Προς το περιεχόμενο

Φτηνό σαξόφωνο/τρομπέτα - πληροφορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα!

 

σκέφτομαι να αγοράσω ενα απο τα 2 εν λόγω πνευστα για να μάθω ό,τι μπορώ μόνος μου.

 

Σαν είδος μουσικής με ενδιαφέρει το funk αλλά αφου μ'αρεσουν τα ηχοχρωματα και των δυο, σιγουρα θα δοκιμάσω να πειραματιστώ και με άλλες μουσικές.

 

Έχω κάποιες απορίες:

 

1) Βρίσκω διάφορες τρομπέτες, Bb και C. Εχουν διαφορές στον ήχο? Ποια να πάρω για funk? Παρατηρσα πως Bb μπορώ να βρω και με 90 ευρώ ενώ οι C ξεκινάνε πιο ψηλά.

 

2) Σαξόφωνο (για τενόρο λέω μάλλον) γίνεται να βρώ με κάτω απο 200? Που να ψαξω?

 

3) Ποιο απο τα δύο μαθαινεται πιο ευκολα σαν αυτοδίδακτος? Έχω δοκιμάσει σαξόφωνο και μου φανηκε σχετικά εύκολο να παιξω κάτι απλό, αφου οι νότες πανε με τη σειρα. Η τρομπέτα θα με δυσκολέψει πολύ?

 

ευχαριστώ πολύ!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κάτι επιπλέον!

 

ένας φίλος μου παίζει αλτο σαξ στο οποίο ειναι ευκολο να παιζεις απο F#.

Αν παρω τρομπέτα, θα μπορώ να παιζω ευκολα απο αυτη την τονικότητα? Ποιες τονικότητες ειναι βολικές στην τρομπέτα?

 

Επειδή θέλουμε να παιζουμε μαζι, μηπως θα ήταν πιο ευκολο για μένα να πάω σε σαξ τενορο ας πουμε για να εχουμε κ οι 2 την ιδια βολικη τονικότητα?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Το ντο στο τενόρο και στην τρομπέτα (που παίζουν συνήθως) ακούγεται σι ύφεση. Είναι κλασικός συνδυασμός τενόρο και τρομπέτα στην τζαζ, όπου παίζουν το θέμα σε οκτάβα. Η τρομπέτα ταιριάζει πολύ ωραία και με το άλτο. Το μόνο συν στο να πάρεις τενόρο είναι ότι θα μελετάς με το φίλο σου έστω και σε διαφορετικές τονικότητες, αφού σαξόφωνα ειναι και τα δύο. Με την τρομπέτα όμως μπορεί και να γίνει καλύτερο πάντρεμα..  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα θέλεις να πάρεις τρομπέτα πάρε Bb, συνήθως τα πιο πολλά κομμάτια είναι με Bb. Με την C δεν θα βρίσκεις παρτιτούρα και πρέπει να είσαι έμπυρος μουσικός για να βγάλεις κομμάτια, με το αυτί…

Άμα ξέρεις να παίζεις σαξόφωνο δεν έχει καμία διαφορά. Στην τεχνική. Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις alto. Για αρχή θα δυσκολευτείς με το τενόρο, πήγαινε πρώτα στο alto και μετά άμα θέλεις στο tenor. (το τενορο θέλει πολύ αέρα).

Μπορώ να σου πω σαξόφωνο καινούριο με 200 euro αλλά είναι λαμαρίνα. Δεν κάνει! Ότι πληρώνεις παίρνεις. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά κράτα τα λεφτά σου μάζεψε λίγα ακόμα και πάρε ένα καλό σαξόφωνο – τρομπέτα.

Για τρομπέτα κοίτα καμία YAMAHA, ξέχνα τα 90 euro. Κοίτα την (http://www.thomann.de/gr/yamaha_ytr1335_trompete.htm)

Τέλος συμφωνώ ότι είναι πιο εύκολο σχετικά να μάθεις σαξόφωνο.

Πήγαινε σε καμία φιλαρμονική στην γειτονιά σου, δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι… Ρώτα, και πες ότι θέλω να μάθω. Ίσως σου δώσουν και όργανο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα η τρομπέτα C με ολα τα κλειδια ελευθερα θα ακουγεται σι υφεση του πιανου?

 

ισχυει οτι στο αλτο παιζεις αρκετά ευκολα όταν παιζεις απο φα διεση (του πιανου)?

 

για να παιζω και εγώ με τρομπέτα ευκολα και ο φιλος μου με το αλτο (δηλαδη σε φα διεση του πιανου) τι τονικότητα τρομπέτας πρέπει να πάρω εγώ? Αυτη που λεγεται C ή την Bb?

 

ελπίζω να μη σε μπέρδεψα!

 

για πιο φανκοκατάσταση τι μετράει πιο πολύ? 2 σαξοφωνα τενορο/αλτο ή αλτο/τρομπετα?

 

 

ευχαριστώ!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε sokinx σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου.

 

δε θέλω να μπλεχτώ με παρτιτούρες, παρόλο που ξέρω απο θεωρία καποια βασικά. Επίσης θέλω να ασχοληθώ κυρίως με γκρουβατα κομμάτια οπότε ο ρόλος μου θα είναι συνοδευτικός άντε και καμια μελωδιουλα, οπότε δε τίθεται θέμα παρτιτουρας.

 

δυστυχώς δε διαθέτω και χρήματα οπότε δε μπορώ να πάω σε κάτι αξιοπρεπές, αναγκαστικά πρεπει να ριξω το μπατζετ οσο πάει.

 

τωρα σχετικά με το διλημμα τενορο/αλτο, επελεξα τενορο γιατι μαρεσει πιο πολυ ο ηχος του και γιατι αλτο εχει ηδη ο φιλος μου οποτε ειπα να παρω κατι πιο διαφορετικο να ακουγεται πιο ωραια.

 

η Bb τρομπέτα θα εχει ευκολους δακτυλισμους απο την τονικότητα που και το αλτο παιζει με ευκολους δακτυλισμους?

 

 

ευχαριστώ πολύ παιδια για τη βοήθεια!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν τελικά αποφάσισα να επιλέξω τρομπέτα!

 

το θέμα είναι ΠΟΙΑ τρομπέτα γύρω στα 150?

 

στο thomann υπαρχουν διάφορες ξεκινώντας απο μια startone στα 90

http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=bb_trumpets&oa=pra

 

στο skroutz βρηκα σε ελληνικά μαγαζιά κάποιες stagg καποιες hermes στην ιδια κατηγορια τιμης

http://www.skroutz.gr/c/471/trompetes.html

 

εκεί γύρω στα 150 ποιτα τρομπέτα είναι η καλύτερη?

 

ευχαριστώ!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν τελικά αποφάσισα να επιλέξω τρομπέτα!

 

το θέμα είναι ΠΟΙΑ τρομπέτα γύρω στα 150?

 

στο thomann υπαρχουν διάφορες ξεκινώντας απο μια startone στα 90

http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=bb_trumpets&oa=pra

 

στο skroutz βρηκα σε ελληνικά μαγαζιά κάποιες stagg καποιες hermes στην ιδια κατηγορια τιμης

http://www.skroutz.gr/c/471/trompetes.html

 

εκεί γύρω στα 150 ποιτα τρομπέτα είναι η καλύτερη?

 

ευχαριστώ!

 

 

Φίλε,δεν ασχολούμαι μετα πνευστά,αλλά ξέρω οτι κυκλοφορούν κάποιες κινέζικες μάρκες πνευστών και κρουστών ονόματι Jimbao!Φιλικά πάντα δεν θα σου πρότεινα να δεις κάτι τέτοιο.Επίσης να σημειώσω οτι κατά την γνώμη μου η Stagg είναι μια σχετικά καλη απο τις οικονομικές μάρκες...όπως και να χει καλή αγορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου