Προς το περιεχόμενο

Γιατί Vintage εξοπλισμος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ συχνα διαβαζω απο γνωστους καλλιτεχνες πως χρησιμοποιουν παλιες κιθαρες και γενικα εξοπλισμο (ενισχυτες, πεταλια κτλ). Και μαλιστα πολυ παλια, πριν απο 4 ή 5 δεκαετιες.

 

Η τεχνολογια σε ολους τους τομεις προσφερει καλυτερα προϊοντα και ετσι δεν βλεπω καποιον να χρησιμοποιει παλια τηλεφωνα ή υπολογιστες. Γιατι πρεπει στην μουσικη να ειναι διαφορετικα? Πως μια καλη κιθαρα του 50 μπορει να συγκριθει με μια πολυ καλη κιθαρα του τωρα?

 

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε τοσο μεγαλο βαθμο χρησιμοποιειται αρχαιος εξοπλισμος, παρακαλω διαφωτιστε με.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O vintage εξοπλισμος εχει mojo? Αυτο ειναι?

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μια καλη κιθαρα του 50 μπορει να συγκριθει με μια πολυ καλη κιθαρα του τωρα?

 

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε τοσο μεγαλο βαθμο χρησιμοποιειται αρχαιος εξοπλισμος, παρακαλω διαφωτιστε με.  ::)

 

Η απάντηση είναι απλή.Δεν εχει υπάρξει καμία ουσιαστική διαφορά τα τελευταία 50 χρόνια στο σχεδιασμό και κατασκευή κιθαρών..Οπότε αν είναι καλά συντηρημένη γιατί όχι;

 

Οι υπολογιστές που λες έχουν προδεύσει 1εκ φορές.Δεν έχει καμία σχέση.Αλλά και πάλι υπάρχουν κάποιοι που συλλέγουν και ενίοτε χρησιμοποιουν vintage υπολογιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως η παλαιότητα του εξοπλισμού επιδρά περισσότερο μέσω του ψυχισμού των μουσικών που τους "μιλάνε" συτά τα πράγματα και όχι εξαιτίας κάποιας υλικής/τεχνικής ανωτερότητας από τον αντίστοιχό τους σημερινό εξοπλισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση είναι απλή.Δεν εχει υπάρξει καμία ουσιαστική διαφορά τα τελευταία 50 χρόνια στο σχεδιασμό και κατασκευή κιθαρών..Οπότε αν είναι καλά συντηρημένη γιατί όχι;

 

Οι υπολογιστές που λες έχουν προδεύσει 1εκ φορές.Δεν έχει καμία σχέση.Αλλά και πάλι υπάρχουν κάποιοι που συλλέγουν και ενίοτε χρησιμοποιουν vintage υπολογιστές.

 

Οι καλοι μουσικοι ομως βασανιζονται στις λεπτομερειες. Σιγουρα δεν ειναι τεραστια η διαφορα αλλα γιατι κατι καινουριο να υστερει απο κατι παλιο?

 

Πιστεύω πως η παλαιότητα του εξοπλισμού επιδρά περισσότερο μέσω του ψυχισμού των μουσικών που τους "μιλάνε" συτά τα πράγματα και όχι εξαιτίας κάποιας υλικής/τεχνικής ανωτερότητας από τον αντίστοιχό τους σημερινό εξοπλισμό.

 

Δηλαδη αυτο παει να πει πως ενας (λιγο ή πολυ) χειροτερος ηχος αρεσει πιο πολυ σε καποιους. Για αυτο αντι για μια μοντερνα PRS προτιμανε μια Strat του '58.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πιστεύω πως η παλαιότητα του εξοπλισμού επιδρά περισσότερο μέσω του ψυχισμού των μουσικών που τους "μιλάνε" συτά τα πράγματα και όχι εξαιτίας κάποιας υλικής/τεχνικής ανωτερότητας από τον αντίστοιχό τους σημερινό εξοπλισμό.

 

Για ψυχισμό δεν ξέρω...

 

Κοίτα όμως πως έχει το θέμα- εκ προσωπικής εμπειρίας/ άποψης:

 

Από τα χέρια μου έχουν περάσει πολλά κούτσουρα- και αρκετά ακόμα παραμένουν.

 

Τα κυρίως όργανα που παίζω είναι του ΄96 - το Geddy Lee και το πεντάχορδο Roscoe Beck.

 

Εσχάτως πήρα ένα Jazz Bass του ΄71 και μου έφυγε ο κλ@*%#ς

 

Για κάποια «μαγική» αιτία έχει στον ήχο του αυτό το «κάτι», μια «άπλα», μια «παρουσία».

 

Βάζω τα νεότερα Fender μου δίπλα του και τα ακούω «στεγνά», «κομπρεσαρισμένα».

 

Δεν ξέρω να το εξηγήσω, αλλά το απολαμβάνω  8)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα θα υπαρχει εξηγηση γιατι αυτο παει κοντρα στους νομους της αγορας. Θα επρεπε κανονικα (στις ιδιες τιμες για τις εποχες τους) τα νεοτερα οργανα να ειναι καλυτερα.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε τοσο μεγαλο βαθμο χρησιμοποιειται αρχαιος εξοπλισμος, παρακαλω διαφωτιστε με.  ::)

 

Μία καλή αρχή για να ξεκινήσει κάποιος τέτοιες αναζητήσεις, νομίζω είναι:

εφόσον η μουσική που σου αρέσει ν'ακούς/παίζεις έχει αναφορές (τουλάχιστον) στο παρελθόν (blues, jazz, RnR, rock {hard, heavy, prog}, folk), τότε ό,τι σχεδόν ακούς και σ'εμπνέει, είναι παιγμένο/ηχογραφημένο με παλιό εξοπλισμό. Η γοητεία του να πλησιάσεις σε ήχους που λάτρεψες, είναι μονόδρομος για παρόμοιους προβληματισμούς. Δεν είναι απαραίτητο, η μουσική είναι τελικά αυτό που μετράει και μένει, είναι όμως κάποιου είδους πρόκληση. Και μαζί, γνώση κι εμπειρία.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αυτο παει να πει πως ενας (λιγο ή πολυ) χειροτερος ηχος αρεσει πιο πολυ σε καποιους. Για αυτο αντι για μια μοντερνα PRS προτιμανε μια Strat του '58.

 

Όχι,δεν εννοώ ότι το παλαιότερο έχει χειρότερο ήχο.

Εννοώ πως αν εμένα η Strat του '58 που γράφεις, με "φτιάχνει" μουσικά με την όλη ιστορία και το background της,μου κάθεται καλά στο χέρι και βγάζω τον ήχο που θέλω,τύφλα να έχουν όλες οι σύγχρονες prs.

 

Υ.Γ.Πιστεύω ότι η ουσία της υπόθεσης είναι εδώ

 

Δεν ξέρω να το εξηγήσω, αλλά το απολαμβάνω  8)

 

και όχι στις χρονολογίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα
  • Slew Rate unpinned this θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου