Προς το περιεχόμενο

Vst Multitimbral Instruments στο FLStudio [Solved]


spirou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν και το χρησιμοποιώ πολυυυυυυυυυύ καιρό δεν έχω βγάλει άκρη.

 

πως γίνεται να κάνεις assign διάφορα multitimbral instruments (πχ το emulatorx) σε διαφορετικά midi κανάλια?

 

με άλλα λόγια, πως γίνεται να παίζω-ακούω ταυτόχρονα διαφορετικά patches από ένα multitimbral synth-sampler (software)? :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρω τον τρόπο που γίνεται στα πιο "σοβαρά" sequencers.

 

στο FL δεν έχω βρει ακόμη...

μπορεί και να μην είναι δυνατόν να γίνει αλλά δεν πιστεύω τότε να έβγαζαν ένα σωρό τέτοια instruments "συμβατά" με FLStudio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μετά από πολυυυυυυυυ ψάξιμο:

 

1. Add the plugin you want to use.

2. Set the port in the mt plugin to whatever you want.

3. Add the midi out plugin

4. Set the port in the midi out to the same port as in the mt

plugin.

5. Set the midi channel accourding to the channel you want to

use in the mt plugin.

6. Set the patch and bank to whatever sound you want in the

midi out plugin.

7. Record the notes in the midiout plugin for the channel you

want to be played.

 

8.Repeat 3 - 8 for all channels you want to add.

 

9. Group all channels + the mt plugin together in 1 group to make

it easier to keep track of what the group does.

 

τρέχα γύρευε δηλαδή...

 

credits στον original poster "jobro" από το "http://www.samplecity.net/forum"

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρω τον τρόπο που γίνεται στα πιο "σοβαρά" sequencers.

 

στο FL δεν έχω βρει ακόμη...

μπορεί και να μην είναι δυνατόν να γίνει αλλά δεν πιστεύω τότε να έβγαζαν ένα σωρό τέτοια instruments "συμβατά" με FLStudio.

 

Καλα για multitimbral......

αν ένα vsti/dxi δεν είναι multitimbral, υπάρχει τρόπος να παίξεις 2 όργανά του ταυτόχρονα στο Sonar ?

Μήπως έχει βγει κάνένα πρόγραμμα/adaptor που μπορεί να το κάνει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω καταλάβει ένα πράγμα σε αυτό το thread. Για ποιο λόγο να χρησιμοποιήσει κάποιος τις multitimbral δυνατότητες ενός vst οργάνου, όταν μπορεί να χρησιμοποιήσει όσα instances αυτού του οργάνου επιθυμεί;

 

Ίσα-ίσα, το multitimbral έχει προβλήματα, αφού όλα τα "όργανα" περνάνε μέσα από την ίδια αλυσίδα εφέ, οπότε χάνουν και ένα μεγάλο μέρος του αρχικού του χαρακτήρα.

 

Ασφαλώς δεν χρειάζεται κανένας μετατροπέας γι' αυτή την ιστορία, εγώ έχω οδηγήσει μέσα από το FL όλα τα vst μου - ακόμη και το Gigastudio.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικα multitimbral οργανα δε λειτουργουν σωστα οταν ανοιξεις πολλα instances του.

 

πχ το sampletank αμα το ανοιξεις δυο τρεις φορες τρελενεται και κανει καθυστερησεις δε συγχρονιζεται κλπ. οποτε αναγκαζεσαι να το κανεις multi instrument και να το ανοιξεις μονο μια φορα με ολα τα προβληματα που ανεφερες , οτι δηλαδη περνανε μεσα απο τα ιδια εφε μονο κλπ κλπ.

 

αντιθετα ειναι αλλα τα οποια δε ξερω πως ειναι φτιαγμενα αλλα ανοιγοντας τα πολλες φορες δουλευουν μια χαρα και μερικα κανουν και οικονομια στην μνημη σαν να τα ειχες κανει multi instruments (στην ουσια αναφερομαι στα vst που συνοδευουν καποια προγραμματα όπως το exs24 στο Logic πχ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πχ το sampletank αμα το ανοιξεις δυο τρεις φορες τρελενεται και κανει καθυστερησεις δε συγχρονιζεται κλπ. οποτε αναγκαζεσαι να το κανεις multi instrument και να το ανοιξεις μονο μια φορα με ολα τα προβληματα που ανεφερες

 

Ναι, αλλά το Sampletank είναι sampler, οπότε ισχύουν δύο ειδικές συνθήκες α) είναι βαρύ το engine του, και β) υποθέτω πως έχει πολλαπλές virtual audio εξόδους, οπότε δεν πειράζει να το δουλέψει κανείς ως multitimbral.

 

Κανένα άλλο που να ξέρεις να έχει προβλήματα σαν αυτά που αναφέρεις;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου