Προς το περιεχόμενο

προενισχυτης μικροφωνου


Vasilis Psarakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια...εχω την focusrite 2i2 καρτα ηχου  και το AKG P120 πυκνωτικο μικροφωνο για ηχογραφηση φωνης.Καπου ακουσα για προενισχυτες μικροφωνου (PRESONUS Tube Pre V2 Προενισχυτής Mικροφώνου), θα κανει αυτο καλυτερη δουλεια η μηπως φτανει η προενισχυση της

καρτας ηχου.Για τι αποτελεσμα καλυτερο μιλαμε 20-30%....Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια...εχω την focusrite 2i2 καρτα ηχου  και το AKG P120 πυκνωτικο μικροφωνο για ηχογραφηση φωνης.Καπου ακουσα για προενισχυτες μικροφωνου (PRESONUS Tube Pre V2 Προενισχυτής Mικροφώνου), θα κανει αυτο καλυτερη δουλεια η μηπως φτανει η προενισχυση της

καρτας ηχου.Για τι αποτελεσμα καλυτερο μιλαμε 20-30%....Ευχαριστω

 

Γενικά η focusrite έχει καλούς προενισχυτές. Εάν μου πεις τι δε σου "αρέσει" στον ήχο σου μπορώ να σου πω τι έκανα εγώ για να τον βελτιώσω (χωρίς νέο προενισχυτή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε μου....κατ' αρχη να σε ευχαριστησω πολυ που με απαντησες.Κανω καραοκε στο σπιτι με το cubase και επειδη εχω και καποια ηλικια ψαχνω ευκολιες για το δυνατον καλυτερο μικροφωνο. Τωρα εγω μιλουσα για μια προενισχυση μικροφωνου(presonus tube v2) των 120 ευρων,αν κανει δουλεια.Απ' οτι ακουσα αν δεν δωσεις 500 τουλαχιστον δεν κανεις τιποτα.Δεν ειμαι για τετοια.Παρομοια δουλεια μηπως κανει το limiter plugins.Αν εχεις καποια προταση για καλυτερο μικροφωνο πολυ ευχαριστως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε μου....κατ' αρχη να σε ευχαριστησω πολυ που με απαντησες.Κανω καραοκε στο σπιτι με το cubase και επειδη εχω και καποια ηλικια ψαχνω ευκολιες για το δυνατον καλυτερο μικροφωνο. Τωρα εγω μιλουσα για μια προενισχυση μικροφωνου(presonus tube v2) των 120 ευρων,αν κανει δουλεια.Απ' οτι ακουσα αν δεν δωσεις 500 τουλαχιστον δεν κανεις τιποτα.Δεν ειμαι για τετοια.Παρομοια δουλεια μηπως κανει το limiter plugins.Αν εχεις καποια προταση για καλυτερο μικροφωνο πολυ ευχαριστως...

 

Το focusrite 2i2 το έχεις ήδη σωστά? Εάν ναι δεν υπάρχει λόγος να κάνεις αναβάθμιση προενισχυτή για μένα.  Σε γενικές γραμμές η tube προενίσχυση επηρεάζει τον ήχο (ελαφρά παραμόρφωση) το οποίο δε σου προσφέρει κάτι σε αυτή τη φάση, για τη χρήση που θέλεις.

 

Αυτό που στο δικό μου home studio βρήκα ότι κάνει τη μεγάλη διαφορά είναι η ησυχία από εξωτερικούς θορύβους. Η απομόνωση από τους θορύβους είναι πιο σημαντική από καλύτερο μικρόφωνο -- γενικά μιλώντας πάντα. Κλείσε ότι δε χρειάζεσαι, απομάκρυνε κινητά από το χώρο ηχογράφησης κ.ο.κ. έτσι ώστε να μπορέσεις να τραγουδήσεις λίγο πιο μακριά από το μικρόφωνο χωρίς να ακούγεται πολύς θόρυβος.

 

Έπίσης ένα πολύ σημαντικό θέμα είναι το EQ -- εάν γράψεις ξερό το μικρόφωνο ακόμα και σε ήσυχο δωμάτιο θα είναι μουντό χωρίς EQ. Ανάλογα με το πως είναι η φωνή σου μπορείς να κάνεις τα εξής με τις συχνότητες.

 

Από 100hz-150hz και κάτω τα κόβεις όλα -- δεν τα χρειάζεσαι.

Στα 300-350hz περίπου μπορείς να κατεβάσεις λίγο κατά 5db και έτσι θα "καθαρίζει" λίγο η φωνή.

Εάν έχεις ήσυχο δωμάτιο μπορείς να ανεβάσεις λίγο στα 10hz για να είναι πιο ζωντανός/αέρινος ο ήχος της φωνής.

 

Τα παραπάνω είναι απλά ενδεικτικά αλλά μη σκεφτείς άλλο μικρόφωνο/ενισχυτή πριν δοκιμάσεις να βελτιώσεις αυτά που ήδη έχεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(για home κατάσταση μιλάω) την πιο σημαντική βελτίωση που είδα εγω σε μικρόφωνο ήταν με το RVOX των Waves.

(εκτος του απαραιτητου eq και βαθους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα...ολα αυτα που αναφερεις περιπου κανω και 'γω.Την φωνη την γραφω ξερη....ολες τις λεπτομερειες τις φτιαχνω με το EQ αφου βαλω και ενα mastering της iZotope . Μετα παιζω με τις συχνοτητες 100-250 ΗΖ και 4-5 ΚΗΖ και πανω.Δεν βαζω de Esser δεν χρειαζεται.Ευχαριστημενος απο την καθαροτητα της φωνης μονο απο το εκουαλαιζερ.Το μεγεθος της κυματομορφης ειναι στους 1,5-2 ποντου, γραφω χαμηλα για να μπορει να διαβασει τα plugins που θα βαλω αργοτερα(δεν ξερω αν ειναι σωστο).Οπως σου ειπα και παραπανω θα δοκιμασω να δωσω καποιο ογκο με καποιο limiter,κινησεις επανω στην τριχα προσεκτικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το RVOX των waves ειναι plugins που το εχει το cubase...

Ερώτηση κάνεις;

Δεν βλέπω ερωτηματικό.

Όχι, ειναι των Waves.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα...ολα αυτα που αναφερεις περιπου κανω και 'γω.Την φωνη την γραφω ξερη....ολες τις λεπτομερειες τις φτιαχνω με το EQ αφου βαλω και ενα mastering της iZotope . Μετα παιζω με τις συχνοτητες 100-250 ΗΖ και 4-5 ΚΗΖ και πανω.Δεν βαζω de Esser δεν χρειαζεται.Ευχαριστημενος απο την καθαροτητα της φωνης μονο απο το εκουαλαιζερ.Το μεγεθος της κυματομορφης ειναι στους 1,5-2 ποντου, γραφω χαμηλα για να μπορει να διαβασει τα plugins που θα βαλω αργοτερα(δεν ξερω αν ειναι σωστο).Οπως σου ειπα και παραπανω θα δοκιμασω να δωσω καποιο ογκο με καποιο limiter,κινησεις επανω στην τριχα προσεκτικα...

 

OK, τι είναι όμως αυτό που δε σου αρέσει στον ήχο σου? Δηλαδή με ένα καλύτερο μικρόφωνο τι θέλεις να πετύχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι νεος στις ηχογραφησεις...κανα 2 χρονια ασχολουμαι και ολο ψαχνω για κατι καλυτερο με αυτα που εχω....ευχαριστω και τους δυο για τον χρονο σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου