Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με impedance σε 4x10 καμπίνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασαν πρόσφατα και μετά από πολύ κόπο κάτι φιλαράκια - και από δικιά μου υπόδειξη δλδ - μια καμπίνα 4x10 η οποία υποτίθεται - και από την εταιρεία δλδ - πως είναι 8ohm-η....

Πηγαίνοντας στο στούντιο λοιπόν και έτσι από δικό μου ψώνιο βρε αδερφέ βγάζω το πολύμετρο και μετράω την αντίσταση στο τέλος του καλωδίου που έρχεται από την καμπίνα.... 5.5ohm!!!!!

Η καμπίνα προοριζόταν για μια κεφαλη που έχει σαν κατώτατο όριο τα 8ohm και όπως καταλαβαίνετε τους είπα μέχρι να λυθεί το "μυστήριο" να μην επιχειρήσουν σε ακρόαση του σεταπ αυτού.

Συνέδεσα βέβαια και μια άλλη κεφαλή και τσέκαρα πως όλα τα ηχεία παίζουν κομπλέ.

Καθώς επίσης και ότι πολύμετρο και καλώδιο στέκουν.

Λοιπόν, ακούω πιθανές περιπτώσεις-λύσεις μυστηρίου πριν τη βάλουμε στο χειρουργείο...

 

Ευχαριστώ θερμα.

_/-\_|_/-\_Ιφ-ιτ_σάουντζ-γκουντ_ιτς-γκουντ_-\_

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχώνεσαι, τα περισσότερα 8Ω μεγάφωνα μετράνε λιγότερο ωμικά (με πολύμετρο). To κλασικό είναι περίπου στo 80% της ονομαστικής του τιμής, αυτό σημαίνει περίπου στα 6,4Ω αλλά βλέπεις και χαμηλές τιμές στα 5,5Ω όπως τα δικά σας και φτάνουν μέχρι και τα  7Ω.

 

Το πηνίο του μεγαφώνου (πηνίο φωνής) έχει επαγωγή και η σύνθετη αντίσταση του δεν παραμένει σταθερή σε όλο το συχνοτικό φάσμα, 8Ω είναι η μέση ονομαστική τιμή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχώνεσαι, τα περισσότερα 8Ω μεγάφωνα μετράνε λιγότερο ωμικά (με πολύμετρο). To κλασικό είναι περίπου στo 80% της ονομαστικής του τιμής, αυτό σημαίνει περίπου στα 6,4Ω αλλά βλέπεις και χαμηλές τιμές στα 5,5Ω όπως τα δικά σας και φτάνουν μέχρι και τα  7Ω.

 

Το πηνίο του μεγαφώνου (πηνίο φωνής) έχει επαγωγή και η σύνθετη αντίσταση του δεν παραμένει σταθερή σε όλο το συχνοτικό φάσμα, 8Ω είναι η μέση ονομαστική τιμή.

 

Ακριβώς έτσι.

Αν δεις στα χαρακτηριστικά μεγαφώνων πχ 8Ω η αντίσταση DC αυτό που μετράς με το πολύμετρο ειναι μικρότερη.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Όλα όσα είπατε ακούγονται λογικά αλλά γιατί όταν μετράω τις άλλες 2 καμπίνες που έχω στη διαθεσή μου με το ίδιο καλώδιο βγάζουν σχεδόν ακριβώς της ανομαστικές του τιμές π.χ αντι για 8, 7.8ohm.

Τυχαίο; Να μην δώσω σημασία;

Απλά το 5.5 μου φαίνεται πολύ μεγάλη απόκλιση.... 30%.

 

_/-\_|_/-\_Ιφ-ιτ_σάουντζ-γκουντ_ιτς-γκουντ_-\_

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Όλα όσα είπατε ακούγονται λογικά αλλά γιατί όταν μετράω τις άλλες 2 καμπίνες που έχω στη διαθεσή μου με το ίδιο καλώδιο βγάζουν σχεδόν ακριβώς της ανομαστικές του τιμές π.χ αντι για 8, 7.8ohm.

Τυχαίο; Να μην δώσω σημασία;

Απλά το 5.5 μου φαίνεται πολύ μεγάλη απόκλιση.... 30%.

 

 

Ναι, μη δίνεις σημασία.

Όπως αναφέρθηκε, η ονομαστική τιμή της αντίστασης δεν είναι ίση με την Ωμική αντίσταση που μετράς σε μηδενική συχνότητα (DC) με το πολύμετρο, αλλά μεγαλύτερη. Επίσης, ανάλογα με την αυτεπαγωγή του μεγαφώνου (ή του δικτύου μεγαφώνων) η διαφορά μπορεί να είναι διαφορετική από καμπίνα σε καμπίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι είναι μεγάλη απόκλιση, είναι αλλά είναι μέσα στα όρια. Τι μεγάφωνα έχει, δεν μας είπες, ούτε τι καμπίνα.

 

Μπες σε ένα website με μεγάφωνα και κάνε σύγκριση των σύνθετων αντιστάσεων (impedance) και των ωμικών (DC resistance) να δεις πόσο απέχουν. Πχ μπες στην Eminence, Red Coat series, και δες σε κάθε μεγάφωνο διαφορές, πχ το Big Ben έχει ωμική αντίσταση 6,06Ω, το Wizard 6,13Ω, το Red Fang 5,72Ω ενώ το Tonker 7,36Ω, όλα όμως έχουν ονομαστική εμπέδηση 8Ω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για της πληροφορίες, ηρέμισα κάπως.....

Η καμπίνα μπάι-δε-γουέη είναι η Trace Elliot 1048H

http://www.traceelliot.com/cabinets/?item=116934

και φοράει ηχεία 200άρια Celestion...

Ευχαριστώ όλους θερμά για τη συμμετοχή.

_/-\_|_/-\_Ιφ-ιτ_σάουντζ-γκουντ_ιτς-γκουντ_-\_

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου