Προς το περιεχόμενο

Θελουμε δουλεια και οχι ανεργεια....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους!

Πραγματικα δεν ξερω απο ολους εσας εκει εξω, ποσοι εχετε σπουδασει ηχοληψια ή μουσικη τεχνολογια, ποσοι δουλευετε κανονικα πανω στο αντικειμενο και ποσοι το εχετε σαν χομπυ...? Το θεμα ειναι πως εγω ειμαι ενας απο αυτους που θα την δω λιγο πιο σοβαρα την φαση και ηδη εχω γραφτει στο τμημα μουσικης τεχνολογιας σε ενα απο αυτα τα "σοβαρα" ΙΕΚ....Και ρωτω τους ποιο εμπειρους και επαγγελματιες...εχει "ψωμι" το πραμα ή πιαστηκαμε κοροΐδο??? Και δεν θελω να ακουσω γκρινιες και μουρμουρες του στυλ "ωχ αδερφακι μου, πακετο" κτλ. Ωριμα πραματα!

Παρακαλω καταθεσατε τις αποψεις σας... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ελπίζω το θέμα στο http://www.noiz.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=221&mode=thread&order=1&thold=0 να σου πεί κάτι.

Βρίσκομαι πολλές φορές αντιμέτωπος με το δίλημα σου όταν κατα καιρούς με ρωτούν παιδιά με όνειρα και όρεξη να αφοσιωθούν στη μουσική ή τα παρεμφερή επαγγέλματα... Στο παραπάνω θέμα απλά καταθέτω (20 χρόνια αργότερα) την εμπειρία μου.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, τοσο ωραια δηλαδη.... Μεσα σε αυτα τα 20 χρονια ομως, κατι δεν πρεπει να εχει αλλαξει??? Ετσι θελω να νομιζω!Το ξερω οτι τα πραγματα δεν ειναι και οτι καλυτερο στην Ελλαδα (7 χρονια ντραμμερ σε μπαντα κατι καταλαβα) αλλα πιστευω οτι αν κατι πραγματικα σου αρεσει τοτε σιγουρα θα βρει τον δρομο του. Απλα αλλου πιο ευκολα κι αλλου πιο δυσκολα.

Τι λες yameth?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εξαρτάται τι έχεις κατα νου...

Αν σκοπεύεις να δουλέψεις στα ραδιόφωνα και τις τηλεοράσεις θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς.

Το λέω γιατί παράλληλα είμαι σύμβουλος διοίκησης σε ραδιοφωνικο σταθμό της Αθήνας και την προηγούμενη δεκαπενταετία διεύθυνα 5-6 άλλους.

Ο ηχολήπτης στον τομέα δεν έχει ψωμί και ούτε είναι κάτι ιδιαίτερα δημιουργικό σαν επάγγελμα όπως εξελίσσονται τα δεδομένα.

Υπάρχει μεγάλη υπερπροσφορά στον χώρο και γι αυτό τα λεφτά είναι λίγα.

Τα στούντιο ηχογραφήσεων από την άλλη, δεν θυμάμαι να πληθαίνουν...

Αντιθέτως με τα home studio. (γράφετε μουσική!!! :D )

Γι αυτό αν θέλεις να έχεις τη γνώση (η γνώση ποτέ δεν βλάπτει) έχει καλώς.

Εσύ ξέρεις πως θα την κάνεις χρήσιμη. Μπορεί να επενδύσεις τις οικονομίες σου και τις γνώσεις σου στην παραγωγή και δημιουργία της επόμενης Madona... :wink:

Παραπέρα όμως δεν μπορώ να πω ότι είναι μια ακμάζουσα βιομηχανία.

Ζητώ συγγνώμη αν ακούγονται πεσιμιστικά όλα αυτά αλλά... δυστυχώς είναι η αλήθεια.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι έχεις κατα νου...

Αν σκοπεύεις να δουλέψεις στα ραδιόφωνα και τις τηλεοράσεις θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς.

Στο μυαλο μου εχω πολλα, αλλα απο ολα αυτα τι ειναι εφικτο δεν ξερω!!!

Μπορεις να μου εξηγησεις τι καθεστος επικρατει στα media για τους ηχοληπτες?

Επισης με ποιους τροπους μπορω να εκμεταλλευτω το home studio μου περα απο το να γραφω μουσικη με σκοπο καποιο συμβολαιο με δισκογραφικη?

Υπαρχουν διαφημιστικες ή κινηματογραφικες εταιρειες που να συνεργαζονται με ερασιτεχνες καλλιτεχνες (οπως θεωρουμαι εγω αυτην την στιγμη) στην Ελλαδα και ποιες?

Ρωταω πολλα, ε?

Ειναι επειδη με ενδιαφερει πολυ θα ελεγα το θεμα. Και σαν μελλοντικος μουσικοτεχνολογος τα πραγματα ειναι λιγο διαφορετικα απο τον κλασσικο ηχοληπτη. Δεν ειναι τοσο δεδομενα τα πραγματα.

Και κατι τελευταιο. Για να ανοιξεις δικο σου studio (για προβες και ηχογραφησεις) τι χρειαζεται να εχεις? Μπορεις να παρεις αδεια λειτουργειας με χαρτι απο ΙΔ.ΙΕΚ μονο ή θελει προυπηρεσια κλπ?

Σ' ευχαριστω προκαταβολικα για την οποια βοηθεια μπορεις να μου δωσεις yameth ή οποιος αλλος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άλλο. Αν κάποιος ασχολείται με τη σύνθεση μουσικής και έχει κάποια δουλειά έτοιμη, τι μπορεί να την κάνει. Ποιός θα την ακούσει ή θα την αξιολογήσει? Έχω φίλο έναν πρώην ηχολήπτη του Αντ 1 και όλο με αποτρέπει από την διαδικασία προώθησης μουσικής ή δειγμάτων, η μουσικών σποτ γιατί λέει δεν έχει ψωμί. Μόνο αν ''κολλήσει'΄ σε καναν καλλιτέχνη τραγουδιστή μπορεί, ή μόνο στο εξωτερικό έχει ελπίδες>?

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

by the way

Για το ΑΚΜΗ που τελείωσα εγώ, εντάξει, σαν σχολή καλή είναι, από τα καλύτερα ΙΕΚ. Μόνο μην περιμένει κανείς να βγει από εκεί ηχολήπτης...

www.pramnos.net

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου