Προς το περιεχόμενο

Gibson SG: Εγγυημένη επιλογή μοντέλου άνευ δοκιμής;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή, απ'ό,τι είδα εδώ μέσα και συχγωρήστε με αν κάνω λάθος, οι Gibson SG δεν είναι και πολύ standard ως προς την ποιότητά τους ("1 στις 20 αν σου κάτσει καλό κομμάτι") και επειδή (όσο κι αν με λυπεί αυτό) δε θέλω να αγοράσω από Ελλάδα και να πληρώσω αρκετά παραπάνω, θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:

 

Υπάρχει κάποιο μοντέλο της Gibson SG, το οποίο θα αγοράζατε (χωρίς να δοκιμάσετε προφανώς) από εξωτερικό, πιστεύοντας - και βάζοντας το χέρι στη φωτιά- ότι αποκλείεται να σας κάτσει κάποια πατάτα; Μιλάω για την περιοχή τιμών που φτάνει μέχρι τα 1600 ευρώ. Αν δεν υπάρχει κάποιο μοντέλο-εγγύηση στα λεφτά αυτά, θα με ενδιέφερε να μάθω και για πιό ακριβά μοντέλα.

 

Ευχαριστώ ιν αντβάνς.

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδή, απ'ό,τι είδα εδώ μέσα και συχγωρήστε με αν κάνω λάθος, οι Gibson SG δεν είναι και πολύ standard ως προς την ποιότητά τους ("1 στις 20 αν σου κάτσει καλό κομμάτι") και επειδή (όσο κι αν με λυπεί αυτό) δε θέλω να αγοράσω από Ελλάδα και να πληρώσω αρκετά παραπάνω, θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:

 

Υπάρχει κάποιο μοντέλο της Gibson SG, το οποίο θα αγοράζατε (χωρίς να δοκιμάσετε προφανώς) από εξωτερικό, πιστεύοντας - και βάζοντας το χέρι στη φωτιά- ότι αποκλείεται να σας κάτσει κάποια πατάτα; Μιλάω για την περιοχή τιμών που φτάνει μέχρι τα 1600 ευρώ. Αν δεν υπάρχει κάποιο μοντέλο-εγγύηση στα λεφτά αυτά, θα με ενδιέφερε να μάθω και για πιό ακριβά μοντέλα.

 

Ευχαριστώ ιν αντβάνς.

 

Δεν υπαρχει καμια μα καμια περιπτωση να σου εγγυηθει ουτε ο ιδιος ο Θεος οτι κατι που θα αγορασεις με κλειστα ματια, σε οποιαδηποτε κατηγορια τιμης και απο οπουδηποτε, χωρις να το αγγιξεις, παιξεις, δοκιμασεις δεν θα ειναι πατατα.

 

Απο την αλλη, το "1 στις 20 αν σου κατσει καλο κομματι", δεν ισχυει ουτε για ληγμενα γαριδακια απο τα Τιρανα. Πανω απο το 1 στα 20 θα τρωγονται, ακομα και 5 χρονια μετα την ημ/νια ληξεως τους. Ειναι ολιγον υπερβολικο δηλαδη.

 

 

Αρα η αληθεια ειναι καπου στη μεση και παααααρα πολυ πιο μακρια απο το 1 στα 20. Δεν ξερω αν ειναι 15 στις 20, 18 στις 20, 19 στις 20 αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι εχεις 100% 30 days money back guarantee και την δυνατοτητα για 30 μερες να την εχεις στα χερια σου, να την εξετασεις, να την δωσεις στον μαστορα σου, να την περασεις ακτινογραφιες μπας και εχει σαρακι, να τσεκαρεις το truss rod, να μετρησεις τους μαγνητες, να χτυπησεις τα ξυλα να δεις πως δονουνται, να μυρισεις τα νιτρα κλπ. Και αν επεσες στις 19 απο τις 20 (ελεος) που δεν παιζουν να τους την στειλεις πισω

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτά που διαθέτεις σε πάνε λίγο ως πολύ από μόνα τους στη '61 Reissue, που αποτελεί μια σχετικά ασφαλή επιλογή (το "σχετικά" το γράφω μόνο και μόνο με την ίδια λογική που ο Evris σωστά επισημαίνει ότι 100% εγγυημένο δεν είναι τίποτα και πουθενά).

 

Οι δύο διαφορετικές '61 που έχω παίξει πάντως ήταν τόσο πολύ καρμπόν μεταξύ τους που πολύ αμφιβάλλω ότι μπορεί να βρεθείς προ δυσάρεστων εκπλήξεων.

Εξάλλου πάντα υπάρχει και το περιθώριο της επιστροφής.

 

Με το καλό! ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι Gibson SG δεν είναι και πολύ standard ως προς την ποιότητά τους ("1 στις 20 αν σου κάτσει καλό κομμάτι")

Δεν νομίζω πως ισχύει κάτι τέτοιο. Και αυτή η στατιστική της 1 στις 20 από που προκύπτει; Πιστεύω πως αν είναι να σου τύχει σκάρτο όργανο δεν φταίει στη συγκεκριμένη περίπτωση το μοντέλο SG. Κιθάρες μαζικής παραγωγής είναι οι περισσότερες.

Υπάρχει κάποιο μοντέλο της Gibson SG, το οποίο θα αγοράζατε (χωρίς να δοκιμάσετε προφανώς) από εξωτερικό, πιστεύοντας - και βάζοντας το χέρι στη φωτιά- ότι αποκλείεται να σας κάτσει κάποια πατάτα;

Η Gibson παράγει ένα σωρό SG  με διαφορετικά specs (και κόστος) οπότε αν έχεις ακούσει τη "standard" και σου άρεσε και κάποιος όπως εγώ σου πει ότι η "robot" είναι η κιθάρα που ψάχνεις θα πάρεις τη "robot";;;

 

Το ποσό που σκέφτεσαι να διαθέσεις είναι μια χαρά για μια αξιοπρεπή SG και πιστεύω πως και σε ελληνικό μαγαζί να πας με αυτά θα καταφέρεις να πάρεις και έκπτωση και καλό όργανο. Τουλάχιστον κάνε έρευνα αγοράς πρώτα.  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι,αν και δεν ειμαι φαν των gibson και συγκεκριμενα των sg,εγω σου προτεινω την gibson sg menace.ειναι συλλεκτικη κιθαρα με πολλα custom χαρακτηριστικα,η οποια δεν βγαινει πλεον.εχω παιξει με τν συγκεκριμενη,και μπορω να πω οτι ηταν αρκετα προσεγμενη.γκαζωμενοι μαγνητες,alder body(νομιζω),ebony fretboard,custom inlay 5th fret,ωραιο λαιμο,οχι πολυ παχυ ουτε πολυ λεπτο.

 

http://cgi.ebay.co.uk/Gibson-SG-Menace_W0QQitemZ280357409027QQcmdZViewItemQQptZAU_Musical_Instruments_Instruments?hash=item41469a9103&_trksid=p3286.m63.l1177

 

http://cgi.ebay.co.uk/Gibson-SG-Menace_W0QQitemZ270432259169QQcmdZViewItemQQptZGuitar?hash=item3ef704cc61&_trksid=p3286.m63.l1177

 

Η ιδια εβγαινε και σε lp σωμα.Θα ανεφερω και παλι οτι ειναι ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΗ,νομιζω μονο 200 κομματια βγηκαν  ???

Βεβαια αν ενδιαφερεσαι τοσο πολυ,ισως να μπορω να μιλησω με το παλικαρι π ξερω και εχει ιδια(μενω τριπολη btw)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι,αν και δεν ειμαι φαν των gibson και συγκεκριμενα των sg,εγω σου προτεινω την gibson sg menace.ειναι συλλεκτικη κιθαρα με πολλα custom χαρακτηριστικα,η οποια δεν βγαινει πλεον.εχω παιξει με τν συγκεκριμενη,και μπορω να πω οτι ηταν αρκετα προσεγμενη.γκαζωμενοι μαγνητες,alder body(νομιζω),ebony fretboard,custom inlay 5th fret,ωραιο λαιμο,οχι πολυ παχυ ουτε πολυ λεπτο.

 

http://cgi.ebay.co.uk/Gibson-SG-Menace_W0QQitemZ280357409027QQcmdZViewItemQQptZAU_Musical_Instruments_Instruments?hash=item41469a9103&_trksid=p3286.m63.l1177

 

http://cgi.ebay.co.uk/Gibson-SG-Menace_W0QQitemZ270432259169QQcmdZViewItemQQptZGuitar?hash=item3ef704cc61&_trksid=p3286.m63.l1177

 

Η ιδια εβγαινε και σε lp σωμα.Θα ανεφερω και παλι οτι ειναι ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΗ,νομιζω μονο 200 κομματια βγηκαν  ???

Βεβαια αν ενδιαφερεσαι τοσο πολυ,ισως να μπορω να μιλησω με το παλικαρι π ξερω και εχει ιδια(μενω τριπολη btw)

 

H Inspired By Jimi Hendrix Flying V (για παράδειγμα)

 

JHendrixFlyingV.jpg

 

βγήκε σε 300 κομμάτια και η street price σε ευρώ ήταν πάνω - κάτω € 11.000

 

 

Οι Menace συλλεκτικές; Δεν έχω ξανακούσει ποτέ κάτι τέτοιο. Νομίζω πως κάνεις λάθος. ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις δοκιμη ειναι επιφοβη αγορα

Κ τελειο να ειναι το οργανο μοπρει να μη σου κανει,, κλικ

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Menace συλλεκτικές; Δεν έχω ξανακούσει ποτέ κάτι τέτοιο. Νομίζω πως κάνεις λάθος. ;)

Νομιζω πως ειναι συλλεκτικη,δεν βγαινει πια.εβγαινε για καποιο διαστημα,δεν μπορω να θυμηθω ακριβως ποτε,και η τιμη ηταν καπου στα 1400-1500.βεβαια μπορει να κανω και λαθος.Παντως ηταν σιγουρα limited production

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Menace σειρα δεν ηταν ουτε συλλεκτικη ουτε τιποτα. Ειναι απλα μια σειρα που - οπως και παμπολλες αλλες - εχει σταματησει να βγαινει. Μαλιστα ηταν φτηνη σειρα: η Les Paul Menace ηταν η πιο φτηνη LP που κυκλοφορουσε τοτε (κανα κατοσταρικο πιο φτηνη απο την studio). Κυκλοφορησαν κατα χιλιαδες, οχι μονο 300 κομματια.

 

 

Τωρα θα ερθω στα λεγομενα του Earendil: Gibson Sg 61 RI.

 

Ειναι απο τις πιο ωραιες sg που κυκλοφορουν την σημερον ημερα και ειναι μεσα στο budget σου χωρις πολλα ζορια. Ειναι θα ελεγα καλυτερη απο αλλες επιλογες στα λεφτα που εχεις.

Ως μοντελο ακριβοτερο απο studio και standard πιθανοτατα θα ειναι και πιο προσεγμενη, λιγοτερο ριψοκινδυνη ως αγορα διχως δοκιμη. Βεβαια οπως ειπε και ο evris τα παντα ειναι πιθανα, μη τρελενεσαι με πιθανοτητες κλπ...

 

Bottom Line: Σου προτεινω 61 RI οχι επειδη ειναι η πιο εγγυημενη επιλογη ανευ δοκιμης αλλα επειδη ειναι η καλυτερη SG που παιζει στα λεφτα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου