Προς το περιεχόμενο

Λάμπες για τον JMP-1


stavrilian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπαινω κατευθειαν στο ψητο (η και στο κοκκινιστο αν προτιμαται)

Εχω ενα jmp-1 και θελω να πειραματιστω με τις λαμπες του.Αναζητω αρκετο γκαζι αλλα παραλληλα γλυκο και creamy ηχο...Επισης αν μπορειτε κατατοπιστε με για το αν και το που θα μπορουσα να βρω στην αθηνα λαμπες(και κατα προτιμηση λαμπες με τις προδιαγραφες που ανεφερα πιο πανω :D )

 

Αναμενω τα φωτα σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν μπορείς να βρεις NOS λάμπες, σου προτείνω JJ...για πολλούς οι καλύτερες σύγχρονες λάμπες! Μακριά από ρώσικες και κινέζικες...

 

Τώρα για τον ήχο κάθε λάμπας συμβουλέψου και τον electrictabs...είναι άρρωστος στο θέμα :wink:

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπαινω κατευθειαν στο ψητο (η και στο κοκκινιστο αν προτιμαται)

Εχω ενα jmp-1 και θελω να πειραματιστω με τις λαμπες του.Αναζητω αρκετο γκαζι αλλα παραλληλα γλυκο και creamy ηχο...

Αναμενω τα φωτα σας!

 

 

Απο απλα εμπειρικη γνωση και καθαρα παικτικη συμπεριφορα...τα 2,5 χρονια που κατειχα το jmp ...γκαζι δεν ακουσα...και πανω απο ολα η λεξη γλυκο που προσδιοριζεις δεν αναφερεται καν σε ενα τετοιο μηχανημα οτι και να του αλλαξεις...

Τωρα αν επικεντρωθουμε στο που το συνδεεις..μπαινουμε σε αλλη κουβεντα......

 

Δοκιμασε να ακουσεις το Sans Amp Psa-1...εχει πεσει αρκετα η τιμη του...

Εγω βρηκα την υγεια μου...... :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά από ρώσικες και κινέζικες...

 

Όπως ας πούμε τις 'εκτρωματικές' Golden Dragon έτσι; :roll: :D :D

 

Ας μην είμαστε δογματικοί σε τέτοια θέματα please... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά από ρώσικες και κινέζικες...

 

Όπως ας πούμε τις 'εκτρωματικές' Golden Dragon έτσι; :roll: :D :D

 

Ας μην είμαστε δογματικοί σε τέτοια θέματα please... :wink:

 

Έχεις δίκιο sorry... :wink:

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι πως θελω περισσοτερο γκαζι απο αυτο που δινουν οι εργοστασιακες του λαμπες,(που δεν εχω ιδεα τι ειναι :D ) απλα δεν μου αρεσει το γρεζι που βγαζει αμα το ζορισω λιγο :roll:

 

ενημερωτικα,αν αυτο παιζει καθολου ρολο,το συνοδευω με εναν boogie fifty/fifty

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι πως θελω περισσοτερο γκαζι απο αυτο που δινουν οι εργοστασιακες του λαμπες' date='(που δεν εχω ιδεα τι ειναι [/b'] :D ) απλα δεν μου αρεσει το γρεζι που βγαζει αμα το ζορισω λιγο :roll:

 

 

 

Απο οτι θυμαμαι ειναι Δυο Mullard ECC83 (Βρετανικης Προελευσεως Νομιζω).....πλεον ομως φτιαγμένες στη Ρωσία, ενώ όλη τη διαδικασία του reissue την ελέγχει η Groove Tubes. Γενικά όμως είναι αρκετά κοντά στις παλιές καλές Mullard. Θεωρούνται ελάχιστα μικροφωνικές και μερικοί τις προτιμούν ακόμα και για hifi εφαρμογές.

 

 

39_1.jpg

 

Δεν παιρνω ορκο..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ...γενικά πάντως δεν νομίζω να αλλάξει πολύ το ηχοχρωμα λόγω της υβριδικής σχεδιασής του...

μπορεί να κάνω και λάθος...

 

περί κινέζικων και ρώσικων...θα έλεγα οτι είναι μια χαρά.... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν υπάρχει Η ΛΥΧΝΙΑ που είναι καλύτερη απ’όλες τις άλλες και κάνει για όλες τις δουλειές… ¶λλη λυχνία θα βάλεις σε ένα φεντεροενισχυτή, άλλη σε μαρσαλοενισχυτή, άλλη αν θες πρίμα που να δαγκώνουν ,άλλη αν θες κρέμα ήχο, περισσότερα μπάσα, μεσαία, άλλη αν είσαι ο Μήτσος και άλλη αν είσαι ο Γιάννης. Γι αυτό πειραματιζόμαστε μέχρι να φτάσουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

 

Στο κοκκινιστό τώρα…αφού λοιπόν ψάχνεις για γλυκό – creamy ήχο αποφεύγεις λυχνίες όπως Sovtek 12AX7LP/LPS και 12ΑΧ7ΕΗ ,όχι επειδή δεν είναι τόσο καλές αλλά γιατί έχουν έντονα πρίμα. Αντίθετα οι JJ ECC83S είναι μουντές/γλυκιές και γενικά τις θεωρώ πολύ καλές. Οι JJ ECC803S είναι πιο ζωντανές (λίγο εντονότερα πριμομεσαία). Αν μπορέσεις να βρεις αξιόπιστες Ei 12AX7 Elite είναι κοντά στον ήχο των JJ ECC803S. Επίσης καλές είναι και οι Svetlana Winged C (αν βρεις tested/selected) , οι κινέζικες (Sino) παραγωγής 2005/2006 όπως και οι Golden Dragon.

 

Δεν ξέρω αν το πήρες μεταχειρισμένο με άλλες λυχνίες μέσα ,πάντως οι εργοστασιακές λυχνίες είναι συνήθως κινέζικες λίγο παλιότερης παραγωγής που είναι άψυχες . Δεν έχουν βέβαια σχέση με τις Groove Tubes 12ΑΧ7M (Mullard reissue) οι οποίες φτιάχνονται τώρα στην Κίνα (μόνο οι ΕL34 Mullard reissue φτιάχνονται στη Ρωσία γιατί ο Mathews αγόρασε τα δικαιώματα). Οι 12ΑΧ7Μ είναι καλές λυχνίες ,αρκετά κοντά στις original αφού διόρθωσαν τα λάθη των πρώτων παρτίδων, αλλά με τα ίδια λεφτά (είκοσι-κάτι ευρώ) και λίγη κ...φαρδία μπορείς να χτυπήσεις NOS Mullard από το e-bay.

 

Αν το αντέχει η τσέπη σου δοκίμασε NOS κατά προτίμηση ευρωπαϊκές . Ναι, οι ρώσικες και οι κινέζικες είναι μια χαρά για τα λεφτά τους αλλά όσοι δοκίμασαν new old stock δεν ξαναγύρισαν… Mullard και στις δύο θέσεις ίσως να σου κάνουν το μηχάνημα πολύ μουντό αλλά μία Amperex και μία Mullard είναι ο αγαπημένος συνδυασμός πολλών μαρσαλοχρηστών. Λίγο πιο φθηνές αν και εξίσου καλές λύσεις είναι οι RFT και οι Tesla (δεν εννοώ τις JJ). Oι αμερικάνικες NOS όπως οι Sylvania, Philips ECG και G.E. είναι ακόμα πιο φθηνές που μπορεί να ταιριάξουν στο μηχάνημα δίνοντας του ωραία καθαρά έως crunch αλλά μην περιμένεις τόσο creamy ήχο όσο με τις ευρωπαϊκές.

 

Τα περισσότερα καταστήματα στο κέντρο της Αθήνας / Πειραιά που έχουν λαμπάτους ενισχυτές έχουν και λυχνίες. Αν ψάξεις σε παλιότερα ποστ θα βρεις διευθύνσεις . Πολλοί όμως από αυτούς πουλάνε ρώσικες και κινέζικες untested και στην ίδια τιμή που θα αγόραζες NOS από εξωτερικό/internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου