Προς το περιεχόμενο

Και με τη... βούλα θαύμα ακουστικής το θέατρο Επιδαύρου


gem9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από αυτά που είδα (και μπόρεσα να καταλάβω) στο άρθρο "Acoustic diffraction effects at the Hellenistic amphitheater of Epidaurus: Seat rows responsible for the marvelous

acoustics", τα πράγματα δεν είναι ακριβώς όπως τουλάχιστον κατάλαβα ότι λέτε.

 

Εγώ θα έμενα μάλλον στο "Still, the fact that the acoustics of Epidaurus is much more renowned than the acoustics of the other theaters is probably because of the fact that Epidaurus has been renowned from the very beginning (historical reason) and that it has been preserved so well (conservational reason)." ενώ ο πωρόλιθος δεν είδα να παίζει ρόλο.

 

Αλλά και πάλι θα επικαλεστώ την άγνοιά μου επί του θέματος.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενώ ο πωρόλιθος δεν είδα να παίζει ρόλο.

 

Μήπως λοιπόν ήτο το μαχογκάνι ,απ το οποίο ήταν φτιαγμένα τα στασίδια,ωρέ τραγιάσκα?  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μάλλον το θαύμα της Επιδαύρου είχε να κάνει με τους ακροατές που ήξεραν να το βουλώνουν.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον το θαύμα της Επιδαύρου είχε να κάνει με τους ακροατές που ήξεραν να το βουλώνουν.

Αν θυμάμαι καλά (ραβδούχοι λέγονταν νομίζω) δεν ήταν μόνο θέμα οικειοθελούς ευπρέπειας.  ;)

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέατρο της Επιδαύρου όντως έχει καταπληκτική ακουστική αλλά δεν είναι το μόνο. Και το Ηρώδειο αλλά και το θέατρο της Πομπηίας επίσης. Γενικά τα αρχαία θέατρα είχαν τρομερή ακουστική και σίγουρα έπαιζε ρόλο ο τρόπος κατασκευής τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου