Προς το περιεχόμενο

Music workstations και λεφτά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω λεφτά, ΕΠΙΓΟΝΤΩΣ, για να πάρω

 

1 Τriton studio 61 keyz

 

1 Karma γιατι είδα το βίντεο και δεν μπορώ να κοιμηθώ

 

1 Laptop εστω και μεταχειρισμένο

 

Το Αudiophile usb και το Cakewalk Progect file

 

Γιατί yameth μου το έκανες αυτό και διαβασα τις παρουσιάσεις σου και δεν μπορώ να κοιμηθώ x2,

 

Αρρώστησα εδω μεσά δεν μπορώ. Θα πάω στην Α Βανγκ να πάρω κανα δάνειο. Ακούω αν θέλετε τεκμηριωμένες αντιπροτάσεις για το Τriton Studio. Γιστί να μην πάρω αυτό και πρέπει να πάρω άλλο?

 

Xoris lefta h zoh den exei axia.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απόλυτο δίκιο... χωρίς χρήμα δεν κάνεις τίποτα!

 

Εγώ δεν θέλω synth, όμως αν βρεις τρόπο να βγάλεις άμεσα χρήμα (χωρίς δάνειο όμως), πες το και σε μας :wink:

 

Δεν είναι όμως κρίμα να χρειάζεσαι τόσο χρήμα για να μπορείς να δημιουργήσεις;;;

www.pramnos.net

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα σας ! Γειά σου mrpc!

 

Αααααααααχχχχχχ φίλε μου.

 

Αρχίζω και συνειδητοποιώ δυστυχώς ότι η τεχνολογία μπήκε για τα καλά στο χώρο την δημιουργίας μουσικής και μπήκε για τα καλά πολύ βαθειά, αργα, βασανιστικά, μεθοδικά στο πορτοφόλι μας.

 

Για να δημιουργείς, θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε μου , μπορείς αρκεί να θές και να σου βγαίνει και πιό απλά , αλλά όμως αλλά

 

Πανέξυπνοι sequensers, relooping και remaping samples απο την rom, φίλτρα και γεννήτριες που φτάνουν τον ήχο να αγγίζει το θεό, arpeggiators που εκτελούν ακολουθίες και εφέ που δεν μπορεί να τα παίξει ανθρώπινο χέρι με τρέλλαναν. Ναι ωρε, το θέλω το karma, δεν του κανω διαφίμηση του αλλά αρρώστησα. Τα θέλω όλα και θα τα πάρω όσο και να μου πάρει. ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!

{ είμαι ο θεράπων ιατρός του cos_dr, του χορηγησα lexotanil,συγχωρέστε τον , είναι καλό παιδί}

 

.................................. Η δημιουργία πρωτότυπης μουσικής είναι και θέμα εξοπλισμού. Στο εξωτερικό αυτό είναι δόγμα πια.

 

Πες μου αντιπροτάσεις για το Τriton Studio! ! ! ! 1 :?:

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti mousikh theleis na kaneis cos_dr?

Ama epathes plaka me tous alrgorithms tou Triton, tote den ksero kai ego ti tha patheis ama akouseis tous VCOs kai ta VCFs twn Jupiter 8, Jupiter 6, Prophet 5, Doepfer modular, Analog Systems modular, Korg MonoPoly, ante na balo kai to Andromeda ths Alesis.

An de sou aresoun ta PC/Mac tote pao passo...an kai tha mporouses na pareis ena hardware sampler/sequencer san to AKAI MPC 2000 pou einai miles ahead apo to Triton, alla den einai tone generator. Alla opos eipes kai esy h texnologia exei mpei gia ta kala mesa sth mousikh edo kai xronia, opote ena PC/Mac tha htane oti prepei gia na sthseis ena studio.

It all depends ama thes na kaneis ena home studio, H apla na jammareis me to keyboard sou...pou exo na sou proteino kalytera pragmata, alla den ksero kata poso hparxoun sthn Ellada (meno sto UK).

 

Filika, Nectarios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λές nektarios !!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Μην νομίζεις. Με τα σύνθ ασχολόμαι ενεργά το τελευταίο 1 χρόνο και κάνω προσπάθειες που θα ζήλευε και πρωταθλητής του δέκαθλου για να μπώ μεσα στα πράγματα. Μόνο με το πιάνο και αρμόνια έχω ασχοληθεί και αυτό γιατί παλιά με δουλεύανε και μου πάσαραν μηχανήματα που δεν ήταν αυτό που με ενδιέφερε, π.χ. psr 500, cazio, technics. Όχι οτι έχω κάτι μαζί τους, κάτι εμαθα απο αυτά.

 

Πήρα το μικρό Triton σχεδόν στα τυφλά, μετά έψαξα στο ιντερνετ και μαθαίνω ορολογίες και τεχνικές, Θα με απολύσουν καμια μερα από τα downloads που κάνω απ τη δουλειά. ¶στα....................

 

Τώρα μου αρέσει η δημιουργία και ορχηστρικής, και techno, και ποπ,και ροκ, μου αρέσει να φτιάχνω ήχους , και πρωτότυπα drum loops.

 

Πιστεύω στο hardware μέχρι στιγμής και απο software παίζω μόνο με προγράμματα μετατροπής format και περνάω paches, samples και λουπ στο δικό μου. Μου αρέσει να χρησιμοποιώ ζεστούς ήχους, και πράγματι αυτά που οραματίζομαι να πάρω και θα ΄κάνω το πάν , δέν μπορώ να πώ οτι βγάζουν και τα ζεστότερα pads και strings, και motion.

 

Βλέπω βέβαια οτι πολλοί φίλοι απο το noiz,τα εμπιστεύτεστε τα software και για να το λέτε................!!!!

 

θα με βοηθούσε πολύ αν μου προτείνεις ένα σοφτγουερ σετ απ σε συνδιασμό με το τρίτονακι μου έτσι ώστε να πετύχω και ζεστότερους ήχους, μπασα κλπ , και καλύτερη τελική μίξη.

 

Αλλά θέλω λεφτάάααααάααα και θα τα πάρω όσο μου πάρει............

 

Δουλεύω προς το παρόν με το laptop της φίλης μου. Αλήθεια, επειδή σκοπεύω να πάρω υπολογιστή γιατι ο δικός μου ειναι παλιός και τα φτύνει τι προτείνεις για μουσικό ? Σταθερό ή laptop?

 

Φιλικά.! :) :) :) :) Α ναι, to andromeda μου αρεσε και εμένα. το άκουσα στον Δ............η

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

An theleis na kaneis live work kai na perneis to Laptop sto stage, pare laptop, allios krata kana frago kai pare tower. Xreiazesai ena software sequencer san to Logic H to Cubase. Ama pareis PC pare to SX, ama pareis Mac pare to Logic. Bebaia mporeis na ta syndyaseis opos esy theleis (ego exo PC kai douleyo me to Logic 5.5). Apo th stigmh pou tha pareis ena software sequencer tha exeis polla effects kai compressors/gates...etc, MIDI tracks gia sequencing kai audio tracks gia na kaneis recording/sequencing oti audio files esy theleis.

An katalaba kala, theleis ena "performance synthesiser". Tha proteina proto apo ola to Andromeda giati einai Hybrid synth (nomizo oti exei digital ADSRs, LFOs/ alla exei VCOs kai VCFs) an kai poloi to theoroun pure analog. Den me enthousiase kai poly alla tha kalypsei to broad musical palette pou theleis.

Meta pame se merika VA synths opos to Virus KC, Nord Lead 3/2X, Supernova 2, Roland JP 8000. Oyte ayta ta synthia me entousiazoun, alla ta splits pou mporeis na kaneis sto keyboard kai to multitimbrality tous tha se enthousiasoun.

Apla ayto pou exo na sou pw einai oti den yparxei ena all around synth pou einai to kalytero se olous tous hxous. Ama theleis pykna kai zesta pads, pare ena Prophet 5 H ena Jupiter 8 pou bgazoun kai bass pou tha ragisei ta themelia tha polykatoikias sou H tou spitiou sou genikos.

 

Ta software synths den mou aresoun katholou genikos, ektos apo to Absynth pou exei kai ayto poly kala pads kai exei 64 breakpoint envelopes pou mporeis na kaneis sync se ena MIDI clock kai na kaneis evoving textures kai loops pou KANENA synthi currently on the market mporei na kanei. Yparxei kai to Atmosphere ths Spectrasonics to opoio einai ena terastio sample bank apo palia kala synthia...alla to filter stage tou einai "ths plakas"...

 

An theleis ena synthi pou mporei na kanei olous tous hxous, me polla effects, alla kapos "etsi kai etsi" douleia, koitakse to Virus KC (H to Virus C/Rack XL ama exeis MIDI controller) kai to Supernova 2.

Ama theleis na exeis ta kalytera basses kai pads tote h douleia einai monodromos...ANALOGIKO! Tha baleis effects apo to sequencer sou argotera.

 

Ayta gia tora....

 

Filika, Nectarios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είδα την απάντηση σου πρίν σου πώ για τον καιρό.

 

Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις, με έβαλες στην πρίζα πιό πολύ.

 

Μού δωσες δουλειά. Θα μπώ στο νέτ να βρώ προδιαγραφές για αυτά που προτείνεις. Χαιρετίσματα στους πατριώτες - πατριώτισσες της \ξενιτιάς!

 

Μείναμε λίγοι εδώ.

 

Το βλέπω για andromeda μάλλον. Απο δυνατότητες επέκτασεις πώς πάει αυτό. Με εντυπωσίασε και εμένα το άκουσμά του. Από sequencing? Aπό preset kai after market. Όποτε αδειασεις πές μου. Και για παραγόμενα effect και υποστήριξη ήχων.

 

Τα ge του Κarma σε σχέση με αυτό? Τι λές ? Η γνώμη σου θα μου μετρήσει γιατι βλέπω οτι το κατέχεις άγρια το άθλημα. Σώσε με μην κάνω καμια βλακεία γιατι ο Οκτώβρης που θα βγώ στην αγορά είναι κοντά.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Andromeda einai kalo synthi...tha eperna ayto anti gia to TRITON, h to Virus/Supernova/JP8000...etc, me kleista matia (h aytia). Exei kai effects kai MIDI synced sequencer, arpeggiators kai pio poly apo ola exei kalytero hxo apo ta digital/VA synthia pou sou proteina. Full MIDI control se oti parametro theleis kai to interface tou will allow you na ftiaksei ligo poly oti hxo theleis. An kai ta filtra tou (12dB/8ve multimode, 24dB/8ve low pass) einai analogika, den tha elega oti exoun kai poly "character" alla tha kanoun thn douleia tous mia xara. Exeis kai to ribbon controller pou enai poly fun gia real time tweaking kai mangling. Tha mporeis na kaneis expansion sto memory me PCMCIA cards (opos Nord Leads) gia na kaneis store pio polous hxous sto mellon.

 

Ayta...

 

Filika, Nectarios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...
Exei kai effects kai MIDI synced sequencer, arpeggiators kai pio poly apo ola exei kalytero hxo apo ta digital/VA synthia pou sou proteina.

 

Τα effects είναι μέτρια ή serviceable για να το θέσω διαφορετικά, το sequencer συγχρονίζεται και με MIDI, μπορεις να έχεις 16 arpeggiators (ζωή να 'χουν) και ο ήχος δεν είναι καλύτερος η χειρότερος από οποιοδήποτε VA, αλλά σίγουρα είναι διαφορετικός.

 

Full MIDI control se oti parametro theleis

 

Όχι δεν υπάρχει full MIDI control σε ότι παράμετρο θέλεις, αλλά όσα δεν υποστηρίζονται απ' ευθείας από το MIDI πρωτόκολο, υποστηρίζονται με sys-ex και φυσικά NRPNs. Υπάρχει και ένα MIDI thin utility.

 

Exeis kai to ribbon controller pou enai poly fun gia real time tweaking kai mangling.

 

Talking about fun:

1. 71 x 92 modulation matrix

2. CC Routes: η αλλιώς modulation της modulation

3. Loopable envelopes

4. tracking generator

5. portamento με 9 διαφορετικά slopes για να κάνετε τα basslines super sexy.

 

και άλλα πολλά αρκεί να υπάρχει φαντασία και υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

.................................. Η δημιουργία πρωτότυπης μουσικής είναι και θέμα εξοπλισμού. Στο εξωτερικό αυτό είναι δόγμα πια.

 

       

 

συμφωνω και επαυξανω και επειδη και εγω εχω χαλια budget να προτεινω waldorf.

 

δουλευω με το micro q(370 απο thomann τωρα) κανα χρονο τωρα και ειναι οτι οτι πρεπει για πρωτοτυπους ηχουσ αλλα θελει ψαξιμο.

 

φυσικα βγαινει και το blofeld που ειναι ενα αναβαθμισμενο micro q καπου στα 500 ευρα...

 

επισης στην ιδια λογικη εχω σταμπαρει και το φθηνο jomox m-resonator (200) γαι εφφε

 

 

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου