Προς το περιεχόμενο

Καθυστερηση στο Cubase SX


Chaostar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους. Εχω ενα προβλαματάκι στο Cubase και ηλπιζα να μπορεσετε να με βοηθήσετε.

 

Έκατσα λοιπον χθές να γραψω ενα κομματάκι στο πιάνο. Συνδέω λοιπον το Kurzweil με το pc μεσω Midi Interface. βαζω στο Midi Track : Midi In ΙnA του Midi Interface και Midi Out OUtA παλι του Interface.

 

Πρόβλημα πρώτο : Με τη ρυθμιση αυτη το Kurzweil συφιλιάζεται. Μια πατεντα που βρήκα ειναι οταν γραφω να βαζω Midi Out Not Connected, και για να ακουσω Mdi In Not Connected.

 

Πρόβλημα δεύτερο : βαζω μετρονομο, παιζω από πάνω και οτι εχω γράψει εχει μια καθυστερηση της τάξης του μισού μπιτ. Για να ειμαι σιγουρος αντι να παιξω απλα βαραγα Do πανω στο bit. Ολες μου οι Do ειταν στις αρσεις....Σε τι οφειλετε η καθυστερηση; Μηπως παιζει ρόλο το Interface που παρεμβάλετε;

 

Thanx

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέω λοιπον το Kurzweil με το pc μεσω Midi Interface. βαζω στο Midi Track : Midi In ΙnA του Midi Interface και Midi Out OUtA παλι του Interface.

 

Εχεις συνδεσει το midi keyboard σωστα;

Δηλαδη midi in - midi out & midi out - midi in

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτα σωστα ειναι...βασικα τ κυριο προβλημα μου ειναι η καθυστερηση, το αλλο εστω και με αλχημειες το ελυσα..αλλα η καθυστερηση μου εχει σπασει τα νευρα.

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα ξεκίνησε τώρα ή το είχες πάντα; Θέλω να πω μήπως φταίει η latency της κάρτας ήχου και στο παρουσιάζει. Παίζεις παράδειγμα ντο και ακούγεται μετά από λίγο ο ήχος και αυτό στο μετρονόμο εκφράζεται με ακριβώς τον ίδιο τρόπο. Δηλαδή ακούς τις νότες σου μισό μπιτ αργότερα.

Φιλικά Parsifal

πΛΗκτΡΑ ΑγγΙζΩ ΚΑΙ Σ' αυΤΑ ΠανΤΑ ελΠΙΖΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(...) απλα βαραγα Do πανω στο bit. Ολες μου οι Do ειταν στις αρσεις....

 

Καταρχήν' date=' αυτό είναι πολύ δημιουργικό :)

 

Μάλλον έχεις "latency", εκτός και αν...(δες στο τέλος). Τι MIDI interface έχεις;

 

Αυτό σε πρώτη φάση ψιλο-ρυθμίζεται από το control panel της κάρτας (παίξε λίγο με τον buffer).

 

Στο Cubase τώρα, αν χρησιμοποιείς midi emulated ή virtual driver, βγάλτον: Cubase SX: Emulated Driver Problems

 

Επίσης: υπήρχε ένα fix από την Steinberg σχετικά με αυτό. Το έχεις κατεβάσει;

 

Τέλος: μήπως έχεις ενεργοποιήσει κανένα quantization (π.χ. 1/8 ή 1/16) και όλες οι νότες μετά την ηχογράφηση είναι ελαφρώς μετατοπισμένες;

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(...) απλα βαραγα Do πανω στο bit. Ολες μου οι Do ειταν στις αρσεις....

 

Καταρχήν' date=' αυτό είναι πολύ δημιουργικό :)

 

Μάλλον έχεις "latency", εκτός και αν...(δες στο τέλος). Τι MIDI interface έχεις;

 

Αυτό σε πρώτη φάση ψιλο-ρυθμίζεται από το control panel της κάρτας (παίξε λίγο με τον buffer).

 

Στο Cubase τώρα, αν χρησιμοποιείς midi emulated ή virtual driver, βγάλτον: Cubase SX: Emulated Driver Problems

 

Επίσης: υπήρχε ένα fix από την Steinberg σχετικά με αυτό. Το έχεις κατεβάσει;

 

Τέλος: μήπως έχεις ενεργοποιήσει κανένα quantization (π.χ. 1/8 ή 1/16) και όλες οι νότες μετά την ηχογράφηση είναι ελαφρώς μετατοπισμένες;

 

 

Γεράσιμος

 

:D Οντως πολυ δημιουργικο!

 

Λοιπον Midi Interface χρησιμοποιώ το Midisport 4X4 της M-Audio.

 

@Parsifal. Οταν παιζω δεν ακους latency, ολα οκ ακουγονται αλλα γραφονται λιγο αργιτερα (την ωρα που επαιζα προσεχα και το Cubase).

 

@gerasimos Εχω quantization 1/16 και auto snap. Αλλα και οταν εβγαλα το auto snap παλι τα ιδια..μηπως ειναι το quantize; Το midi interface συνδεεται με usb..μηπως αυτο φταιει; Το fix δεν το εχω αλλα θα το δω σημερα το βραδυ

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακου τι θα κανεις..

 

πρωτα θα τσεκαρεις οτι στα devices--->device set up--->default midi ports ειναι ενεργοποιημενα στα πεδια το midi in k midi out tou interface που χρησιμοποιεις...το ιδιο θα πρεπει να ισχυει κ για το καθε midi track!!!(αριστερα στο inspector πρεπει να ΜΗΝ ειναι στην ρυθμιση all midi inputs).Δοκμασε τωρα...αν συνεχιζει να υπαρχει το προβλημα θα πας program files-->steinberg--->cubase sx. εκει μεσα θα βρεις εναν φακελο που ονομαζεται midi port enabler.ο φακελος αυτος εχει ενα αρχειο.του κανεις cut κ μετα paste ενα επιπεδο πιο πισω(μεσα στο cubase sx δηλαδη directory....).φυσικα το προγραμμα πρεπει να ειναι κλειστο και να το ξανανοιξεις...Το τελευταιο κανε το μετα αφου εχεις δοκιμασει το πρωτο κ δεις οτι δεν δουλευει.

 

τωρα σχετικα με το προβληματακι που εχεις με το kurzweil...το χρησιμοποιεις μονο σαν mother keyboard η θες να γραφεις και ηχο απο αυτο?στην πρωτη περιπτωση αρκει μια συνδεση απο το midi out του kurzweil--->midi in του interface σου...και στο πεδιο midi out του midi track που δουλευεις(αριστερα στο inspector..) βαλε το εκαστοτε vst που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου