Προς το περιεχόμενο

Fret Buzz 1o τάστο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τη κοινότητα.

 

Αλλάζοντας χορδές στη strat, από 11άρες σε 10άρες, έχω πολύ buzz στο 1ο τάστο στη λα & ρε. Από το nut μοιάζει, αρκετά ψηλό action οι χορδές.

 

Τι  προτείνεται σε τέτοιες περιπτώσεις (εκτός από αλλαγή nut και πίσω σε 11άρες).

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι  προτείνεται σε τέτοιες περιπτώσεις (εκτός από αλλαγή nut και πίσω σε 11άρες).

 

Αλλαγη nut ή πισω σε 11αρες.  ;D

 

Δυστυχως ειναι μαλλον οριακα κομμενα τα αυλακια  το nut για 11αρες και βαζοντας 10 αρες παραχαμηλωνουν οι χορδες  στα αυλακια και ακουμπανε στο πρωτο ταστο.

 

Τσεκαρε το βαζοντας ενα καποταστο στο ΔΕΥΤΕΡΟ ταστο και τσεκαροντας την αποσταση των χορδων απο το ΠΡΩΤΟ ταστο,αν ΑΚΟΥΜΠΑΝΕ....πας για νεο nut ή.....11αρες....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ.

 

Δεν υπάρχει κάποια πατέντα λες;.  π.χ. να βάλω κάτι, (κόλλα, κάτι άλλο;;; ) στο λα & ρε αυλάκι στο nut να το σηκώσω λίγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αυτο που ειπε ο SF η αλλαζοντας το gauge (αλλαζει και το tension στο neck) ο λαιμος σου "ξαπλωσε" προς τα πισω ελαχιστα τοσο ωστε να εχεις buzz στο πρωτο ταστο.Ισως με λιγο πειραγμα του relief απο το truss rod να διορθωθει η κατασταση.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το παλιό κόλπο είναι σόδα (ή σκόνη από το ίδιο το nut) μαζί με logo στιγμής για να παραγεμίσεις τις εγκοπές. (Μετά πρέπει να τις ξαναλιμάρεις να έρθουν στο σωστό βάθος).

Αυτό όμως είναι λύση ανάγκης, βάλε ένα καινούργιο nut να παίζει ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αυτο που ειπε ο SF η αλλαζοντας το gauge (αλλαζει και το tension στο neck) ο λαιμος σου "ξαπλωσε" προς τα πισω ελαχιστα τοσο ωστε να εχεις buzz στο πρωτο ταστο.Ισως με λιγο πειραγμα του relief απο το truss rod να διορθωθει η κατασταση.

 

δεν δουλευει τοσο χαμηλα το TR καρντια μου.... ;D

 

το TR ουσιαστικα "δουλευει" απο το 4ο μεχρι max το 12 ο ταστο.

 

πσαρολα αυτα τσεκαρε το relief & το intonation (αν δεν το εχεις κανει σιγουρα το intonation ειναι off)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks guys. Αυτό με το tr το φαντάστηκα. Αλλά οι επιπρόσθετες πληροφορίες δεν πάνε χαμένες.

 

Αν πάω για αλλαγή nut τι προτείνετε; tusk xl, bone, brass? Μιλαμε για std usa strat, 05-06, maple neck. Τραγουδιστής είμαι, ακορντάκια κ ψιλοριφακια παίζω. Περισσότερο δίνω βάση σε όγκο κ τόνο.

 

Α! Ξέχασα να πω ότι άλλαξα και κλειδιά σε fender (schaller) locking tuners, όχι stuggered, μτχ. Υπάρχει περίπτωση να προκύπτει από κει, Ή έστω να το εντείνει; Δεν το ανέφερα πιο πριν γιατί τα λίγα που ξέρω δεν νομίζω ότι το επηρεάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες θεωρητικά να σηκώσεις το nut από κάτω με ένα shim, πχ. λίγο ταινία, αλλά αν είναι να μπεις σε αυτή τη διαδικασία καλύτερα να αλλάξεις το nut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks guys. Αυτό με το tr το φαντάστηκα. Αλλά οι επιπρόσθετες πληροφορίες δεν πάνε χαμένες.

 

Αν πάω για αλλαγή nut τι προτείνετε; tusk xl, bone, brass? Μιλαμε για std usa strat, 05-06, maple neck. Τραγουδιστής είμαι, ακορντάκια κ ψιλοριφακια παίζω. Περισσότερο δίνω βάση σε όγκο κ τόνο.

 

Α! Ξέχασα να πω ότι άλλαξα και κλειδιά σε fender (schaller) locking tuners, όχι stuggered, μτχ. Υπάρχει περίπτωση να προκύπτει από κει, Ή έστω να το εντείνει; Δεν το ανέφερα πιο πριν γιατί τα λίγα που ξέρω δεν νομίζω ότι το επηρεάζει.

 

Έχω το ίδιο πρόβλημα ακριβώς στην τελε μου , εμφανίστηκε 6 μήνες μετά την αλλαγή των κλειδιών (τυχαίο;) μέχρι να αλλάξω το νατ το έχω ξεπεράσει με ένα λαστιχάκι μαλλιών σφιχτά πίσω από το νατ. Τα αυλάκια στο νατ είναι σίγουρα φαγωμένα αλλά πιστεύω ότι τα κλειδιά  άλλαξαν κάτι στο ύψος των χορδών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου