Προς το περιεχόμενο

double binding σε tele


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η απορία μου έχει να κάνει με το τί ακριβώς είναι το double binding(από ένα σχετικό ψάξιμο στο διαδίκτυο κατάλαβα πως είναι κάτι σαν έξτρα-δεύτερο κάλυμμα στο σώμα της κιθάρας) και γιατί είναι προτιμώτερο σε μια tele?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To binding ειναι μια "ταινια" απο λευκο (συνηθως) πλαστικο (παλι συνηθως) που ακολουθει το περιγραμμα μιας κιθαρας. Γινεται οχι τοσο για λογους προστασιας οσο για αισθητικους λογους.

 

Double binding σημαινει οτι μια κιθαρα εχει binding και στο καπακι και στην πλατη της. Παραδειγμα διαφορες τελε, Les Paul Custom κλπ.

 

Δεν ειναι προτιμωτερο...ειναι καθαρα θεμα εμφανισιακου γουστου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιατί είναι προτιμώτερο σε μια tele?

 

δεν ειναι προτιμωτερο ,αν και το λατρευω,μια και σε "κοβει" ακομα περισσοτερο στα πλευρα απο οτι μια κανονικη τελε... ;D

 

Αν δε εισαι πρωην περοζονι οπως ο Frisciante π.χ.

 

Frusciante3.jpg

 

αναγκαζεσαι να βαλεις και μονωτικη για να τη στρογγυλεψεις ωστε να μη ποναει το χερι σου.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε εισαι πρωην περοζονι οπως ο Frisciante π.χ.

αναγκαζεσαι να βαλεις και μονωτικη για να τη στρογγυλεψεις ωστε να μη ποναει το χερι σου.... ;D

Τον αδικεις. Τα χερια του εχουν εγκαυματα απο φωτια που εβαλε καταλαθος στο σπιτι του, γι'αυτο ειναι ευαισθητα. (Βεβαια τη φωτια την εβαλε κατω απο την επιδραση της πρεζας ;D)

Anyway, εχω ακουσει οτι ειναι ευκολο να κανει καποιος binding σε κιθαρα που δεν εχει(ασπουμε τη δικια μου tele). Ισχυει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το binding (κυρίως στα ακουστικά όργανα αλλά κατα τη γνώμη μου και μασίφ σωματα) έχει και προστατευτικό ρόλο εκτός από εμφανισιακό, τα πιο πολλά χτυπήματα είναι στις ακμες των σωμάτων και έτσι λειτουργεί σαν προφυλακτήρας.

Τοποθέτηση binding ("φιλέτο" στην ελληνική ;)) σε οργανο που δεν έχει εκ των προτέρων μπορεί να γίνει, αλλά πρέπει μετά να ξαναλουστραριστει αλλιως θα είναι σαν ξένο σώμα... Άρα απλή διαδικασία δεν είναι  :(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοποθέτηση binding ("φιλέτο" στην ελληνική ;)) σε οργανο που δεν έχει εκ των προτέρων μπορεί να γίνει, αλλά πρέπει μετά να ξαναλουστραριστει αλλιως θα είναι σαν ξένο σώμα... Άρα απλή διαδικασία δεν είναι  :(

Μαλλον θα πρεπει να ζησω χωρις binding... :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου