Προς το περιεχόμενο

Χρήση πεταλιού για σύνδεση κιθάρας με line-in?


gto234

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά,

είναι γνωστό ότι το output της κιθάρας δεν είναι συμβατό με το line-in μιας κάρτας ήχου οπότε χρειάζεται προενίσχυση για την εξομοίωση του σήματος,έτσι;Οι λύσεις που έχουν προταθεί από το φόρουμ είναι είτε ένα DI-Box είτε μια προενίσχυση τύπου m-audio audiobuddy.Εγώ δεν θέλω να αγοράσω προενίσχυση γιατί δεν μου χρειάζεται(δεν θα συνδέσω μικρόφωνο).Η ερώτηση μου είναι,αντί να πάρω ένα di-box μπορώ αντί αυτού να αγοράσω ένα πεταλάκι EQ ή distortion για να κάνω την ίδια δουλειά;Γενικά τα πετάλια τι έξοδο βγάζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο post έχεις κανει και εδω ...

 

Για να μην σου απαντάει κανένας σημαίνει δυο πράγματα ....είτε ότι δεν ξέρει κανένας την απάντηση , είτε ότι αυτό που ρώτας έχει απαντηθεί σε παλαιότερο thread.Ψάξε λίγο καλύτερα , όλα όσα ρωτάς έχουν απαντηθεί πάνω απο μια φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λές να μην το ξέρω ότι το έχω ξαναγράψει;Απλά το έβαλα ξεχωριστό θέμα γιατι δεν πήρα καμμία απάντηση στο προηγούμενο και είπα μήπως το δεί κανείς έτσι.Εξάλλου πιστεύω ότι ενδιαφέρει και σαν ξεχωριστό θέμα τους κιθαρίστες για την βέλτιστη σύνδεση της κιθάρας με το pc.

 

Φιλικά,

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν θέλω να αγοράσω προενίσχυση γιατί δεν μου χρειάζεται(δεν θα συνδέσω μικρόφωνο).

 

Προενίσχυση χρειάζεσαι πάντα' date=' ακόμα και κιθάρα να συνδέσεις. Θέλεις να πεις ότι δεν θέλεις προενισχυτή μικροφώνου. Ακόμα και αν δεν γράψεις κιθάρα, μία φωνή δεν θα γράψεις ποτέ;

 

Αυτό θα σου δώσει μία καλή απάντηση:

 

The imprtance of buffering your guitar output before a soundcard or an audio gear

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό εννοώ απλά δεν εκφράστηκα σωστά.Στην παρούσα φάση δεν πρόκειται να ηχογραφήσω φωνή.Θέλω να γράψω instumental κομμάτια και αυτό τελείως ερασιτεχνικά.Ευχαριστώ για την απάντηση gerasimos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Όπως καταλαβαίνεις δεν υπάρχει άλλος δρόμος.

Οι επιλογές σου είναι:

 

1.Κονσόλα / μίκτης

2.Προενισχυτής line / μικροφώνου

3.Line-in κάρτας με κακό ήχο

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου