Προς το περιεχόμενο

AudigySB κάρτα ήχου και ηχογράφηση μικροφωνου στο CubaseSΧ


zinobios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

'Eχω την Αudigy της SB (Creative) σαν κάρτα ήχου και στον

μίκτη της audigy έχω επιλέξει να μαγνητοφωνώ από

το μικρόφωνο. Μέ οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα η

μαγνητοφώνηση από το μικρόφωνο γίνεται κανονικά.

Όταν όμως προσπαθώ να μαγνητοφωνήσω από το

μικρόφωνο με το Cubase SX σε ένα audio track,

δεν μαγνητοφωνείται τίποτα.

Στο Device Setup --->VST Multitrack έχω επιλέξει

σαν ASIO driver την Creative ASIO και δουλεύει

μια χαρά (χωρίς latency και κρακς).

Στο VST connections - inputs ----> ASIO Device Port

δεν βλέπω τίποτα σχετικό με μικρόφωνο.

Βλέπω μόνο τα : AC97 , Mix , SPDIF , Line In και Auxiliary.

Τι πρέπει να διαλέξω;

Τι πρέπει να κάνω για να μπορώ να ηχογραφώ από το μικρόφωνο στο CubaseSX ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα με όλους τους συνδυασμούς (ports) στο Cubase αλλά δεν ηχογραφείται κανένας ήχος στο audio track από το μικρόφωνο. Επειδή

είμαι σίγουρος ότι αυτό πρέπει να οφείλεται σε κάποιο μειονέκτημα των drivers της audigy, μήπως ξέρετε να μου δώσετε κάποια διεύθυνση (http)

για το πού θα βρώ τυχόν κάποιους νέους drivers για αυτήν την κάρτα ήχου ;

Τους kx-drivers τους είχα βάλει προηγουμένως από τους drivers της creative audigy και τους είχα δοκιμάσει. Μπορούσα πράγματι με αυτούς τους drivers να ηχογραφώ με το μικρόφωνο στο cubase, αλλά είχα το εξής

πρόβλημα το οποίο και με ανάγκασε να τους βγάλω και να βάλω τους drivers της audigy: δεν ήθελα να ακούω το τί ηχογραφώ στο μικρόφωνο από τα monitor και είχα αναγκαστεί να "κόψω" τις δύο πρώτες "γραμμές", αλλά έτσι δεν μπορούσα να να ακούω από τα monitors τον TV tuner μέσω της Line in, γιατί "κόπηκε" και αυτός ο ήχος. Έπρεπε δηλαδή να ανοίγω -κάθε φορά που ήθελα να ηχογραφήσω από το μικρόφωνο ή να ακούσω από το TV tuner - τον μείκτη DSP του kx-driver και να "κόβω" ή να "ενώνω" τις πρώτες συνδέσεις στο DSP. Μέ τους drivers της audigy δεν

είχα αυτό το πρόβλημα : και μπορώ να ηχογραφώ από το μικρόφωνο χωρίς να ακούω το τι ηχογραφώ από τα monitors. αλλά και έχω ήχο από το Line in του TV tuner, χωρίς να χρειάζεται να επεμβαίνω κάθε φορά στον

μίκτη και να κάνω αλλαγές...

Μάλλον αυτό πρέπει να είναι ένα μειονέκτημα που έχει ο kx-driver και που δεν έχει ο driver της audigy. Nα όμως που βρήκα και ένα μειονέκτημα

του driver της audigy σε σχέση με το cubase. Γι αυτό σας ρωτάω μήπως γνωρίζετε κάποια διεύθυνση σχετικά με νέους drivers της audigy ή με κάποιο forum σχετικά με την audigy που να συζητούνται τέτοια θέματα.

Αν και στο τελευταίο δεν πιστεύω ότι θα βρώ κάποια απάντηση επειδή είναι σπάνιο κάποιος που έχει το Cubase SX να μην έχει μια πιο καλή κάρτα ήχου από την audigy στο εξωτερικό. Και αυτός είναι και ο λόγος που απευθύνθηκα σε αυτό το forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει λύση γι αυτό που θες , με τα ΚΧ . Απλά πας στο παράθυρο που ειναι το playback level του μικροφώνου και το κάνεις mute αφού στην ουσία το ASIO driver παίρνει το σήμα από το Mic record level. Επίσης αν μελετήσεις το παράθυρο που γίνονται οι καλωδιώσεις σίγουρα θα μπορέσεις να φτιάξεις μια καλωδίωση που να λειτουργεί για όλες τις περιπτώσεις. Επίσης μπορείς να σώζεις τις διάφορες καλωδιώσεις και να τις ανακαλείς όποτε θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασα την τελευταία version του mixer της audigy και έχει μια επιπλεον

επιλογή για την ένταση του μικροφώνου και για να το κάνεις muted ή όχι. Όταν βάλω το μικρόφωνο να ακούγεται από τα monitors,επιλέξω στον μίκτη να ηχογραφώ από το μικρόφωνο και επιλέξω "Mix" (όχι AC97) σαν port στο cubase, τότε μπορώ να ηχογραφώ από το μικρόφωνο. Το μόνο πρόβλημα που έχω τώρα είναι ότι για να ηχογραφώ από το μικρόφωνο στο Cubase πρέπει να ακούω το μικρόφωνο από τα monitors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει το πρόβλημα λύθηκε :)

Κατέβασα τους τελευταίους drivers για την audigy

(http://gr.europe.creative.com/support/downloads/softwareupdate.asp)

και τώρα στον ASIO driver περιλαμβάνει και τις ports

Mic In απ' όπου μπορώ να ηχογραφώ από το μικρόφωνο στο cubase

χωρίς να ακούω το τι ηχογραφώ από τα monitors.

Έτσι δεν θα χρειαστώ καθόλου τους kx-drivers πια.[/url]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
Εντάξει το πρόβλημα λύθηκε :)

Κατέβασα τους τελευταίους drivers για την audigy

(http://gr.europe.creative.com/support/downloads/softwareupdate.asp)

και τώρα στον ASIO driver περιλαμβάνει και τις ports

Mic In απ' όπου μπορώ να ηχογραφώ από το μικρόφωνο στο cubase

χωρίς να ακούω το τι ηχογραφώ από τα monitors.

Έτσι δεν θα χρειαστώ καθόλου τους kx-drivers πια.[/url]

 

Εμένα μου βγάζει του κόσμου τις επιλογές για Audio όπως mic FX , mic line 1 και ένα σωρό άλλα και δεν μπορώ να βρω άκρη μιας και το πρόβλημά μου είναι το εξής " ή την ώρα που θα κάνω record φωνή θα γράφει εκτός από τη φωνή μου ΚΑΙ ότι παίζει από κάτω η μουσική , ή θα γράφει τη φωνή μου χωρίς να μπορώ να την ακούσω εκείνη την στιγμή"

Τι μπορώ να κάνω γιαυτό ?

Ευχαριστώ

( κατέβασα τους KX drivers ) να τους κάνω install ? ή θα γίνει κάνα μπέρδεμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή,μέχρι πρότινος οι KX Drivers προκαλούσαν conflicts αν πρώτα δεν απεγκαθιστούσες τους drivers της Creative.Και οταν λεω απεγκατάσταση,εννοώ ολοκληρωτική απεγκατάσταση.Μαζί με τα συνοδευτικά προγράμματα για games και λοιπά.Tο βήμα αυτό πρέπει να είναι σχολαστικό και να προηγείται της εγκατάστασης των KX Drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει το πρόβλημα λύθηκε :)

Κατέβασα τους τελευταίους drivers για την audigy

(http://gr.europe.creative.com/support/downloads/softwareupdate.asp)

και τώρα στον ASIO driver περιλαμβάνει και τις ports

Mic In απ' όπου μπορώ να ηχογραφώ από το μικρόφωνο στο cubase

χωρίς να ακούω το τι ηχογραφώ από τα monitors.

Έτσι δεν θα χρειαστώ καθόλου τους kx-drivers πια.[/url]

 

Εμένα μου βγάζει του κόσμου τις επιλογές για Audio όπως mic FX ' date=' mic line 1 και ένα σωρό άλλα και δεν μπορώ να βρω άκρη μιας και το πρόβλημά μου είναι το εξής " ή την ώρα που θα κάνω record φωνή θα γράφει εκτός από τη φωνή μου ΚΑΙ ότι παίζει από κάτω η μουσική , ή θα γράφει τη φωνή μου χωρίς να μπορώ να την ακούσω εκείνη την στιγμή"

Τι μπορώ να κάνω γιαυτό ?

Ευχαριστώ

( κατέβασα τους KX drivers ) να τους κάνω install ? ή θα γίνει κάνα μπέρδεμα ?[/quote']

Mήν εγκαθιστάς ακόμη τους kx-drivers !!! Μπορεί να μπερδευτείς περισσότερο. Ψάξτο λίγο ακόμα με την SB. Οι τελευταίοι drivers (κατέβασέ τους !) είναι πολύ καλοί. Στον mixer της SB μπορείς να ρυθμίσεις τα πάντα και στην Cubase το ίδιο. π.χ για να γράφεται μόνο το μικρόφωνο ρυθμίζεις στον mixer της SB να γράφει μόνο από το μικρόφωνο ενώ στην Cubase βάζεις στο κανάλι που θέλεις το MIC In και αυτό είναι... Ψάχτο λίγο , δεν είναι δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει το πρόβλημα λύθηκε :)

Κατέβασα τους τελευταίους drivers για την audigy

(http://gr.europe.creative.com/support/downloads/softwareupdate.asp)

και τώρα στον ASIO driver περιλαμβάνει και τις ports

Mic In απ' όπου μπορώ να ηχογραφώ από το μικρόφωνο στο cubase

χωρίς να ακούω το τι ηχογραφώ από τα monitors.

Έτσι δεν θα χρειαστώ καθόλου τους kx-drivers πια.[/url]

 

Εμένα μου βγάζει του κόσμου τις επιλογές για Audio όπως mic FX ' date=' mic line 1 και ένα σωρό άλλα και δεν μπορώ να βρω άκρη μιας και το πρόβλημά μου είναι το εξής " ή την ώρα που θα κάνω record φωνή θα γράφει εκτός από τη φωνή μου ΚΑΙ ότι παίζει από κάτω η μουσική , ή θα γράφει τη φωνή μου χωρίς να μπορώ να την ακούσω εκείνη την στιγμή"

Τι μπορώ να κάνω γιαυτό ?

Ευχαριστώ

( κατέβασα τους KX drivers ) να τους κάνω install ? ή θα γίνει κάνα μπέρδεμα ?[/quote']

Mήν εγκαθιστάς ακόμη τους kx-drivers !!! Μπορεί να μπερδευτείς περισσότερο. Ψάξτο λίγο ακόμα με την SB. Οι τελευταίοι drivers (κατέβασέ τους !) είναι πολύ καλοί. Στον mixer της SB μπορείς να ρυθμίσεις τα πάντα και στην Cubase το ίδιο. π.χ για να γράφεται μόνο το μικρόφωνο ρυθμίζεις στον mixer της SB να γράφει μόνο από το μικρόφωνο ενώ στην Cubase βάζεις στο κανάλι που θέλεις το MIC In και αυτό είναι... Ψάχτο λίγο , δεν είναι δύσκολο.

Aυτό είναι τώρα το πρόβλημά μου ότι από το μίξερ της SB ότι και να βάλω σαν πηγή να γράψει , έτσι και συνδέσω το μικρόφωνο θα γράψει μικρόφωνο συν ότι ακούγεται από κάτω :((((((

Θα περάσω τους drivers και θα δω ..... τι να πω ...

Με τα windows 2000 και την soundblaster live platinum 5.1 δεν είχα τέτοια προβλήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου