Προς το περιεχόμενο

Αγορά Congas


Johnny

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

Απο καιρό ήθελα να ασχοληθώ με Congas. Βασικά δεν το προχωρούσα γιατί πίστευα ότι ένα καλό (αξιόλογο) ζευγάρι θα ήταν απλησίαστο σε τιμή. Μέχρι που έκανα ένα surfing στο thomann και βρήκα πολύ καλές τιμές. Περίπου 200-300 euro το ζευγάρι μαζί με το stand τους. Η ερώτησή μου είναι:

 

1) Υπάρχει περίπτωση να μου κάνουν δουλειά σ' αυτή τη τιμή? Κι όταν λέω δουλειά να μπορώ να γράψω music κανοινικά χωρίς να ακούγεται ένας ψεύτικος ή απάτη ήχος. Αντί δηλαδή να χρησιμοποιώ VSTi να παίζω εγώ live.

2) Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο που θα πρέπει να κοιτάξω?

3) Με ένα μικρόφωνο μπορώ να κάνω δουλειά ή θα χρειαστώ και δεύτερο (δεν έχω ιδέα και ουτε καν γνωρίζω πως πρέπει να το τοποθετήσω).

 

Σχετικά με το πως θα μάθω να παίζω, σκέφτομαι να πάρω DVD manuals (Have fun playing congas). Θα βγάλω άκρη ή θα πελαγώσω. Πάντως η όρεξη υπάρχει.

 

Αυτά,

Johnny.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τιμές δεν ξέρω να σου πω που κυμαίνονται τα καλής ποιότητας κρουστά...αλλά σίγουρα για να ηχογραφήσεις τα παιξίματά σου δεν φθάνει ένα μικρόφωνο καθώς αυτού του τύπου τα κρουστά (congas, bongos κλπ.) γράφονται σε δύο κανάλια (left, right) ώστε να βοηθούν και την στερεοφωνία των ρυθμικών μερών ενός κομματιού!

 

Το να τα γράψεις κατευθείαν κέντρο (δηλ. μονοφωνικά) δεν είναι έγκλημα, μπορεί μάλιστα να θεωρηθεί και lo-fi άποψη στον ήχο...αλλά μου ακούγεται σαν να γράφεις drums με ένα overhead! :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι congas που λές θα σου κάνουν τη δουλειά τουλάχιστον για αρχή. Αν και πιστεύω ότι αν είναι να παρεις congas καλό είναι να πάρεις κάτι σε LP.

 

Επίσης ένας φίλος που ασχολείται μου είπε πρίν από καιρό για τα videos του sanabria ότι είναι πάρα πολύ καλά.

Για να ηχογραφίσεις καλό θα ήταν να έχες δύο μικρόφωνα για να μπορέσεις να τοποθετήσεις αργότερα κατα τη μείξη καλύτερα τις congaw στο χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Φιλε

 

Καλο θα ηταν να προτιμησεις L.P.και απο αποψη ηχου

αλλα και οτι ειναι αξιοπιστα

(απο τι βιδες μεχρι τα δερματα).

Τωρα αν ειναι το οικονομικο στη μεση ψαξε αν υπαρχουν τα C.P(cosmic percussion).

Ειναι κι αυτα της L.P αλλα αρκετα φτηνοτερα.

Καταλαβαινεις γιατι...

 

 

Zigas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου