Προς το περιεχόμενο

fender twin reverb "προβλημα" εντασης...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω εναν twin reverb silverface χωρις master volume με 2 swamp thang μεγαφωνα .

Οενισχυτης για να αρχισει να "δινει " πρεπει να τον ανοιξω γυρω στο 3.5 + .

Ο προβληματισμος μου ειναι οτι οταν τον χρησιμοποιω στο σπιτι (στο οποιο δεν εχω θεμα με γειτονες κλπ) το 4 ειναι στα ορια των αυτιων μου κατω απο το 3 χανει την δυναμικη του ο ηχος του .Υπαρχει καποιος τροπος να μπορει να αποδιδει ολο το ευρος του ηχου του σε μικρες εντασεις?Μου εχουν αναφερει για τη λυση της αφαιρεσης των δυο λυχνιων ,ο myster maze περα απο την λυση με τις λαμπες ,μου προτεινε σαν λυση 1)την αλλαγη λυχνιων σε 6v6 2)την αφαιρεση τους ενος μεγαφωνου .Νομιζω οτι εχει ηδη καλυψει την απαντηση μου αλλα θα ηθελα να ακουσω μερικες ακομα αποψεις απο την επιστημονικη ομαδα της fender εδω στο νοιζ .. Ενας ενδοιασμος μου για ολες αυτες τις σκεψεις ειναι οτι επειδη εγω δεν γνωριζω απο τα τεχνικα μερη ενος ενισχυτη ,θα ηθελα να κανω κατι το οποιο να ειναι ευκολα αναστρεψιμο και να μην χαλαει τον ηχο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο οποιο δεν εχω θεμα με γειτονες κλπ

 

Οταν παιζεις μη καθεσαι ακριβως μπροστα του ή μη τον εχεις σε ear level,αυτη ειναι η καλυτερη λυση,αλλοιως βγαλε δυο λυχνιες για να γλυτωσεις,λιγη,ενταση.

 

Κριμα να χαλασεις τον ενισχυτη με οποιαδηποτε αλλη μοντα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω παιζει ρολο και το κλασσικο προβλημα με τα Volume pots των SF. (jumpiness)

 

Εγω ως κατοχος TR και συμπασχων (καποτε), θα συνιστουσα ως quick fix την αφαιρεση δυο τελικων λυχνιων (δυο "μεσα", ή τις δυο "εξω" απο την τετραδα των 6L6).

Αν το κανεις αυτο, θα μπορουσες να αποσυνδεσεις και το ενα μεγαφωνο.

 

Μια ακομα ιδεα ειναι να δοκιμασεις μια 12AY7 στο καναλι που παιζεις (υποθετω το vibrato channel) για να χαμηλωσεις την ενισχυση του καναλιου με αποτελεσμα να "τα δινει" o twin σε καπως πιο μεγαλες τιμες στο κουμπι του volume.

 

ΑΝ τελικα σκεφτεις να ανοιξεις σασι, θα μπορουσες να αντικαταστησεις το ποτενσιομετρο του Volume με ενα που θα εχει πιο "προσεγμενο" taper.

Αυτο για να εχει καλυτερη αποκριση στις θεσεις 1 εως 4.

Ειχα το ιδιο ακριβως θεμα οταν ο δικος μου ηταν stock και ειδα σημαντικη διαφορα στο πως "ανοιγει" το Volume.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικα θελει, αλλα δεν παθαινεις και τιποτα αν δεν κανεις. (εγω ποτε δεν εκανα rebias μετα απο αφαιρεση_ και τωρα με δυο τον εχω)

 

Αν βεβαια με το που θα ανοιξεις τον ενισχυτη δεις τις δυο εναπομεινασες 6L6 να ...κοκκινιζουν, τοτε θελεις οπωσδηποτε.  :)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω παιζει ρολο και το κλασσικο προβλημα με τα Volume pots των SF. (jumpiness)

 

Εγω ως κατοχος TR και συμπασχων (καποτε), θα συνιστουσα ως quick fix την αφαιρεση δυο τελικων λυχνιων (δυο "μεσα", ή τις δυο "εξω" απο την τετραδα των 6L6).

Αν το κανεις αυτο, θα μπορουσες να αποσυνδεσεις και το ενα μεγαφωνο.

 

Μια ακομα ιδεα ειναι να δοκιμασεις μια 12AY7 στο καναλι που παιζεις (υποθετω το vibrato channel) για να χαμηλωσεις την ενισχυση του καναλιου με αποτελεσμα να "τα δινει" o twin σε καπως πιο μεγαλες τιμες στο κουμπι του volume.

 

ΑΝ τελικα σκεφτεις να ανοιξεις σασι, θα μπορουσες να αντικαταστησεις το ποτενσιομετρο του Volume με ενα που θα εχει πιο "προσεγμενο" taper.

Αυτο για να εχει καλυτερη αποκριση στις θεσεις 1 εως 4.

Ειχα το ιδιο ακριβως θεμα οταν ο δικος μου ηταν stock και ειδα σημαντικη διαφορα στο πως "ανοιγει" το Volume.

 

 

 

την αλλαγη ποτενσιομετρου την εχω σκεφτει απ την μερα που διαβασα  το θεμα σου για τον twin εδω στο νοιζ .καποια στιγμη θα γινει

θα δοκιμασω αυτο με την αφαιρεση των δυο λαμπων ,να δω τι θα γινει .απλα τις αφαιρω ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εκανα

καπως πιο ανεκτα εγιναν τα πραγματα .βεβαια νοιωθω μια απωλεια στον ηχο αλλα ειναι μικρη .τουλαχιστον τωρα εχει χαρακτηρα και σε μικροτερη ενταση .οι λαμπες δε φαινεται να εχουν καποια διαφορα στη πυρακτωση .θα το δειξει ο καιρος

ξανα ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου