Προς το περιεχόμενο

Pedal impedance και επηροή του στον ήχο


Miltos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρχισα να ψάχνω για volume pedal το οποίο θα τοποθετηθεί μετά την παραμόρφωση και μετά από αρκετό διάβασμα κατέληξα ότι θα πάρω κάποιο passive με low impedance.

 

Στη συνέχεια όμως σκέφτηκα να ψάξω και να δω τι impedance έχουν τα υπόλοιπα πετάλια μου και αν έχω κάποιο mismatch που αλλοιώνει το σήμα.

Η σειρά των πεταλιών όπως είναι τώρα ( tbp: true by pass -  input impedance output impedance):

 

GUITAR (passive μαγνήτες)

Noise killer – TBP – 1Μ Οhm – 100 Ohm

Mooer soul press (wah) - TBP – 1Μ Οhm – 100 Ohm

EQ-  TBP – 470 Οhm – 1K Ohm

Amt ss20 – είναι πάντα ανοιχτό – 1Μ Οhm – 10K Ohm

Volume pedal passive (low impedance)

Line 6 M9 – tbp mode - 1Μ Οhm – 700 Ohm

Input ενισχυτή: 1Μ Οhm Return ενισχυτή: 470Κ Οhm (χρησιμοποιώ το input για να φτιάχνω το ήχο με το EQ του ενισχυτή).

 

Από τεχνικής άποψης τι προβλήματα/αλλοιώσεις στον ήχο δημιουργούνται όταν το ένα πετάλι στέλνει έξοδο 1K Ohm σε ένα άλλο με είσοδο 1Μ Οhm;  Ή όταν το τελευταίο πετάλι στέλνει έξοδο 700 Ohm στην είσοδο του ενισχυτή με 1Μ Οhm; 

 

Έχει νόημα να προσπαθεί κάποιος να ματσάρει όσο καλύτερα γίνεται τις impedance των πεταλιών;

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Amt ss20 – είναι πάντα ανοιχτό – 1Μ Οhm – 10K Ohm

 

Αρα οτι και να βαλεις μετα δεν εχει καμμια σημασια.

 

 

Έχει νόημα να προσπαθεί κάποιος να ματσάρει όσο καλύτερα γίνεται τις impedance των πεταλιών;

 

οχι.

 

 

απο τη στιγμη που τα πεταλια παιζουν στις παρακατω τιμες

 

Input Impedance:        500KΩ - 1MΩ

Output Impedance:      1KΩ - 10KΩ

 

εισαι οκ.

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα οτι και να βαλεις μετα δεν εχει καμμια σημασια.

 

Εγκυκλοπαιδικά ρωτώντας, μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί;

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκυκλοπαιδικά ρωτώντας, μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί;

 

σε σχεση με το active ή passive εννοω  αφου ειναι ανοιχτο δουλευει παντα σαν buffer. ...επισης μια και θα εχεις ενεργο buffer ΠΡΙΝ τo vol. pedal πολυ καλα παιρνεις low impedance...μια και θα βλεπει low impedance σημα στην εισοδο του.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης μια και θα εχεις ενεργο buffer ΠΡΙΝ τo vol. pedal πολυ καλα παιρνεις low impedance...μια και θα βλεπει low impedance σημα στην εισοδο του.

 

Χρησιμοποιω πολλά χρόνια το low της boss και  επιβεβαιώνω οτι πρεπει να υπάρχει ενα buffered πετάλι ΠΡΙΝ το volume pedal. Αν ΔΕΝ υπάρχει, το σήμα γίνεται θαμπό - και αυτος είναι ο λόγος για τον οποίο κάποιοι βρίζουν τα boss ενω δεν φταίει το volume pedal αλλα η συνδεσμολογία.

Εγω το χρησιμοποιω μετα τα drive οπως θελεις να κανεις κι εσυ, και ακριβως πριν φτάσει το σήμα στο volume pedal εχω παντα ενα buffered πετάλι (δεν χρειάζεται να ειναι ΟΝ αυτο το πετάλι για να λειτουργουν ολα σωστα, η ύπαρξη του με το buffer του ειναι που απαιτείται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου