Προς το περιεχόμενο

Προενισχυτής ακουστικών σε ενισχυτή κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα έχω ένα ζευγάρι ακουστικών συγκεκριμένα τα AKG 612PRO τα οποία πάνω σε ενισχυτή κιθάρας δεν αποδίδουν τα αναμενόμενα. Μου είπαν ότι με ένα προενισχυτή όπως ο Behringer P-1 θα έχω πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία επι του θέματος αλλα έμαθα εκ των υστέρων ότι τα συγκεκριμένα ακουστικά γενικά θέλουν προενίσχυση όπου και αν παίξουν.

Να προβώ σε αγορά τελικά θα μου δώσει κάτι παραπάνω ή το μόνο που θα κερδίσω θα είναι παραπάνω ένταση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι γεγονός ότι τα 612 θέλουν αρκετή ισχύ.

Δεν θα σου δώσει ο ενισχυτής μόνο ένταση. Βασική η ισχύς και η ικανότητα οδήγησης θα βελτιώσει σημαντικά την απόδοση των ακουστικών κάτι που θα το ακούσεις στην άνεση που θα αποδίδει κυρίως τις χαμηλές συχνότητες.

Υπάρχουν πάρα πολλοί ενισχυτές ακουστικών, αυτός είναι μόνο ένας, αλλά τουλάχιστον έχει χαρακτηριστικά για επαγγελματική χρήση για μουσικούς.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ θετικό το ότι θα βελτιωθούν τα πράγματα γιατί είχα απογοητευθεί!

Μου προτείνεις κάποιο άλλο σε αυτό περίπου το εύρος τιμής 50 - 100 ευρώ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή σκοπεύεις να τον χρησιμοποιήσεις για ενισχυτή κιθάρας νομίζω αυτό που βρήκες ήδη είναι πολύ καλύτερο από την έξοδο ακουστικών του ενισχυτή.

Αυτές συνήθως είναι φτιαγμένες  για ακουστικά με χαμηλή εμπέδηση γύρω στα 30 Ω

Ενώ αυτά που έχεις είναι 120.

Μια εναλλακτική φτηνή που ξέρω ότι είναι καλή περίπτωση είναι  https://www.thomann.de/gr/superlux_ha3d.htm

 

αλλά αν έχεις όρεξη ψάξε εδώ.

https://www.thomann.de/gr/headphone_preamps.html?oa=pra

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου