Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Περίμενα ο,τι δε θα ξεφύγει τοσο το budget.Όσο για το Νάκα τα μαγαζιά μας τα ελληνικά τα έχουμε για δοκιμαστήρια μου φαινεται.Όπως και να'χει καλή συνεχεια με πολλές πενιές.

 

Δυστυχώς οι εποχές δεν επιτρέπουν αγορά καινούργιου μουσικού οργάνου. Τα έκανα αυτά λίγο πιο παλιά, αλλά όταν πλέον δουλεύεις και δεν τρως το χαρτζιλίκι δυσκολεύει η φάση.

 

Το budget δεν ξεφεύγει, 700 ευρώ τη βρίσκεις μεταχειρισμένη τη συγκεκριμένη σειρά στο Ευρωπαϊκό ebay και Reverb. Πουλάει ένας Άγγλος ακριβώς αυτή που θέλω αλλά το deadline είναι σε 4 μέρες και δε θα τον προλάβω με τίποτα. :-\

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Αναζήτηση τέλος παιδιά!! Το πρωί έφτασε στα χέρια μου μία Tokai TTE50 του 2015 made in Japan. Έχει ακριβώς το μπράτσο που ήθελα (9.5 radius, jumbo frets, c shape) και όλα τα υπόλοιπα specs είναι vintage. Μαγνήτες vintage made in Japan, 3 sanddle bridge, reversed truss rod. Ο συνδυασμός ξύλων είναι Maple Neck με Ash Body.

 

Θέλω οπωσδήποτε αλλαγή μαγνητών γιατί αυτοί είναι τέρμα noisy, αλλά κατά τ'άλλα το όργανο τα σπάει, με διαφορά το καλύτερο σε feel που είχα ως τώρα. Μόλις έπιασα να παίξω πρώτη φορά ένιωσα right at home.

 

32754007_1907465035939837_8273845331389579264_n.jpg?_nc_cat=0&oh=1cbcc5f50796be886f3eb6bb938a24ca&oe=5B9C1D17

 

32655352_1907492719270402_4476828786976882688_n.jpg?_nc_cat=0&oh=a07500c0faea104c77fc378910475d80&oe=5B87855F

 

32635770_1907959179223756_826936325813829632_n.jpg?_nc_cat=0&oh=c62c877649b5689909f3d869aef1b4d6&oe=5B80FD1A

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σ'ευχαριστώ noe! Καινούργια η κιθάρα, παζάρεψα λίγο με τον πωλητή και μου την άφησε στα 600 ευρώ με μεταφορικά. Η τιμή είναι εξαιρετική αν αναλογιστεί κανείς τη φήμη της Tokai για την ποιότητα κατασκευής και τα specs.

 

2-3 τέτοιες υπάρχουν αυτή τη στιγμή online προς πώληση και κάνουν 850-900 χωρίς τα μεταφορικά. Απλά ήμουν πολύ τυχερός που έπεσα σε guitar store που βρίσκεται στην Εσθονία. Είχα παρατηρήσει ότι χώρες της Βόρειας-Βορειοανατολικής Ευρώπης έχουν πολύ καλές τιμές συγκριτικά με Αγγλία-Ολλανδία-κλπ.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλόπαιχτη φίλε μου

 

χαίρομαι που την βρήκες γρήγορα και που έχεις μια καβατζα για την αλλαγή μαγνητών που ήθελες

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι, τώρα πρέπει να δω με αυτό το θέμα τι θα γίνει. Μακάρι να έβγαινε και ένα μικρό διάστημα με τους stock, αλλά δυστυχώς σφυράνε ανελέητα.

 

Έχω καταλήξει σε 3-4 επιλογές, το κακό είναι ότι δε μπορώ να τις δοκιμάσω πριν κάνω την αγορά.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τώρα πρέπει να δω με αυτό το θέμα τι θα γίνει. Μακάρι να έβγαινε και ένα μικρό διάστημα με τους stock, αλλά δυστυχώς σφυράνε ανελέητα.

 

Έχω καταλήξει σε 3-4 επιλογές, το κακό είναι ότι δε μπορώ να τις δοκιμάσω πριν κάνω την αγορά.

Δηλαδή τώρα τι σκέφτεσαι να βάλεις από μαγνήτες στην καινούρια κιθάρα.Τώρα σίγουρα θα μείνεις για λίγο με τους stock διότι οι καινούριοι θα χρειαστούν ψάξιμο.Επίσης,τι εννοείς σφυρίζουν βγάζουν πολύ gain ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δηλαδή τώρα τι σκέφτεσαι να βάλεις από μαγνήτες στην καινούρια κιθάρα.Τώρα σίγουρα θα μείνεις για λίγο με τους stock διότι οι καινούριοι θα χρειαστούν ψάξιμο.Επίσης,τι εννοείς σφυρίζουν βγάζουν πολύ gain ;

 

Εννοώ ότι έχουν πάρα πολύ hum, ως vintage single coil μαγνήτες. Θέλω κάτι με αισθητά λιγότερο hum γιατί τα είδη μουσικής που παίζω έχουν από κάμποσο, έως μπόλικο gain. ;D

 

Είμαι ανάμεσα σε 2 μαγνήτες της Bare Knuckle και τον Chopper T από Dimarzio. Κόστος περίπου το ίδιο, γιατί οι 2 της BK είναι κανονικοί single coils, απλά με πολύ περισσότερο output, ενώ ο Chopper T είναι ουσιαστικά μικρός humbucker με medium output.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου