Προς το περιεχόμενο

String Trees ποια και γιατι;


leon7pap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα.Υπαρχουν διαφορα ειδη string trees οπως butterfly style,roller,round  κτλ.Αν ειχα να διαλεξω μονο οπτικα θα επελεγα τα round αλλα γενικα...υπερεχουν καποια σε σχεση με καποια αλλα και γιατι;

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.υπερεχουν καποια σε σχεση με καποια αλλα και γιατι;

 

Τα string trees τα οποια εχουν καποιο μηχανισμο " ελατωσης τριβης" ή ειναι φτιαγμενα απο γραφιτη  υποτιθεται οτι θα σου δωσουν λιγοτερο "ξεκουρδισμα" αν χρησιμοποιεις το τρεμολο πολυ .

 

Πρακτικα το ιδιο πραγμα μπορεις να το πετυχεις βαζοντας λιγη βαζελινη στα σημεια επαφης της χορδης με το string tree.

 

Αν δεν χρησιμοποιεις τρεμολο μην ασχολεισαι καν.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικο οχι ειναι για μια tele f16 σε ενα παραδιπλανο thread που μολις τελειωσα.Oυτε τρεμολο ουτε τιποτα.Εχω 2 butterfly style καβατζα αλλα ελεγα μην τρυπησω ακομα αν ειναι να βαλω round.Εχω αποψη για τα ρολλερς καθως τα εχω  χρησιμοποιησει σε αλλη κατασκευη και τα αλλαξα αμεσως.Και τα δυο ρολλερς κινουνται μαζι γιατι εχουν κοινο αξονα και μπορει να κερδιζεις απο το ρολαρισμα της χορδης αντι για τριψιμο ομως χανεις απο το τριψιμο και τον ΤΖΟΓΟ που εχει ο ιδιος ο αξονας κινουμενος μεσα στο string tree.(τριξιματα...) ΠΑΠΑΤΖΗΛΙΚΙΑ!Τα αλλαξα με φτηνιαρικα butterfly και ολα καλα!Για τα round oμως που μου αρεσουν οπτικα vs τα butterfly δεν εχω αποψη...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 2 butterfly style καβατζα αλλα ελεγα μην τρυπησω ακομα αν ειναι να βαλω τα round

 

Γιατι να βαλεις 2 string trees?

 

ENA φτανει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα εαν σου πω οτι το καλυτερο string tree ειναι το ΚΑΝΕΝΑ; Σε ολες τις στρατ μου τα εχω βγαλει (η τα εχω κρατησει για εμφανισιακους λογους χωρις ομως να περναω τις χορδες απο κατω). Μονο προβληματα δημιουργουν με κυριοτερο να δημιουργουν αχρειαστες τριβες και να συμβαλλουν στο ξεκουρδισμανκατα τη χρηση του τρεμολο η με τα σηκωματα, ενω η απουσια τους ουδεποτε μου δημιουργησε προβλημα με "ξεκαβαλικεμα" των χορδων απο το (σωστα κομμενο) nut. Της ιδιας αποψης ειναι κ η πληρεστερη στρατ που κυκλοφορει αυτη τη στιγμη η EJ.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αν δε χρειαζοταν δε θα εβαζα δε το συζηταμε.Αλλα στην τελε μου θελει οπωσδηποτε.Αν δε βαλω οι B και Ε χορδες εχουν ΜΗΔΕΝΙΚΗ γωνια πισω απο το nut με αποτελεσμα η Ε να φευγει με το παραμικρο bend και η Β να παραγει κατι αστειους αρμονικους!Αν τις πατησω λιγο με το δαχτυλο μου και δωσω το angle που θα δωσει το string tree ολα φτιαχνουν!Οι αλλες ειναι οκ και γι αυτο θα βαλω ενα.Ακομα και η EJ δεν μπορει να το παρακαμψει ετσι απλα με το να μη βαλει... χρησιμοποιει staggered tuners γι αυτο το λογο.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να βαλεις 2 string trees?

 

ENA φτανει.

 

συμφωνώ

 

όμως ακόμα έχω την απορία

FENDER-72-TELE-DELUXE-01-600x600.jpg

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ

 

όμως ακόμα έχω την απορία

FENDER-72-TELE-DELUXE-01-600x600.jpg

 

μετα τo 72 η Fender,μεταξυ πολλων αλλων λαθος επιλογων ,αρχισε να βαζει 2 string strees σε ολες τις κιθαρες της,τακτικη που ευτυχως καταργησε οταν ανοιξε ξανα υπο νεα δ/νση  στα mid  80s 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει αυτο ειναι εκει για να διορθωνει ενα κατασκευαστικο "ψεγαδι" με μικρο "κοστος" (extra friction point).Αλλοι εκαναν angled headstock.Η γυψων εξαφανισε αυτο το προβλημα αλλα  το παραχεσε με την κλιση με οτι αυτο συνεπαγεται στα διαφορα προβληματα που δημιουργει (extra tension στο nut...αδυναμο headstock) και που εξ αιτιας του αγοραστικου της κοινου...μεσα και εγω...παραμενει και θα παραμενει δεσμια αυτου του προβληματος.Kαποιοι αλλοι το καναν πιο ανθρωπινα βλ PRS...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου