Προς το περιεχόμενο

Double locking Tremolos


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ή αλλιώς τύπου Floyd Rose.

Επειδή αυτοί οι καβαλάρηδες λίγο πολύ κάνουν τη ζωή μας δύσκολη (και επειδή όταν πηρα τη κιθάρα δεν ήξερα τι κάνουν[ο αντιπρώσοπος να δείτε!!])

μήπως έχετε καμιά συμβουλή για το πως να το χρησιμοποιείς και να αλλάζεις κουρδίσματα(αν και δεν είναι για αυτή τη δουλειά..)όσο πιο εύκολα γίνεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή αλλιώς τύπου Floyd Rose.

Επειδή αυτοί οι καβαλάρηδες λίγο πολύ κάνουν τη ζωή μας δύσκολη (και επειδή όταν πηρα τη κιθάρα δεν ήξερα τι κάνουν[ο αντιπρώσοπος να δείτε!!])

μήπως έχετε καμιά συμβουλή για το πως να το χρησιμοποιείς και να αλλάζεις κουρδίσματα(αν και δεν είναι για αυτή τη δουλειά..)όσο πιο εύκολα γίνεται!

 

Αν εννοείς εναλλακτικά κουρδίσματα, π.χ. να την κουρδίσεις ολόκληρη έναν τόνο κάτω, ή να την κουρδίσεις σε D και... στο επόμενο κομμάτι να τη γυρίσεις σε κανονικό κούρδισμα... ξέχνα το.

 

Αν εννοείς drop-D ή κάτι ανάλογο, υπάρχουν λύσεις. Μία είναι το D-tuna ας πούμε. Μια άλλη καλύτερη είναι ένα 'σταθεροποιητής' όπως το Tremol-no ή κάποιο ανάλογο. Έτσι θα μπορείς να αλλάζεις από τα κουρδιστηράκια στο τρέμολο. Φυσικά σ'αυτή την περίπτωση θα λειτουργεί σαν σταθερή γέφυρα, ξέχνα τα dives.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάνω το εξής...

Αν το κούρδισμα συνολικά είναι πιο χαμηλό απο το συνηθισμένο βγάζω ένα ελατήριο απο πίσω κουρδίζω και βλέπω που είναι η γέφυρα.Αν δεν αποκλείνει σημαντικά δεν πειράζω τις βίδες για να μη χαλάσω την στάνταρ ρύθμιση.

 

Είναι πραγματικά πολύ βαβούρα ειδικά αν το κούρδισμα το θές για λίγο και όχι για στάνταρ κούρδισμα.

 

Ή άλλη λύση είναι να βάλεις ένα κομμάτι ξύλο ώστε το τρέμολο να μη φεύγει πίσω όταν κουρδίζεις χαμηλότερα.Εκτός αν θες να κουρδίσεις πιο ψηλά :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως έχετε καμιά συμβουλή για το πως να το χρησιμοποιείς και να αλλάζεις κουρδίσματα(αν και δεν είναι για αυτή τη δουλειά..)όσο πιο εύκολα γίνεται!

 

Τι εννοείς ακριβώς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Abraxa αυτό εννοώ,για αυτό είπα πως δεν είναι για αυτή τη δουλειά.Ο καβαλάρης είναι ο κυριότερος λόγος που θέλω να πάρω καινούρια κιθάρα.

Για πιο χαμηλά κουρδίσματα ενδιαφέρομαι,με πιο ψηλά δεν έχω δοκιμάσει ποτέ αλλά εκεί βάζεις το πολύ και ένα καποτάστο.

Έχω εγκαταστήσει και μια πατέντα,το Tremol-no αν το έχετε ακουστά

http://www.tremol-no.com/

Απλώς δεν λύνει το πρόβλημα στο σημείο που θα ήθελα(επειδή πρέπει να κάνωε κάποιες ρυθμίσεις ακόμα)και είπα να ρωτήσω μήπως μπορείτε να μου πείτε τιποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πραγματικά πολύ βαβούρα ειδικά αν το κούρδισμα το θές για λίγο και όχι για στάνταρ κούρδισμα.

 

Είναι πάρα πολύ,γιατί εγώ που έχω 1 κιθάρα και τη μία μου βαράει να παίξω Slipknot την άλλη Metalica κλπ

Και το να δοκιμάσεις να κουρδίσεις κανονικά με τον καβαλάρη να πηγαίνει πάνω κάτω,είναι μεν σπαστικό αλλά ,έστω και τα καταφέρεις πολλές φορές οι χορδές κατεβαίνουν τόσο χαμηλά που ή βαράνε τους μαγνήτες ή έουν χειρότερο ήχο κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Abraxa αυτό εννοώ' date='για αυτό είπα πως δεν είναι για αυτή τη δουλειά.Ο καβαλάρης είναι ο κυριότερος λόγος που θέλω να πάρω καινούρια κιθάρα.

Για πιο χαμηλά κουρδίσματα ενδιαφέρομαι,με πιο ψηλά δεν έχω δοκιμάσει ποτέ αλλά εκεί βάζεις το πολύ και ένα καποτάστο.

Έχω εγκαταστήσει και μια πατέντα,το Tremol-no αν το έχετε ακουστά

http://www.tremol-no.com/

Απλώς δεν λύνει το πρόβλημα στο σημείο που θα ήθελα(επειδή πρέπει να κάνωε κάποιες ρυθμίσεις ακόμα)και είπα να ρωτήσω μήπως μπορείτε να μου πείτε τιποτα![/quote']

 

Το Tremol-No, στο οποίο αναφέρθηκα και στο δικό μου post, θα έπρεπε να 'λύνει' το πρόβλημα για μικρές αυξομειώσεις του pitch. Μέχρι μισό τόνο πάνω ή κάτω νομίζω.

 

Απλά θα πρέπει, όταν κουρδίζεις σε κανονικό pitch να ρυθμίσεις ανάλογα τις ροδελίτσες στο τρέμολο, μην την βιδώσεις τελείως μέχρι κάτω πάντως!

 

Να μην μπερδευόμαστε, τα locking tremolo δεν είναι για τέτοιες δουλειές και ποτέ δεν ήταν. Στην πραγματικότητα, κανένα floating tremolo δεν κάνει για τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι δεν είναι και έχει πολύ δίιο πάνω σ'αυτό.Τα DLT είναι για ένα σταθερό κούρδισμα πάντα.Απλώς προσπαθώ να λυσω το πρόβλημα (όσο γίνεται) μέχρι να αποφασίσω για καινούρια κιθάρα.

 

PS: Δεν είδαι ότι έγραφες για το Tremol-no στο post σου :) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι δεν είναι και έχει πολύ δίιο πάνω σ'αυτό.Τα DLT είναι για ένα σταθερό κούρδισμα πάντα.Απλώς προσπαθώ να λυσω το πρόβλημα (όσο γίνεται) μέχρι να αποφασίσω για καινούρια κιθάρα.

 

Δεν λες τι κιθάρα έχεις (και πόσο καλή/ακριβή κλπ)... Εγώ αυτό που θα έλεγα είναι, από τη στιγμή που παίζεις μέταλ, να κοιτάξεις να πάρεις μια δεύτερη 'οικονομική' τύπου Les Paul κιθάρα (μια Epiphone, ESP ή ανάλογη, με EMG ίσως μαγνήτες) και να την έχεις για εναλλακτικά κουρδίσματα και άλλες ανάγκες. Γιατί μην ξεχνάς ότι κάποια στιγμή θα σε πειράζει το 'λάθος' πάχος των χορδών και άλλοι τέτοιοι παράγοντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σκεφτόμουνα να το γράψω πολύ αργότερα σε ένα thread σχετικά με τι κιθάρα να πάρω.Έχω μία jackson js35k των 500Ε και βασικά είχα σταμπάρει 2 ΕSP από http://www.espguitars.com/guitars_ec.html .Την EC 500 kai tin 400.

Ή κάποια gibson les paul αλλά γύρω στα 1000Ε δεν νομίζω πως υπάρχουν πολλές!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου