Προς το περιεχόμενο

Η Fender επιβουλεύεται το όνομα "Μετέωρα" με νέο μοντέλο!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

btw δεν τη βρίσκω κακόγουστη, ούτε κακή σχεδιαστικά με την έννοια του οπτικού ή της γραμμής. Τον όρο σχεδιασμό τον χρησιμοποιώ περισσότερο ως σχεδιασμό προϊόντος, ως θεματική που περιλαμβάνει πολλούς παράγοντες μαζί. Δηλ, δεν βρήκα ομοιότητα με κάποια άλλη κιθάρα, αλλά απλή συνάφεια. Όμως συνάφειες έχουν πάρα πολλά μοντέλα μεταξύ τους.

 

Τη βρίσκω λειψή ως concept, λίγη, και κάπως πρόχειρη. Παρ' όλο που είμαι μέγας fan και της Tele αλλά και των offset, αυτή κατάφερε να με αποκλείσει και από τα δύο θεωρητικά "θελκτικά" στοιχεία.

 

Το πιο ηλιθιο στη φεντερ ειναι το ινλει στο πρωτο ταστο...

 

 

Για αυτους που θελουν να το βρισκουν πιο γρηγορα...

 

Nαι αλλά για φαντάσου το χωρίς αυτό...

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Ναι, αυτό.

Ακόμα και στο headstock, στα κλειδιά, στην ταστιέρα, τα block inlays, όλα.

Πάλι καλά που δεν έβαλαν τα ποτενσιόμετρα πάνω δεκσιά.

Φίλος εκτός των άνωθι, έριξαν στο blender και μια tele- να τα λέμε και αυτά  ;D

 

ΥΓ: Μετά την Meteora, ελπίζω να παρουσιάσει και την Agio Oros- ένα blend από flying V/ strat με ένα touch από jazzmaster. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη βρίσκω λειψή ως concept, λίγη, και κάπως πρόχειρη.

 

Βασικα ισχυει το 'LEO did it right the FIRST time".

 

Σχεδιασε την ΚΑΛΥΤΕΡΗ κιθαρα του πλανητη το 1949 (Telecaster).

 

Σχεδιασε την πλεον ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΗ και ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ κιθαρα του πλανητη το 1954 (Stratocaster).

 

Σχεδιασε την ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΗ και πιο ΒΟΛΙΚΗ  κιθαρα του πλανητη το 1959 (Jazzmaster)

 

Απο εκει και περα δεν εχει ΛΟΓΟ να σχεδιασει κατι "καλυτερο" η εταιρια που φερει το ονομα Fender...

 

Ειδικα αν σκεφτουμε οτι το 90% των κιθαρωνΕ εκει εξω αυτα τα 3 μοντελλα ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΥΝ (ή εστω "βασιζονται χαλαρα" σε αυτα). 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Βασικα ισχυει το 'LEO did it right the FIRST time".

 

Σχεδιασε την ΚΑΛΥΤΕΡΗ κιθαρα του πλανητη το 1949 (Telecaster).

 

Σχεδιασε την πλεον ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΗ και ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ κιθαρα του πλανητη το 1954 (Stratocaster).

 

Σχεδιασε την ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΗ και πιο ΒΟΛΙΚΗ  κιθαρα του πλανητη το 1959 (Jazzmaster)

 

Απο εκει και περα δεν εχει ΛΟΓΟ να σχεδιασει κατι "καλυτερο" η εταιρια που φερει το ονομα Fender...

 

Ειδικα αν σκεφτουμε οτι το 90% των κιθαρωνΕ εκει εξω αυτα τα 3 μοντελλα ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΥΝ (ή εστω "βασιζονται χαλαρα" σε αυτα).

 

 

H Τele δεν είναι η  καλύτερη κιθάρα του πλανήτη, μη μου το χαλνάς. Πάντα ήμουν με τα αουτσάιντερ. Είναι η καλύτερη εφαρμογή του "πως να φτιάξεις έναν βράχο δομικά, με το μικρότερο δυνατό κόστος και με διαφορετικό αλλά φιλικό στο μάτι τρόπο". Η καλύτερη είναι η Strat, ευτυχώς.

 

Για την jazzmaster διαφωνούμε αλλά συμφωνούμε στο ότι είναι και όμορφη και βολική, αλλά ακόμη κι έτσι, αναγνωρίζω ότι δεν επαναπαύθηκε και συνέχισε να γυρίζει το μυαλό του σε άλλα πράγματα. Με βάση αυτό που την προόριζε ήταν αποτυχία. Με βάση αυτό που έγινε, υπήρξε από τις εικονικές. Και έπειτα υπήρξαν κι άλλες. Mustang, Musicmaster, Lead, Toronado,  Starcaster, Tele Deluxe και custom, ακόμη και οι USA Std υπέστησαν βασικές αλλαγές που και τις καθιέρωσαν και ζουν μέχρι τώρα και βελτίωσαν κάποια πράγματα.

 

Τελωσπάντων κι αυτοί και οι απέναντι οργίασαν πραγματικά, τόλμησαν, έβγαλαν πράγματα τα οποία θεωρήκαν αρχικά αποτυχίες ( Les Paul, Flying V, Explorer, Jazzmaster κ.α.) αλλά αποτέλεσαν τελικά τεράστια παρακαταθήκη αφού είχαν ετεροχρονισμένη επιτυχία, είτε τυχαία είτε γιατί το άξιζαν. Aλλά έδειχναν το δρόμο και δεν δίσταζαν να φάνε τα μούτρα τους. Πέρα από φραγκοφονιάδες δηλ, είχαν κι έναν ρομαντισμό και μια υγιή κόντρα.

 

Αυτό που ήθελα να πω σχετικά με το θέμα είναι ότι δεν είναι άσχημη, αλλά με χορδές δεν βάφονται αυγά. Εγώ θεωρώ ανάγκη να παρατήσουν όλα αυτά τα 35-40 είδη/μοντέλα Stratocaster που φτιάχνουν (το ίδιο και οι απέναντι) και να επικεντρωθούν και να πουλήσουν ένα πράγμα. Κιθάρες αντάξιες του ονόματός τους και της προέλευσης.

 

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

πως να φτιάξεις έναν βράχο δομικά, με το μικρότερο δυνατό κόστος και με διαφορετικό αλλά φιλικό στο μάτι τρόπο

 

Και μόνο του αυτό δειχνει πολλά για την επιτυχία του οργάνου αλλα και για την αντίληψη περασμένων εποχών για τον περιορισμό του κόστους χωρίς φθηνιάρικο αποτέλεσμα. Ζουμε στην εποχή που άπαντες περιορίζουν το κόστος  (δεν μιλώ μονο για μουσικα όργανα) με το να φτιάχνουν φθηνιάρικα προιόντα. Ποτέ δεν υπηρξε τόση πολλή τεχνολογία και τόσο κακές/μη ανθεκτικες κατασκευές όσο σήμερα.

Η "επιστροφή" στις ρίζες, κατασκευαστικά, δείχνει σήμερα state of the art σχεδον, τεχνολογικά... όταν βλέπεις μια καλοφτιαγμένη κιθάρα δηλαδη, με τον τρόπο που γινόταν στα 50ς ουσιαστικά, αλλα με τα καλά της σημερινης τεχνολογίας. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περιμένω κάνα τριάρι χρόνια να μείνει καμιά να σκονίζεται στα logistics του Thomann, να την αγοράσω στη μισή τιμή μπιρ παρά.

 

Και θα της βάλω έναν Di Marzio Chopper bridge. Θα κόψω και ένα όμορφο ξύλινο pickguard ... ένα volume push pull και θα ταιριάζει στα γούστα μου.

Μέχρι τότε, υπάρχει η Epi Βοναμάσα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Έχοντας βαρεθεί να βλέπω να κυκλοφορούν τόσες κλασικές offset jazzmaster και jaguar τελευταία, και παρ'ότι δεν μου αρέσουν καθόλου οι offset telecaster μπορώ να πω ότι σχεδιαστικά την βρίσκω άψογη ως προς το σχήμα του σώματος και την επιλογή του headstock. Ελπίζω να την εκτιμήσουν όλοι αυτοί οι shoegazers-dreampopers και να μην πάει άπατη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου μοιάζει σαν σχέδιο με μπάσο περισσότερο σαν ένα offset fender jazz bass δηλαδή.(ειδικά αυτά τα inlays).Τώρα το headstock δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσε να μπει για τη Fender μιλάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου