Προς το περιεχόμενο

αγορά HI HAT


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι μου, θέλω να αγοράσω  ένα σχετικά οικονομικό hi hat γιατί με το "φτηνό" σετάκι που έχω αγοράσει (drum set 350 ευρώ!!!) ακούγεται σαν κατσαρόλα :D Εχω ήδη αγοράσει ένα crash 16 μάρκα paise, και θέλω σιγά σιγά να φτιάξω το σετάκι μου. Είμαι νέος drummer (όχι ηλικιακά ;D) και παίζω 6 μήνες σε ωδείο... Τι οικονομικη και καλή λύση μου προτείνετε και σε τι τιμή? Ευχαριστώ πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι σειρές που θα βρείς στα περισσότερα μαγαζιά για δοκιμή και αγορά στην οικονομική κατηγορία είναι: Paiste pst3 - pst5, Sabian B8 -Xs20, Zildjian ZBT- ZHT Istanbul Xsist. Αυτά κυμαίνονται απο 75 ως 220 ευρώ. Αντε μια βόλτα στα μαγαζιά και δες ποιά σου αρέσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sabian B8 -Xs20

Όντως, η Sabian βγάζει και οικονομικά μοντέλα. Γενικά θα σου πρότεινα τη βόλτα στα μαγαζιά που σου είπε και ο ippex αλλά και επίσης να πάρεις ένα σετ συνολικό. Γνωμη μου, απλώς για να έχεις σταθερό ήχο και ομοιόμορφο.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ ΦΤΗΝΕΣ ΣΕΙΡΕΣ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ

ΟΧΙ ΦΤΗΝΕΣ ΣΕΙΡΕΣ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ

ΟΧΙ ΦΤΗΝΕΣ ΣΕΙΡΕΣ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ

ΟΧΙ ΦΤΗΝΕΣ ΣΕΙΡΕΣ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ

 

ΟΧΙ ΦΤΗΝΕΣ ΣΕΙΡΕΣ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ΚΑΙ ΕΠ ΟΥΔΕΝΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ

 

ΟΧΙ ΦΤΗΝΕΣ ΣΕΙΡΕΣ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ΚΑΙ ΕΠ ΟΥΔΕΝΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ

 

ΟΧΙ ΦΤΗΝΕΣ ΣΕΙΡΕΣ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ΚΑΙ ΕΠ ΟΥΔΕΝΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ

 

 

ΟΧΙ ZBT ZXT ZHT SOLAR PST1 2 3 4 5 B8 B8PRO XIST ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ ΑΝΑΛΟΓΑ

 

ΟΧΙ ZBT ZXT ZHT SOLAR PST1 2 3 4 5 B8 B8PRO XIST ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ ΑΝΑΛΟΓΑ

 

ΟΧΙ ZBT ZXT ZHT SOLAR PST1 2 3 4 5 B8 B8PRO XIST ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ ΑΝΑΛΟΓΑ

 

ΟΧΙ ZBT ZXT ZHT SOLAR PST1 2 3 4 5 B8 B8PRO XIST ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ ΑΝΑΛΟΓΑ

 

 

ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΠΙΑΤΙΝΙΑ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ. ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΑΣ ΘΑ ΠΙΑΣΟΥΝ ΤΟΠΟ

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ ΦΤΗΝΕΣ ΣΕΙΡΕΣ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ

ΟΧΙ ΦΤΗΝΕΣ ΣΕΙΡΕΣ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ

ΟΧΙ ΦΤΗΝΕΣ ΣΕΙΡΕΣ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ

ΟΧΙ ΦΤΗΝΕΣ ΣΕΙΡΕΣ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ

 

ΟΧΙ ΦΤΗΝΕΣ ΣΕΙΡΕΣ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ΚΑΙ ΕΠ ΟΥΔΕΝΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ

 

ΟΧΙ ΦΤΗΝΕΣ ΣΕΙΡΕΣ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ΚΑΙ ΕΠ ΟΥΔΕΝΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ

 

ΟΧΙ ΦΤΗΝΕΣ ΣΕΙΡΕΣ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ΚΑΙ ΕΠ ΟΥΔΕΝΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ

 

 

ΟΧΙ ZBT ZXT ZHT SOLAR PST1 2 3 4 5 B8 B8PRO XIST ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ ΑΝΑΛΟΓΑ

 

ΟΧΙ ZBT ZXT ZHT SOLAR PST1 2 3 4 5 B8 B8PRO XIST ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ ΑΝΑΛΟΓΑ

 

ΟΧΙ ZBT ZXT ZHT SOLAR PST1 2 3 4 5 B8 B8PRO XIST ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ ΑΝΑΛΟΓΑ

 

ΟΧΙ ZBT ZXT ZHT SOLAR PST1 2 3 4 5 B8 B8PRO XIST ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ ΑΝΑΛΟΓΑ

 

 

ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΠΙΑΤΙΝΙΑ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ. ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΑΣ ΘΑ ΠΙΑΣΟΥΝ ΤΟΠΟ

 

καταρχην hwept γινεσαι υπερβολικος 1 φορα να γραψεις ''οχι αυτο το ενα το αλλο'' το καταλαβαινουμε δεν ειμαστε πιθικια

 

λοιπον ο φιλος o stathopa παιζει λιγο καιρο δεν υπαρχει λογος να παρει καλα aka ακριβα πιατα

 

φιλε μου stathopa τα πραματα ειναι απλά...αν βρεις μεταχειρισμενο hi-hat και να ειναι πραγματικα ευκαιρια πχ 40-50% ή αν βρεις πχ Sabian Stage Hats AAX στα 200 ευρω χτυπα το...αλλιως εγω δε θα σε αποτρεψω απο το να παρεις sabian Xs20 ή τα B8 Pro.

 

η Sabian βγαζει πραγματικα καλα οικονομικα μοντελα και μη μασας

 

ο φιλος απο επανω υπερβαλει αν και οσον αφορα τις συγκεκριμενες σειρες paiste zildjian δεν εχει αδικο...κοιτα και τις σειρες τις Sabian που σου πρότεινα ειναι πραγματικα καλες και εχω παίξει απο B8 PRO τα εξης

 

16'' rock crash, 16'' medium crash και 16'' thin crash

18'' thin crash

 

20'' power rock ride

 

14'' medium hi-hats

 

ηταν ολα καλά αλλα εκπληκτικα ηταν το ride τα hihats και τα 16'' medium και thin crash, τωρα δε ξερω ποσο αντεχουν στο χρονο...εμενα δε μου εσπασε κανενα crash παντως και τα επαιζα 3 χρονια αρκετα δυνατα μη σου πω και αγαρμπα

 

το ακριβοτερο να ξερεις δε σημαινει οτι ειναι και καλυτερο...το καλυτερο ειναι αυτο που ακουγεται σε σενα καλυτερα και απο εκει και περα αυτο που καθιστα καλυτερο ενα πιατινι απο ενα αλλα ειναι οι προδιαγραφες και η ποιοτητα κατασκευης

 

ειχα δωσει το 99 117.000 για 14'' paiste 2002 soundedge hi-hats...η αρχικη ηταν 147.000 αλλα επειδη στο μαγαζι τοτε εκανα ΠΟΛΛΕΣ αγορες μου κοψανε 30.000

 

απο την πρωτη στιγμη στο στουντιο δε μου αρεσε αλλα περιμενα να του ριξω κοπανημα για να ''ανοιξει'' λιγο ο ηχος του, τελικα μετα απο 3 χρονια παιξιματος τα μετανιωσα πολυ τα λεφτα που εδωσα. πολυ καλο πιατο κατασκευαστικα αλλα δεν ηταν για μενα...το πουλησα πηρα τα stage hats και ισιωσα

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης να συμπληρωσω οτι με τα B8 Pro δεν εκανα μονο προβες και live αλλα εγραψα και ενα demo με μια heavy-power metal μπαντα που ειχα τοτε.

 

9 χρονια μετα το ακουω και τα πιατα ακουγονται επιεικως εκπληκτικα δεδομενου και του budget που ειχαμε τοτε για την ηχογραφηση

 

για μενα (αν μιλαμε για καινουργια πιατα) δεν υπαρχει καλυτερη entry level σειρα σε ποιοτητα και αντοχη απο τη B8 Pro...και προβες και live και demo

 

σε περιπτωση που πας σε αυτα θα σου λεγα για crash να παρεις thin 16''

 

το 18'' που ειχα δε μου αρεσε πολυ κιας ηταν thin τα 16αρια ομως thin, medium σκοτωνουν! οπως και το rock ride

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω ειμαι της αποψης οσον αφορα τα πιατα καλυτερα λιγα λιγα και καλα παρα πολλα και μετρια...την εχω πατησει κυριως στην μεταπωληση τους οταν τα καινουργια και φθηνα πραγματικα τα "χαρισα" για να μην ποιανουν χωρο..ριξς μια ματια και απο ebay μερια..ειναι ενα μαγαζακι στην Αγγλια που συχνα πυκνα βγαζει καποια καλα κομματια μεταχειρισμενα σε αρκετα καλες τιμες..

Ειναι αυτο εδω:

http://stores.shop.ebay.co.uk/Sex-Cymbal-Music__W0QQ_armrsZ1

 

απο εκει πηρα ενα σετ hi-hat zildjian K-Z 13" με 120 ευρω συνολικα μαζι με τα μεταφορικα και ειναι σε αψογη κατασταση...

Απλα προσεξε παρα πολυ στα πιατα αν τα παρεις μεμονωμενα να ταιριαζουν μεταξυ τους..κοινως βρες πρωτα τι σου αρεσει και μετα κυνηγα τις ευκαιριες για κανα μεταχειρισμενο.

μαι του σεντς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω ειμαι της αποψης οσον αφορα τα πιατα καλυτερα λιγα λιγα και καλα παρα πολλα και μετρια...την εχω πατησει κυριως στην μεταπωληση τους οταν τα καινουργια και φθηνα πραγματικα τα "χαρισα" για να μην ποιανουν χωρο..ριξς μια ματια και απο ebay μερια..ειναι ενα μαγαζακι στην Αγγλια που συχνα πυκνα βγαζει καποια καλα κομματια μεταχειρισμενα σε αρκετα καλες τιμες..

Ειναι αυτο εδω:

http://stores.shop.ebay.co.uk/Sex-Cymbal-Music__W0QQ_armrsZ1

 

απο εκει πηρα ενα σετ hi-hat zildjian K-Z 13" με 120 ευρω συνολικα μαζι με τα μεταφορικα και ειναι σε αψογη κατασταση...

Απλα προσεξε παρα πολυ στα πιατα αν τα παρεις μεμονωμενα να ταιριαζουν μεταξυ τους..κοινως βρες πρωτα τι σου αρεσει και μετα κυνηγα τις ευκαιριες για κανα μεταχειρισμενο.

μαι του σεντς.

 

συμφωνω αλλα η τοποθετηση μου ειχε να κανει με την περιπτωση που δεν παρει μεταχειρισμενα ή αν δε βρει καποια ευκαιρια

 

επισης κατεληξες σε αυτο το συμπερασμα οταν εγινες καλυτερος και πιο εμπειρος ντραμμερ οπως ολοι μας...

 

υποστηριζω ακραδαντα τη B8 Pro σειρα γιατι με εβγαλε ασπροπροσωπο

 

ειπαμε το ακριβο δεν ειναι απαραιτητα καλο ακομα και αν το εχουμε παρει 80% κατω...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε,κουβεντα να γινεται ειναι ολα αυτα...ας παρει οτι θελει..απλα τα μεταχειρισμενα πιατα δεν ειναι ας πουμε μεταχειρισμενα ηλεκτρονικα που μπορει να σου καουν μετα απο 2 εβδομαδες..αν τα δεις και δεν εχουν ραγισματα η σπασιματα τοτε πολυ πιθανον να ειναι μια χαρα και να σε βγαλουν για αρκετο καιρο...και το βασικοτερο απο ολα πλεον στις μερες μας που ο περισσοτερος κοσμος εχει αναγκη απο μετρητα,στα μεταχειρισμενα βρισκεις παρα πολυ καλες ευκαιριες...και υπαρχει και μεγαλο περιθωριο για παζαρια...

Αλλα και τα B8 καλα ειναι...ας παρει οτι θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια πραγματικά με μπλέξατε :P τελικά έχω καταλήξει στο εξής... αργά αργά να αγοράζω πιατίνια αλλά να είναι καλά... και άμα βρω ευκαιρίες για μεταχειρισμενα να τις αρπάξω...  ;) αλλά γενικά τι ποσό να διαθέσω για hi-hat πχ? :D και για μένα που είμαι στο ξεκίνημά μου... 8)

 

σας ευχαριστώ όλους για τις άμμεσες απαντήσεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου