Προς το περιεχόμενο

Mega Blind Test - 5 + 2 Jazz Guitars


makam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Καλησπέρα και πάλι σε όλους.

 

Μετά από αναβολή σε αναβολή, λόγω περιορισμένου χρόνου για ηχογραφήσεις μαθήματα και live, να’την πάλι η συνέχεια του MEGA test.

Αυτή τη φορά όμως με αινιγματικό χαρακτήρα που θα το κάνει πιο ενδιαφέρον σε αυτούς που αρέσκονται να ρισκάρουν και να μαντεύουν.

 

Λοιπόν αυτή τη φορά έχω συμπεριλάβει 5 σκάφη, που προέκυψαν από την δική σας ψήφο και αυτά είναι:

Gibson Super 400

Gibson ES 175

Heritage Super Eagle

Gibson L5

Epiphone Emperor Joe Pass

 

Αλλά και 2 πασίγνωστες solid body, που δεν είναι άλλες από τις:

Gibson Les Paul και

Fender Stratocaster.

 

Την ιδέα να συμπεριλάβω και κάποιες solid body, την έριξε ο Superfunk, και πιστεύω προσθέτει αυτό το κάτι στο test.

Ολες οι κιθάρες γράφτηκαν αυτή τη φορά με backing track, (ίσως λίγο πιο funky απ’ότι περίμεναν οι καθαρόαιμοι τζαζίστες του φόρουμ) και το σήμα φεύγει από την κιθάρα κατευθείαν σε έναν ενισχυτή Kustom Defender (με 6L6), από ‘κει μέσω ενός Shure sm 57, στον Focusrite Twintrack pro και από εκεί στο Sonar.

Το reverb είναι του Kustom και δεν έχει μπεί πουθενά equalizer, compressors ή άλλα συναφή.

Επίσης δεν έχει γίνει πoυθενά editing λόγω έλειψης χρόνου, γι αυτό συγχωρέστε μου την ‘φλυαρία’ και τις ‘πρασινάδες’ (λόγω άγχους, και χώρου, μιάς και είχα στη διάθεσή μου μόνο μία ώρα για την ηχογράφιση επτά κιθάρων).

Ολες οι κιθάρες είναι γραμμένες με τον neck μαγνήτη τους, και το tone τέρμα ανοικτό, εκτός της strat που είναι στο 7.

 

Η σειρά των mp3 παρακάτω είναι τυχαία, και το κάνω για να αφήσω πρώτα εσάς να μαντέψετε ποιά κιθάρα είναι ποιά.

Οι φωτογραφίες για όλες τις κιθάρες, πλην των Gibson les paul και Fender Stratocaster υπάρχουν στην πρώτη σελίδα του Mega Test - 13 Jazz Guitars .

 

Εύχομαι καλή ακρόαση και καλές μαντεψιές…..

 

Κιθάρα Νο 1

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Ξέχασα να αναφέρω κάτι που για κάποιους μπορεί να είναι σημαντικό και βοηθά στο να καταλάβεις καλύτερα, ότι η Les Paul είναι με P90...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε πολύ! Μόλις χαλαρώσω λίγο θα αφοσιωθώ, θα ρίξω τη μαντεψιά μου και θα εκτεθώ ανεπανόρθωτα!!  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου