Προς το περιεχόμενο

Κάρτα ήχου και ατιμα κλικς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχην να πω σε ολους ενα καλησπερα μια και ειμαι καινουργιος στο forum.

 

Εχω ενα προβλημα το οποιο προσπαθησα να λυσω με παρα πολλους και διαφορους τροπους αλλα δυστυχως παραμενει εκει ακλονιτο.

 

Το λοιπον προκειται περι ηχογραφισεων σε PC στο σπιτι ενος φιλου και αντιμετοπισαμε το εξης προβλημα :

 

Ο υπολογιστης του ειναι καινουργιος και με πολυ καλες μαρκες οσον αφορα το hardware του γενικος και με μια καρτα ηχου Μ-AUDIO DELTA 1010.Το ολο πραγμα στιθηκε πριν 2-3 μηνες και εδειχνε να δουλευει μια χαρα.Τορα ομως βγαζει κλικς γενικα οταν ακουμε μουσικη και στις ηχογραφισεις.Σημιωνω οτι το προβλημα το ειχαμε και με τον παλιο του υπολογιστη αλλα επιδη ηταν και παλιος αποφασισε να αγορασει καινουργιο.Επισημενω οτι το προβλημα δεν υπηρχε αρχικα στον καινουργιο υπολογιστη.

 

Θα χαρω να ακουσω τις αποψεις σας καθως αυτο εχουνε δεθει τα χερια μας επειδη ασχολουμαστε πολυ με ηχογραφησεις κτλ κτλ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Copyright© 1983-2009 by Pa.K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα. Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισε και ένας φίλος μου με την ίδια κάρτα πριν περίπου τόσο καιρό (ρε μπας και μιλάμε για τον ίδιο). Το αντιμετώπισε αλλάζοντας θέση στη pci κάρτα αφήνωντας ένα κενό με όποιαδήποτε άλλη κάρτα.

εμμμ.... Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ιδιο μιλαμε ρε Λοιζο ο Παρης ειμαι ρε. :lol: :lol: :lol: :lol:

Αρχισε και ξανακανει το προβλημα παλι.Αλλα ειναι διαφορετικο τορα γιατι πριν επιρεαζε την η καρτα AGP και το καταλαβενες γιατι στο σταρτ απ μολις επερνε ρευμα η καρτα γραφικων εκανε χαρακτιριστικο θορυβο. :roll:

Copyright© 1983-2009 by Pa.K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ιδιο μιλαμε ρε Λοιζο ο Παρης ειμαι ρε. :lol: :lol: :lol: :lol:

Αρχισε και ξανακανει το προβλημα παλι.Αλλα ειναι διαφορετικο τορα γιατι πριν επιρεαζε την η καρτα AGP και το καταλαβενες γιατι στο σταρτ απ μολις επερνε ρευμα η καρτα γραφικων εκανε χαρακτιριστικο θορυβο. :roll:

 

 

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παρη.......γυρνα σπιτι....ο αδελφος σου ειμαι!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Antouan? ΑΔΕΡΦΕ!!! :lol:

 

(Πάρη με λένε :lol: )

 

Η 1010 της m-audio έχει πολλά προβλήματα και conflicts με τις κάρτες γραφικών. Κατέβασε διάφορες εκδόσεις των drivers της κάρτας και δοκίμασε τες... Αν δεν γίνει τίποτα πρέπει να δοκιμάσεις με άλλη κάρτα γραφικών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα drivers που εχουμε ειναι τα τελευταια απο την M-AUDIO και η καρτα ειναι 4 slots κατω απο την καρτα γραφικων.

Αυτο ομως που εχω προσεξει ειναι οτι μετα απο 1,5 μηνα αρχισε να κανει το προβλημα.

 

Θα δοκιμασω φυσικα και αλλα version των drivers γιατι ισως να εχουν καπoιο προβλημα μερικες φορες και το οτι ειναι τα τελευταια δεν σημαινει οτι ειναι και τα καλυτερα. :wink:

 

Ευχαριστω πολυ

Copyright© 1983-2009 by Pa.K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ιδιο μιλαμε ρε Λοιζο ο Παρης ειμαι ρε. icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif

 

8O 8O :D έχεις γράμμα, νικολούλη, και τα σχετικά :lol:

 

Antouan? ΑΔΕΡΦΕ!!! :lol:

(Πάρη με λένε :lol: )

 

8O 2ος Πάρης?? Τι γίνεται σε αυτό το θρεντ βρε παιδί μου...

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω στησει δεκαδες m-audio και δεν εχω αντιμετωπισει ποτε τετοιο προβλημα..

μαλλον προκειται περι καποιοας ρυθμισης η ρυθμισεων που πρεπει να γινουν...δεν ειναι λογικο οτι παρουσιαστηκε το προβλημα 1,5 μηνα μετα...

δεν μου λες ...εχετε κανει defragment στους σκληρους???εχουν επισης ελευθερο χωρο??σου στελνω ενα π.μ με πραγματα που μπορεις να κανεις...αν δεν κανεις τιποτα με αυτα χρειαζεται αλλη θεραπεια...

 

 

τι buffer εχεις στην καρτα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα αρχισε να κανει το προβλημα μετα που ειχε φουλαρει τον system δισκο με αρχεια.τον αδιασαμε και τον καναμε και defrag με diskkeeper αλλα συνεχιζει να το κανει.

Εχει πολλα gb ελευθερα 180 αν δεν κανω λαθος.

Το buffer ειναι 5512 samples στα asio.

Copyright© 1983-2009 by Pa.K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... χμμμ ... τα κλικ συμβαίνουν γιατί ο υπολογιστής δεν ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ να διαχειριστεί τις ηχο-ροές σύμφωνα με τις "εντολές" που του έχουμε δώσει (πχ εφέ, κανάλια, μεγέθη buffer κλπ)

Για Hardware δεν μου ακούγεται, (διότι τα conflict προβλήματα τείνουν να εκλείψουν τελευταία) οπότε :

1. Έλεγχος Ιών, Worms και γενικά όποιο πρόγραμμα φορτώνεται και "απασχολεί" την CPU, μνήμη κλπ

2. Έλεγχος ρυθμίσεων (buffer sizes μπας και απορυθμίστηκαν 8O )

 

Για κάνε καμμιά δοκιμή και πες μας αποτελέσματα ... Α, πες μας και το σύστημά σου ...

 

/nEwBiE 8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου