Προς το περιεχόμενο

εχασα...τον μετρονομο!!!


ESP1982

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον...ακουστε τι εγινε και εχω φρικαρει.

 

 

κατι πρεπει να πατησα καταλαθος στο cubase και ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΤΡΟΝΟΜΟ.

 

στην εξοδο απο το panel(αυτο με τα πολλα κουμπακια play, stop κτλ :lol: )μου δειχνει πως εχει σημα.(ανεβαινει η μπαρα στα κλακ, κλακ, κλακ...)

 

στο manual δεν εχει τιποτα για αυτην την κατασταση :? (εκτος και αν το εχω καψει ΤΟΣΟ πολυ)

 

μεχρι και στο pdf που εχει εκανα search με τις πιθανες λεξεις και δεν βρηκα τιποτα...

 

 

μα γιατι δεν ακουγεται? :cry: :cry: :cry: :cry:

 

 

βοηθεια χριστιανοι και μη :lol:

 

p.s.το ολο θεμα το εθεσα καπως μπακαλιστικα γιατι εχω αρχισει να φρικαρω απιστευτα.δεν μπορω να γραψω ο ανθρωπος...

 

 

edit:δεν ειμαι και τοσο της τεχνολογιας υπολογιστων :oops: για κιθαρες το συζηταμε :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ελα ρε αυτό ειναι και ανηχύχησα....

 

λοιπόν ακου προσεκτικά γιατί ειναι δυσκολο

πρπει να πατήσεις μια φορα το C :lol: :lol: :lol:

 

ή σου ειναι ήδη αναμμένο το "click"???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή σου ειναι ήδη αναμμένο το "click"???

 

 

ειπαμε...δεν ειμαι και απο την ιερα εξεταση να θεωρω τοσο σατανιστικα τα μηχανηματα :lol: :lol:

 

 

φυσικα και το click ειναι αναμενο :lol: :lol: (ξεχασα να το αναφερω)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον μετρονομο απο ποιο οργανο τον ακουγες??απο καποια εξωτερικη πηγη,ηταν midi click η ειχες ορισει καποιο audio file για μετρονομο??ακου τι θα κανεις...θα πας πανω(διπλα απο το pool) transport---->metronome setup.Εδω τωρα αν δεν ειναι τσεκαρισμενο το audio click,τσεκαρε το.Επισης τσεκαρε κ το click during playback k record..πες μας νεα σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λές ούτε ποια version Cubase, ούτε τι κάρτα, αν υπάρχει εξωτερικό μίκτης. Πάντως:

 

Εφ'όσον βλέπεις τα leds να ανεβοκατεβαίνουν στο mixer του Cubase, δοκίμασε αν γενικώς ακούς audio. Κάνε import ένα audio file και δες αν ακούγεται.

 

Αν όχι, το πρόβλημα είναι γενικότερο. Σ'αυτήν την περίπτωση πήγαινε στο Devices->Device Setup->VST Audiobay. Διάλεξε άλλον ASIO driver. Δες αν ακούγεται. Ξαναδιάλεξε τον αρχικό ASIO driver.

 

Αν ακούς, δες σε ποια έξοδο της κάρτας σου έχεις αναθέσει το click. Πήγαινε στο Devices->VST Connection και στο tab Studio. Δες ποιές εξόδους έχεις αναθέσει εκεί και αν είναι συνδεδεμένες σωστά στο εξωτερικό mixer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα...ξεχασα αρκετα πραγματα αλλα τα θεωρησα λιγο αυτονοητα.

 

ειναι το SX3 με μια καρτα ηχου m-audio delta 1010LT...

 

το θεμα δεν ειναι αυτο, τα audio παιζουν κανονικοτατα...τον μετρονομο τον εχω αναθεσει ετσι και αλλιως σαν midi(default δηλαδη)...

 

 

τωρα...ακομη ψαχνομαι και δεν ξερω τι στο καλο γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον μετρονομο απο ποιο οργανο τον ακουγες??απο καποια εξωτερικη πηγη' date='ηταν midi click η ειχες ορισει καποιο audio file για μετρονομο??ακου τι θα κανεις...θα πας πανω(διπλα απο το pool) transport---->metronome setup.Εδω τωρα αν δεν ειναι τσεκαρισμενο το audio click,τσεκαρε το.Επισης τσεκαρε κ το click during playback k record..πες μας νεα σου..[/quote']

 

ακριβως ετσι τα εχω...τιποτις δεν δουλευει απο δαυτα...midi click και οι επιλογες που ειπες ειναι τσεκαρισμενες ετσι και αλλιως

 

 

δοκιμασα και με audio click αλλα τιποτα και απο εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφ'όσον βλέπεις τα leds να ανεβοκατεβαίνουν στο mixer του Cubase' date=' δοκίμασε αν γενικώς ακούς audio. Κάνε import ένα audio file και δες αν ακούγεται.

 

Αν όχι, το πρόβλημα είναι γενικότερο. Σ'αυτήν την περίπτωση πήγαινε στο Devices->Device Setup->VST Audiobay. Διάλεξε άλλον ASIO driver. Δες αν ακούγεται. Ξαναδιάλεξε τον αρχικό ASIO driver.

 

Αν ακούς, δες σε ποια έξοδο της κάρτας σου έχεις αναθέσει το click. Πήγαινε στο Devices->VST Connection και στο tab Studio. Δες ποιές εξόδους έχεις αναθέσει εκεί και αν είναι συνδεδεμένες σωστά στο εξωτερικό mixer.[/quote']

 

 

τα audio ακουγονται μια χαρα...οπως και ολα τα effects.

 

για asio driver εχω της καρτας ηχου.αν τον αλλαξω, το latency ανεβαινει στα 110 ms και κολλαει ολο το συστημα οπως και αν επιλεξω full duplex.

 

στο tab studio ολες οι συνδεσεις ειναι σωστες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου