Προς το περιεχόμενο

Mycenae Alpha & softw. σύνθεσης μουσικής από σχέδια & σχήματα


bloody_sunday

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέρα από κάθε περιγραφή, ιδού η real time εκτέλεση του έργου "Μycenae Alpha" του Γιάννη Ξενάκη από το μηχάνημα UPIC (λεπτομέρειες παρακάτω):

 

http://uk.youtube.com/watch?v=yztoaNakKok

 

Εκστασιασμένος (και σοκαρισμένος!) παρατήρησα ότι όσο πιο πολύ απέχει η γραμμή από τον άξονα x, τόσο υψηλότερη είναι η συχνότητά της, και επίσης όσο πιο έντονα γραμμένη είναι στην παρτιτούρα (δλδ σαν να "πατάμε" περισσότερο το μολύβι) τόσο πιο δυνατή είναι η νότα, κι ακόμη μου δόθηκε η εντύπωση ότι τόσες περισσότερες έξτρα κυματομορφές της προστίθενται.

 

Αυτό είναι το πρώτο έργο που έφτιαξε ο Ξενάκης με την συνθετική και εκτελεστική βοήθεια του UPIC (http://membres.lycos.fr/musicand/INSTRUMENT/DIGITAL/UPIC/UPIC.htm), ενός μηχανήματος συνδεδεμένου με υπολογιστή που αναλάμβανε να μεταφράσει σε ήχους τις γραμμές και σχήματα της "γραφικής παρτιτούρας". Μετά από πολλά χρόνια προσπαθειών, το κατασκεύασε το 1978.

 

DIGITIZER.jpg

 

UPICschem.gif

 

Σημειώνω βεβαίως ότι ένα από τα απίστευτα σημεία της υπόθεσης είναι ότι ο Ξενάκης είχε συλλάβει και καταγράψει έργα του σε "γραφικές παρτιτούρες", βασισμένες σε μαθηματικές αρχές, από το 1954 με το "Μετάστασις" ( http://en.wikipedia.org/wiki/Metastasis_(Xenakis_composition) )...

 

 

...και απλά επί 24 χρόνια προσπαθούσε να υλοποιήσει αυτό το μνημειώδες hardware, το UPIC, για να του ανοιχθούν νέοι ορίζοντες αλλά και για να κάνει την μουσική του προσβάσιμη στον οποιονδήποτε, είτε είχε μουσική παιδεία είτε όχι.

 

 

Ήθελα επίσης να σας ρωτήσω αν ξέρετε αν υπάρχουν σήμερα software που να αναλαμβάνουν να κάνουν το ίδιο, πχ από ένα σκαναρισμένο σχέδιο ή από μια φωτογραφία, κι αν μπορούν να ερμηνεύσουν σε μουσική όχι μόνο γραμμές αλλά και σχήματα (κύκλους, πυραμίδες κλπ) σε δυο ή ακόμη καλύτερα, σε τρεις διαστάσεις. Περιμένω τυχόν απαντήσεις με τρομερό ενδιαφέρον...

 

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευχαριστώ πολύ.

 

Το Iannix το κατέβασα μαζί με όλα τα παρελκόμενα, του φόρτωσα μερικά xml scores, πάτησα play και δεν ακούγεται τίποτα... Επειδή είδα ότι παίρνει UDP πακέτα, για καλό και για κακό έκλεισα το Zone Alarm μου αλλά τίποτα. Επίσης ήχοι ακούγονται κανονικά από το pc. Άλλαξα δυο κάρτες ήχου (την onboard του λάπτοπ και την EMU 0404 USB) αλλά και πάλι σιγή...

 

Το δεύτερο λινκ θα το δοκιμάσω σε κάποια από τις επόμενες μέρες, και πάλι ευχαριστώ. 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω με το φιλο που εγραψε αυτο το πραγμα στο youtube:

 

Maybe you don't have your speakers turned on, but if you listen closely, you can hear this terrible screeching, whining sound that somehow a pile of idiots are praising as visionary. Its random, terrible noise. Not art, not music. It's just as bad as people who think putting a magnet on a CRT monitor is art.

 

Ok, ισως καποιοι απο εμας να θεωρουν τους εαυτους τους ικανους να ακουνε θορυβο. ;D Δεν θα παω κοντρα στο ρευμα του θορυβισμου. Προτιμω να ακουσω λιγο Vangelis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω με το φιλο που εγραψε αυτο το πραγμα στο youtube:

 

Maybe you don't have your speakers turned on, but if you listen closely, you can hear this terrible screeching, whining sound that somehow a pile of idiots are praising as visionary. Its random, terrible noise. Not art, not music. It's just as bad as people who think putting a magnet on a CRT monitor is art.

 

Ok, ισως καποιοι απο εμας να θεωρουν τους εαυτους τους ικανους να ακουνε θορυβο. ;D Δεν θα παω κοντρα στο ρευμα του θορυβισμου. Προτιμω να ακουσω λιγο Vangelis.

Terrible μπορεί, random σίγουρα όχι. Και φυσικά η εγκυρότητα όσων γράφουν σχόλια στο youtube είναι το λιγότερο αμφισβητίσιμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω το δοκιμαζω τωρα και επισης δεν εχω ηχο :-[

 

Από το μάνουαλ:

 

IANNIX ALONE DO NOT PRODUCE ANY SOUND !! It only sends and receives UDP OSC Messages ! (see section 5 on this file)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βρε freemind, μη μου το κάνεις αυτό!!!!  :(  Αυτήν την άποψη απ'το YouTube πραγματικά την βρίσκω εντελώς βλακώδη και αφελώς ισοπεδωτική. Είναι σαν να λέει κάποιος ότι ο Ξενάκης ήταν τσαρλατάνος, και ότι χαράμιζε τον ελεύθερό του χρόνο ασχολούμενος με ανοησίες, και ότι ο "σωρός από ηλιθίους" που εκτιμά το έργο του δεν έχουν τίποτα καλύτερο να κάνουν στη ζωή τους από το να εκτιμούν και να μελετούν το έργο του.

 

Προσωπικά, δεν με ενδιαφέρει καθόλου να το χαρακτηρίσω "μουσική"  ή "τέχνη". Το αντιμετωπίζω σαν μια μεγαλοφυή προσέγγιση πληροφορίας και ήχου, σαν εννοιών φιλοσοφικών αλλά και επιστημονικών.

 

Nα στo πω αλλιώς: Όταν πολλά χρόνια πριν απέκτησα τον πρώτο μου υπολογιστή, αυτός λειτουργούσε με κασσέτες. Έβαζα μια κασσέτα με προγράμματα στο κασσετόφωνο, συνέδεα το βυσματάκι προερχόμενο από τον υπολογιστή στο PHONE OUT του κασσετοφώνου, έβαζα το vol στο τέρμα, πληκτρολογούσα CHAIN "" (ή LOAD "" αν δεν ήθελα να το τρέξει) και περίμενα 5-10 λεπτά να φορτώσει το εκάστοτε προγραμματάκι στην 32ΚΒ μνήμη του (ναι, 32ΚΒ, καλά διαβάσατε)...

 

Μια φορά λοιπόν πάτησα το play απλά για να ακούσω τι είχε η κασσέτα, και άκουσα μια σειρά από περίεργους ήχους που οι αισθητήρες του υπολογιστή μετέφραζαν αργά - αργά σε δεδομένα. Ποτέ δεν θα ξεχάσω την τρομερή εντύπωση που μου έκανε το γεγονός ότι ένα μηχάνημα μπορούσε να μεταφράσει ήχο σε δεδομένα ακούγοντάς τα.

 

Πού θέλω να καταλήξω; Bλέποντας το παραπάνω βίντεο, μου φτάνει που ένιωσα ένα παρόμοιο ρίγος με εκείνο τότε, και δεν μπαίνω σε debate για το αν είναι "μουσική" ή "τέχνη".

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου