Προς το περιεχόμενο

Προβληματικος ενισχυτης Line6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω εναν Line6 SpiderII 30αρι. Δεν τον ειχα σπιτι για πολυ καιρο και εχουν περασει διαφοροι απο πανω του και εχει μεινει πιθανοτατα για πολυ καιρο αχρησιμοποιητος.

Το προβλημα (μου φαινεται) να εχει σχεση με το master knob.

Ανεβαζοντας ενταση απο το master ο ενισχυτης κανει περιεργους θορυβους, χανει σε ενταση ή αυξανει πολυ αποτομα, κοβεται το σημα κλπ. Υπαρχουν σημεια στα οποια ''ισορροπει'' και παιζεις μια χαρα με σωστη ενταση και ηχο αλλα μεχρι να φτασεις εκει ο ενισχυτης τρελενεται..

Επισης σβηνωντας τον κανει ενα εντονο τσακ. Παντα το εκανε αλλα τοσο δυνατο μονο οταν αφηνες το master σε μεγαλες εντασεις ενω τωρα το κανει και με το master κλειστο..

Καμια ιδεα τι μπορει να φταιει? Ξερει κανεις που θα ειναι καλο να απευθυνθω για service? Νομιζω ο νακας ειναι επισημος αντιπροσωπος, να το παω προς τα εκει μια βολτα ή να απευθυνθω σε κανεναν ηλεκτρονικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλεξ, μου έχει τύχει κι εμένα το εν λόγω πρόβλημα σε line6 spiderII. Πολλές φορές είναι απλά η σκόνη που έχει πιάσει το master volume(ή κι άλλα pots) και κάνει αυτά τα "κόλπα". Άλλοτε, θέλει αλλαγή το pot του volume καθώς μπορεί να έφτασε η ώρα του... Αυτό δεν είναι δύσκολη εργασία για ηλεκτρονικό. Εγώ προσωπικά άλλαξα μόνος το pot και δουλεύει τέλεια ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου