Προς το περιεχόμενο

Καθυστέρηση στην ηχογράφηση


Awaken
Η απάντηση από τον animae,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα προσπαθήσω να διατυπώσω το πρόβλημα μου όσο γίνετε καλύτερα.

 

Καταρχάς ηχογραφώ κιθάρες η μια πάνω στην άλλη, δηλαδή πάνω στης συγχορδίες ηχογραφώ το σόλο, τους ρυθμούς κτλ.

(Όλα αυτά με  Cubasesx3 και δεν είμαι πολύ έμπυρος με αυτό το πρόγραμμα)

 

Πρώτα από τον driver της κάρτας ήχου επιλεγώ να ηχογραφεί ότι ακούγετε από τα ηχεία,

μετά ηχογραφώ μια κιθάρα, την βάζω να παίζει και ηχογραφώ πάνω σε αυτήν το σόλο για παράδειγμα.

 

Και ηχογραφεί κανονικά χωρίς καθυστέρηση τη μια κιθάρα πάνω στην άλλη και ακούγετε μια χαρά συγχρονισμένο.

 

Όμως με αυτόν τον τρόπο δεν μπορώ να επεξεργαστώ την κάθε μια κιθάρα ξεχωριστά γιατί κάθε φορά που ηχογραφώ μια καινούρια κιθάρα αυτή γράφετε πάνω στην προηγούμενη, δηλαδή ενώνονται σε ένα καινούριο κομμάτι από κάτω.

 

Την λύση σε αυτό το πρόβλημα την ξέρω,

Πάω στον driver της κάρτας ήχου και επιλεγώ αντί για να ηχογραφεί ότι παίζει στα ηχεία, να ηχογραφεί μόνο τη line in 1 για παράδειγμα που έχω συνδέσει την κιθάρα.

 

Έτσι βάζω την μια κιθάρα που έχω ηχογραφήσει να παίζει και ηχογραφώ μια άλλη σε 1 ξεχωριστό κομμάτι μόνη της.

Και τώρα  έχω 2 κιθάρες σε 2 διαφορετικά κομμάτια και μπορώ να βάλω άλλα fx στην μια, άλλα στην άλλη κτλ.

 

Και έρχεται η καταστροφή, όταν πατώ play τα 2 κομμάτια είναι ασυγχρόνιστα, δηλαδή έχουν μια διάφορα στον χρόνο που ηχογράφησα, είναι λίγο μπροστά η λίγο πίσω το ένα από το άλλο με αποτέλεσμα να ακούγετε ένας χαμός.

 

Προσπάθησα με το ποντίκι να μετακινήσω ελάχιστα μπρος πίσω τα κομμάτια μπας και συγχρονιστούνε άλλα δεν γίνετε με τίποτα αυτό,

αν δεν ηχογραφηθεί την στιγμή ακριβός που το παίζω.

 

Αν κάποιος γνωρίζει τι συμβαίνει ας με διαφωτίσει και έμενα γιατί το έχω κάψει με αυτό το θέμα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας παίδες και ελπίζω να καταλαβαίνετε το πρόβλημα μου.

 

Αν όχι πέστε μου να διευκρινίσω. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καρτα ηχου εχεις ???

δεν καταλαβαινω πως γραφεις τις κιθαρες, πρεπει να βαζεις διαφορετικο καναλι για καθε κιθαρα.

Και να επιλεξεις asio drivers απο το control panel.

και να ρυθμισεις την καρτα ηχου κατω απο τα 512 samples.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να κατεβάσεις τους τελευταίους drivers από το site της εταιρείας. Αυτό που λέει ο Μάκης με τα samples είναι η ρύθμιση του buffer. Μη το κατεβάσεις πάρα πολύ γιατί θα χεις πρόβλημα στο playback. Πες όμως τι κάρτα έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sb audigy 2 zs creative είναι ο τύπος της κάρτας παιδιά

δεν είναι καμία επαγγελματική

Τι διαφορετικό κανάλι? Δεν της γράφω ταυτόχρονα

Πρώτα τη μια και από πάνω την άλλη και κλπ

asio drivers? Πες μου πως το κάνεις γιατί όπως κατάλαβες

είμαι λίγο άσχετος

και πώς ρυθμίζεις τα samples της κάρτας?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε το cubase,πάτα File>New Project>Empty>δεξί κλικ>add audio track και γράψε τη ρυθμική σου.Stop

Ακριβως κάτω απο εκει που λέει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(πάτησα κατα λάθος αποστολή  ;D) Audio 1 κάνε διπλό κλικ (για να δημιουργήσεις δευτερο κανάλι και να γράψεις το σολο σου)

μπορείς τώρα να επεξεργαστείς τις κιθάρες τελείως αυτόνομα. Αυτα είναι τα ξεχωριστά κανάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω τι λες φίλε clouseau αλλά δεν κατάλαβες το πρόβλημα,

Το πρόβλημα είναι ότι δεν είναι συγχρονισμένα αυτά τα 2 κανάλια

που μου λες να φτιάξω.

Έχουν μια διαφορά κλάσματος του δευτερόλεπτου ίσως μεταξύ τους

Και δεν μπορώ να τα συγχρονίσω.

Πώς να το εξηγήσω… πες πώς παίζεις ένα riff στο ένα track και το βάζεις να παίζει

Και ακούγοντας το ηχογραφήσεις ακριβός το ίδιο riff σε 1 δεύτερο track

Και πατήσεις play …

Θα ακούγετε σαν να κάνει αντίλαλο το 1 με το άλλο

Και ας τα έπαιξες εσύ το 1 ακριβός πάνω στο άλλο.

Ελπίζω να γίνομαι αντιληπτός

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πίστευα ρε παίδες πώς θα ήταν κάτι γελοίο και προφανές

που σκάλωσα εγώ λόγο του ότι είμαι άσχετος ακόμα…

Τι να πω όποιος έχει καμία ιδέα ας μου την πει να δοκιμάσω.

Θα το κάνω και επανεγκατάσταση που μου είπες ffmakis μήπως και

έχω πειράξει τίποτα γιατί θυμάμαι ότι το σκάλιζα σε κάποια φάση

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου