Προς το περιεχόμενο

Video Looping: Τεχνική ταυτόχρονης σύνθεσης μουσικής και video.


tozmozkoz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To Video Looping είναι μια τεχνική όπου ένας μουσικός ή DJ συνθέτει, χρησιμοποιώντας video-samples αντί για απλό audio.  Το video-clip ολοκληρώνεται την ίδια στιγμή με την σύνθεση του κομματιού. Ένας από τους πιο σημαντικούς παράγοντες για να επιτευχθεί αυτό, είναι η ταυτόχρονη εγγραφή του ήχου μαζί με το video και ο συγχρονισμός τους σε ένα video αρχείο. Το αρχείο εισάγεται σε ένα DAW που μπορεί να το χειριστεί σαν απλό audio-clip (Ableton Live). To επόμενο βήμα είναι να γίνει κανονικά η σύνθεση αψηφώντας το video. Τέλος, γίνεται η εξαγωγή σε video format… e voila, το video clip είναι έτοιμο.

Το Ableton Live χειρίζεται αρχεία video (πχ .mov .avi) όπως και τα απλά audio αρχεία (πχ .mp3 .wav). Ότι αλλαγές υφίσταται το audio εφαρμόζονται και στο video (π.χ.Quantizing, time stretching). Υπάρχουν βέβαια διάφορα θέματα με το Ableton Live όπως η διαχείριση της RAM (με τρέλανε με τα crush του γιατί όταν μιλάμε για video χρειαζόμαστε την 10πλάσια μνήμη). Επίσης στο τέλος θα χρειαστεί να γίνει και μια επιλογή στο ποιο από τα κανάλια θα προβάλλεται. Δεν είναι και τόσο «e voila» δηλαδή. Περιμένουμε την 64bit έκδοση του Ableton Live και αντί για 1 μήνα που χρειάστηκε να ολοκληρωθεί η δουλειά να χρειάζεται πλέων 3 με 4 μέρες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ σε αυτό που κάνεις.Είχε ποστάρει παλιότερα το πρώτο video  σου ο LK και το έχω δει άπειρες φορές .Πραγματικά δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω.Απλά ΣΥΝΕΧΙΣΕ να το κάνεις και να προωθείς στο net το αποτέλεσμα για να σε απολαμβάνουν όλο και περισσότεροι :D Δηλώνω φαν.Keep it up !

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ το έκανες αυτό?

 

Μου ήρθε έντονα στο νου αυτό

 

 

 

Τα Garsoniera ltd είναι δικά μου, αυτό που παρέθεσες 1η φορά το βλέπω. Πραγματικά δεν τους ξέρω και μένω βλ@κ@ς  :o. Απίστευτη δουλειά και είναι αυτό ακριβός. Η διαφορά είναι ότι εγώ παράγω τον ήχο και το video, χωρίς να θέλω να μειώσω την καταπληκτική δουλειά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ σε αυτό που κάνεις.Είχε ποστάρει παλιότερα το πρώτο video  σου ο LK και το έχω δει άπειρες φορές .Πραγματικά δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω.Απλά ΣΥΝΕΧΙΣΕ να το κάνεις και να προωθείς στο net το αποτέλεσμα για να σε απολαμβάνουν όλο και περισσότεροι :D Δηλώνω φαν.Keep it up !

Σ’ ευχαριστώ Vasmar your comments are like music to my ears :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Garsoniera ltd είναι δικά μου, αυτό που παρέθεσες 1η φορά το βλέπω. Πραγματικά δεν τους ξέρω και μένω βλ@κ@ς  :o. Απίστευτη δουλειά και είναι αυτό ακριβός. Η διαφορά είναι ότι εγώ παράγω τον ήχο και το video, χωρίς να θέλω να μειώσω την καταπληκτική δουλειά τους.

 

Τότε φίλε μου, δεν έχω λόγια. Θα επαναλάβω αυτά του Vasmar...Είσαι απίστευτος και πολύ μπροστά.

 

Θα ασχοληθώ με την περιπτωση σου, όταν επιστρέψω ;D

 

Και ο Kutiman είναι όντως εντυπωσιακός, αν και ομολογώ ότι το δικο σου μου φάνηκε πιο μουσικο και πιο φευγάτο.

 

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε φίλε μου, δεν έχω λόγια. Θα επαναλάβω αυτά του Vasmar...Είσαι απίστευτος και πολύ μπροστά.

 

Θα ασχοληθώ με την περιπτωση σου, όταν επιστρέψω ;D

 

Και ο Kutiman είναι όντως εντυπωσιακός, αν και ομολογώ ότι το δικο σου μου φάνηκε πιο μουσικο και πιο φευγάτο.

 

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ.

Tnx neeeeeg! Αν και η δουλειά μου είναι εν μέρει το marketing, δεν έτυχε να ασχοληθώ μέχρι τώρα με την προώθηση της μουσικής μου (απαράδεκτον). Τα views στο Youtube είναι απογοητευτικά χαμηλά. Το ξέρω ότι το Youtube είναι μόνο ένας αποθηκευτικός χώρος με δυνατότητες αναζήτησης και ότι η προώθηση μουσικής πρέπει να γίνει αλλού. Υπάρχει φόρουμ στο noiz.gr που να συζητούνται τρόποι προώθησης? (για να μην αλλάξουμε εδώ το θέμα του θέματος :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είδα και τα υπόλοιπα στο YouTube και είστε έτη φωτός μπροστά.

Απαιτούμε και συνέχεια, είστε εθιστικοί! :)

Ευχαριστώ φίλε. Πρέπει να μαζέψω €500 περίπου να πάρω μια descent κάρτα ήχου. Η παλιά είναι ασύμβατη με τα win7@64bit που έβαλα στο PC που αγόρασα.  Ανυπομονώ να ξεκινήσω νέο project γιατί τα σχόλιά σας είναι πολύ ενθαρρυντικά. Και πάλι ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου