τόση ακρίβεια μάλλον).

Ps2: στο πολύ συγκεκριμένο σύστημα που έγιναν οι παραπάνω μετρήσεις το audio έπρεπε να καθυστερήσει 25 ms προκειμένου να επιτευχθεί η μηδενική διαφορά. Λόγω του συστήματος υποθέτω οτι για απλό pc-ακουστικά η διαφορά θα πρέπει να είναι μικρότερη αλλά να αγγίζει τα 10 ms.

 

Αυτά και συγνώμη αν κούρασα με την λεπτομέρεια (απλά χτύπησε χορδή).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ παιδια για τις απαντήσεις!

Ναι, τα βίντεο προορίζονται για χρήση σε pc, dvd player κλπ...

 

Γενικά όμως καθότι η συνένωση ακουστικών και οπτικών ερεθισμάτων στον εγκέφαλο δεν είναι σταθερή ενα παιχνίδι της τάξης των 0 - 170 ms (με την καθυστέρηση στο οπτικό ερέθισμα) δεν γίνεται αντιληπτή απο τον άνθρωπο που παρακολουθεί (οπότε δεν σε νοιάζει η τόση ακρίβεια μάλλον).

ε μπορει να γινει αντιληπτη απ το υποσυνειδητο όμως! :)  (λέμε τώρα..)

 

 

Αυτά και συγνώμη αν κούρασα με την λεπτομέρεια (απλά χτύπησε χορδή). 

 

Φυσικά και δεν κούρασες, για λεπτομέρειες ψάχνω κ έγω..:)

 

χμμμ...μια που λεμε για λεπτομέρειες, παίρνω το θάρρος να εμβαθύνω:  Η κάμερα μου, βγάζει στα 30 fps. εγώ τώρα πρέπει απαραίτητα να φτίαξω το βίντεο στα 60 fps-hz?

 

Και έστω οτι φτιάχνω ένα βίντεο στα 60 hz.  αν αυτό παιχτει σε οθόνη με άλλο refresh rate θα υπάρχει θέμα?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε μπορει να γινει αντιληπτη απ το υποσυνειδητο όμως! :)  (λέμε τώρα..)

 

 

Αυτό είναι πραγματικά ενδιαφέρον... σε σχέση με μουσικά ερεθίσματα δεν έχουμε σωστά δεδομένα πάντως!

 

χμμμ...μια που λεμε για λεπτομέρειες, παίρνω το θάρρος να εμβαθύνω:  Η κάμερα μου, βγάζει στα 30 fps. εγώ τώρα πρέπει απαραίτητα να φτίαξω το βίντεο στα 60 fps-hz?

 

Κανονικά ναι, αλλιώς θα υπάρχει ένα έστω μικρό jittering. Κι εγώ υπέθετα οτι αφού το ένα είναι πολλαπλάσιο του άλλου δεν θα υπήρχε ζήτημα αλλά τελικά υπάρχει.  :-\

 

Και έστω οτι φτιάχνω ένα βίντεο στα 60 hz.  αν αυτό παιχτει σε οθόνη με άλλο refresh rate θα υπάρχει θέμα?...

 

Δυστυχώς ναι. Αλλά κοιτώντας στην σχετική βιβλιογραφία αναφέρεται οτι 100 - 130 ms καθυστέρηση του audio (σε μουσικά ερεθίσματα) δεν γίνεται αντιληπτή ούτε απο επαγγελματίες drummers, ενώ οι μη μουσικοί έχουν κενό 150-200 ms.

 

Αυτό γενικά λέει οτι: για να είσαι σίγουρος οτι αντιληπτικά θα πετύχεις συγχρονισμό καθυστέρησε λίγο το audio (πχ 20ms για να πιάσεις και την καθυστέρηση της παρουσίασης της εικόνας απο τον υπολογιστή) και μην σε νοιάζει τόσο πολύ ο απόλυτος συγχρονισμός ανα frame (απλά πρέπει όταν υπάρχει διαφορά σε αυτήν να καθυστερεί το audio και όχι η εικόνα και να μην καθυστερεί παραπάνω απο 100 ms = 3 frames σε 30fps).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου