Προς το περιεχόμενο

High και Low impedance volume pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ιδού το πρόβλημα:

επι χρόνια χρησιμοποιώ το boss fv50L (low impedance) χωρίς πρόβλημα, μετά απο τα drive και απο ενα boss rotary (και wah-comp.) και πριν  απο ενα boss delay.

Όταν έβγαλα το rotary (το οποιο ως boss είχε buffer) ο ήχος άλλαξε, έγινε πιο χαμηλός και μουντός.

Όταν αφαιρώ το volume pedal είναι ολα οκ. Όταν βάζω στην αλυσίδα κάποιο μη true bypass πετάλι (πχ ενα danelectro) το σήμα επανέρχεται .

 

Με τα ελάχιστα τεχνικά που γνωρίζω καταλαβαίνω πως το σήμα απο τη κιθάρα πλέον πηγαίνει στο volume pedal χωρίς να υπάρχει buffer πίσω του (κανένα απο τα πετάλια μου δεν έχει buffer εκτός του delay που ειναι στο τελος).

 

Τι λύσεις υπάρχουν; μήπως να αλλάξω το fv50L για ένα fv50H (high impedance)? μπορεί να μπει το High Ιmpedance μετά απο πετάλια? Η boss λέει όχι, αλλα αφου τα πετάλια μου δεν έχουν buffer μηπως δεν πειράζει?

Nα πάρω κάποιο μεμονωμένο buffer που βλέπω και πουλάνε στο ebay? να αλλαξω volume pedal, με άλλης εταιρίας? το καλό με το boss είναι πως εχει ιδανικό (μικρό!) μέγεθος..

 

Όποιος έχει εμπειρία στα θέματα αυτα και μπορεί να βοηθήσει.... θενκς! :)

 

edit:

Να πω και την σειρά των πεταλιών (σημαντικό!):

 

κιθαρα>fuzz factory>lovepedal pickle vibe>Jam Wah>Jam Comp>Srb 808+ drive>1986 Rat>cool cat tremolo>pog2>VOLUME pedal>boss Re20

 

To rotary που έδινε το buffer ήταν μετά το POG και πριν το volume pedal. Όταν έφυγε (πουλήθηκε) άλλαξαν όλα προς το χειρότερο. Τώρα βάζω ένα danelectro rotary (το οποιο όμως δεν μου κάνει και θα φύγει) για να επανέλθει το buffer, ή (μόνο για λόγους buffer) ένα boss equalizer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ενα φτηνο πεταλακι BOSS με buffer & βαλτο ΠΡΙΝ το Volume,το high impedance πεταλι θα δουλεψει μια χαρα μονο του μια και θα "νομιζει" οτι η κιθαρα σου ειναι καρφωμενη direct πανω του  αλλα οταν "αναψεις" τα tbp πεταλια που ειναι ΠΡΙΝ απο αυτο και ενεργοποιηθουν τα κυκλωματα τους θα εχεις προβλημα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ενα φτηνο πεταλακι BOSS με buffer & βαλτο ΠΡΙΝ το Volume,το high impedance πεταλι θα δουλεψει μια χαρα μονο του μια και θα "νομιζει" οτι η κιθαρα σου ειναι καρφωμενη direct πανω του  αλλα οταν "αναψεις" τα tbp πεταλια που ειναι ΠΡΙΝ απο αυτο και ενεργοποιηθουν τα κυκλωματα τους θα εχεις προβλημα.

 

πρόλαβες να γραψεις πριν κάνω edit και πω οτι χρησιμοποιώ το eq της boss για αυτο το λογο... αλλα μου τρώει χώρο σε ενα στριμωγμένο pedalboard... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα δεν παίζει να βαλω το high impedance volume pedal....

 

κανένα μικρούλι tiny τοσο-δα buffer που πουλάνε..? απο αυτα που δεν πιάνουν πολύ χώρο... θα κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θενκς! το τσεκάρω ήδη στο ebay.. και μάλλον θα πάρω κάτι τέτοιο.

Το παράδοξο για εμενα ειναι που βλέπω να διαφημίζουν τα buffers ως "απαραίτητα" αν έχεις μη true bypass πετάλια.. εγω το αντίθετο βλέπω ως πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου