Προς το περιεχόμενο

OD pedal vs Booster pedal


Skropi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας συναδελφοι  ;D

 

Λοιπον,ο σκοπος μου ειναι να φτιαξω το lead καναλι του screamer μου,να το κανω λιγο πιο χαι γκειν δηλαδη και να κομπρεσαρει λιιιγο παραπανω,και κατεπεκταση το high lead καναλι του να το κανω αντοιστιχα λιγο πιο καφρικο.Η αποροια μου ειναι τι ειδους πεταλι θα μου εδινε αυτο που θελω,κατι σαν το bad monkey?(που το ζαχαρωνω κιολας  ;D),η κατι σε booster?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο πραγμα το boost (απλα ανεβαζει την ΕΝΤΑΣΗ) & αλλο το  gain (δινει περισσοτερο distortion),μην τα μπερδευεις. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιο overdrive ή soft distortion πεταλι θα σου κανει μια χαρα τη δουλεια. Μην πας να κάνεις gain stacking στο βρωμικο κανάλι του ενισχυτη σου με καποιο καφροπεταλο (στυλ bad monkey) δεν θα εχεις καλα αποτελεσματα. Εγω το εχω λυσει το προβλημα μου με το xotic bbpreamp το οποιο κανει για μενα τη δουλεια που περιγραφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Overdrive με ποτενσιόμετρα για volume και gain θα κάνουν τη δουλειά που θες.

Ποτενσιόμετρο tone είναι προαιρετικό...

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια! Αλλα μια ερωτηση ακομα,απο που και ως που καφροπεταλο το βαδ μονκευ?  ??? Ελαφρυ od  δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ειχα πολλα πεταλακια ακριβα αλλα απο τοτε που ειδα και χτυπησα αυτα εχω παθει την πλακα μου...αθορυβα και ισως το καλυτερο tube screamer clone Που εχω ακουσει...φυσικα μιλαω για τα ακομα αδικημενα biyang....απλα με 50 ευρο δεν παιζονται...

 

http://www.biyang.com.cn/Pro_List.php?cid=1

 

εχω παρει σχεδον ολη την σειρα ,τα εχω βαλει διπλα σε boss και maxon και αλλα και τα εχω κρατησει και δεν τ αλλαζω με τιποτα...μαζι με την tonelab φυσικα...

 

παντως επειδη μιλαμε για od/dist ενα τρελο πολυεργαλειο λιγο τσουχτερο αλλα απιστευτα creamy ειναι το tc electronics nova drive με κλειστα ματια...σου δινει την εντυπωση οτι δεν περναει τιποτα μπροστα απ τον ενισχυτη σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα μια ερωτηση ακομα,απο που και ως που καφροπεταλο το βαδ μονκευ?  ??? Ελαφρυ od  δεν ειναι?

Ακριβώς, είναι Tubescreamer clone και ο ήχος του κυμαίνεται από μηδενική βρώμα μέχρι ψωμωμένο overdrive, ανάλογα με τα settings στα ρυθμιστικά. Πάντως distortion με την ευρεία έννοια δεν βγάζεις εύκολα.

 

Επειδή τυχαίνει να έχω το Bad Monkey, το χρησιμοποιώ με δύο τρόπους:

1. Σαν booster σε καθαρό κανάλι για να έχει περισσότερο όγκο και παρουσία η Tele με την οποία παίζω συνήθως

2. Σαν DI box για να συνδέω την κιθάρα στην κάρτα ήχου καθώς έχει έξοδο για κονσόλα

 

Στη δεύτερη περίπτωση ρίχνω και το κερασάκι στην τούρτα αφού έχω ενεργοποιημένο το Bad Monkey (mild settings) και το συνδυάζω με άγρια presets στο Guitar Rig.

Το καφρέ αποτέλεσμα που προκυπτει μου ακούγεται αρκούντως ικανοποιητικό αλλά ενημερώνω ότι δεν είμαι κανένας ιδιαίτερος γνώστης όταν μιλάμε για gain stacking καταστάσεις.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω το τρελο gain stacking,απλα οπως ειπα στην αρχη,λιιιιιγο παραπανω gain και compression στα λεαδ καναλια μου.Δεν παω να κανω τον screamer μου triple recifier(δεν το επιθυμω κιολας),απλα λιγουλακι πιο γκαζατο.Οπως το βλεπω δηλαδη το gain του πεταλιου θα κυμαινετε σε μηδενικα επιπεδα(το πολυ εως 8-9 o'clock).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου