Προς το περιεχόμενο

VS Audio Operation Trinity


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κυρίες και κύριοι συνάδελφοι καλή μουσική χρονιά σας εύχομαι.

 

Σε συνέχεια του θέματος για το εξαιρετικό Royal Flush της ελληνικής VS Audio, review του οποίου θα βρείτε εδώ https://www.noiz.gr/index.php?topic=212562.0 και όπως είχα υποσχεθεί, αποφάσισα να γράψω και μερικά λόγια για το distortion της εταιρίας το οποίο βρίσκω εξαιρετικό επίσης. Οπότε έχουμε και λέμε:

 

maxresdefault.jpg

 

To Operation Trinity είναι κατά βάση distortion αλλά όχι μόνο. Όπως βλέπετε και στη φωτογραφία τα knobs είναι απλούστατα volume - gain - tone. Παρόλα αυτά, το εν λόγω είναι πιθανότατα το πιο ευέλικτο high gain πετάλι που έχω ακούσει/παίξει, χωρίς να έχω βέβαια και καμιά τεράστια εμπειρία στο πεδίο.

 

Το εύρος του gain του είναι πολύ μεγάλο και με πραγματική χρησιμότητα καθώς σε χαμηλές ρυθμίσεις δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από ένα καλό overdrive ενώ όσο πάμε προς τα δεξιά αρχίζει και γίνεται όλο και πιο ροκ, μετά hard rock, metal (αποδίδει άψογα riffs με palm muting χωρίς να γίνεται πλαδαρό ή να τζιτζικίζει) και καταλήγει να ψιλοφαζάρει προς το τέρμα. Δύο από τα πράγματα που μου αρέσουν πολύ όσον αφορά high gain ρυθμίσεις είναι ο όγκος του και το γεγονός ότι παραμένει "καθαρό" και ευκρινές ακόμα και με το gain στο τέρμα. Με άλλα λόγια ακούγονται συγχορδίες με καντίνια και διαστήματα που σε άλλα distortion απλά δημιουργούν ανυπόφορο θόρυβο. 

 

Το tone του είναι ιδιαιτέρως χρήσιμο επίσης καθώς δεν είναι ένα απλό eq για τις ψηλές αλλά επηρεάζει την όλη χροιά του πεταλιού και ακόμα και στις ακραίες ρυθμίσεις παράγει χρήσιμους ήχους.

 

Όπως και το Royal Flush, έτσι και το Operation Trinity διαθέτει την πολύ χρήσιμη λειτουργία κατά την οποία αν κρατήσουμε πατημένο τον ποδοδιακόπτη (αντί να τον πατήσουμε και να τον αφήσουμε), μπαίνει σε λειτουργία έως ότου αφαιρέσουμε το πόδι μας. Ό,τι πρέπει για σύντομες εναλλαγές καθαρού - βρώμικου σε live όπου μπορεί να είναι μπελάς το συνεχές άνοιξε-κλείσε.

 

Μοναδικό αρνητικό του στοιχείο, όπως και στο Royal Flush, είναι το γεγονός ότι τα knobs και οι εγκοπές τους είναι κατάμαυρα οπότε σε περιβάλλον μη καλά φωτισμένης σκηνής υπάρχει δυσκολία να δει κανείς σε τι ρυθμίσεις βρίσκεται. Με ένα πινέλο και λίγη μπογιά βέβαια αυτό διορθώνεται.

 

Η τιμή του είναι στα 165 € (από το online κατάστημα του Νάκα) ενώ την επίσημη ιστοσελίδα του προϊόντος την βρίσκετε εδώ: http://www.vsaudio.com/index.php/product/operation-trinity/

Παραθέτω κι ένα κομμάτι που έγραψα πιο πολύ για να δοκιμάσω τον ήχο του μέσα σε μια ηχογράφηση αν και δεν περιέχει ποικιλία ρυθμίσεων οπότε δεν είναι ενδεικτικό της ευελιξίας του. Στο συγκεκριμένο recording χρησιμοποιώ το gain σχεδόν στο τέρμα για να πάρω αυτή τη φαζ χροιά ενώ το tone είναι στο μηδέν. Η κιθάρα είναι telecaster.

 

[soundcloud]

[/soundcloud]

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω γιατί δεν βγαίνει από τα συμφραζόμενα.

Βγάζει το gain αναλογικά με το volume pot της κιθάρας?

Δηλαδή αν πχ έχεις ένα καλό ήχο στο 7 με σχετική αγριάδα κλπ και γυρίσεις στο 1 θα σου δώσει καθαρό ήχο?

και αντίστοιχα αν πας στο 10 θα σου δώσει περισσότερη βρωμιά ή θα έχεις γενικά ένα γκαζωτό πράγμα που απλά θα αλλάζει η έντασή του και μόνο από 1 έως 10?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάζει το gain αναλογικά με το volume pot της κιθάρας?

 

Απολύτως. Για την ακρίβεια καθαρίζει τόσο καλά χαμηλώνοντας το volume της κιθάρας που φτάνει σχεδόν να ακούγεται ο ήχος του οργάνου καρφί.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ωραίο θεματάκι παίζεις Σπύρο.

Μια χαρά αποδίδει το πετάλι τον χαρακτηριστικό ήχο των blues, όπως το χρησιμοποίησες. Φαζάρει.

Αν θα το έβαζες σε κάποια κατηγορία, ποια θα ήταν τα ανταγωνιστικά πετάλια; Κάτι σαν το OCD ή το Boss OD-3 μήπως ή πιο fuzz; Επίσης, πόσο διατηρεί την χροιά της κιθάρας; Πετάλια του είδους συνήθως δίνουν έντονο χαρακτήρα.

Πάντως δεν το λες φτηνό.

Μακάρι να προχωρήσει η προσπάθεια της εταιρίας. Εχουμε δημιουργήσει παράδοση στα πετάλια.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φτηνό δεν είναι

αλλά αν όντως συμπεριφέρεται σαν ενισχυτής που οδηγείται - υπεροδηγείται από το pot του οργάνου θα είναι σίγουρα χρήσιμο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θα το έβαζες σε κάποια κατηγορία, ποια θα ήταν τα ανταγωνιστικά πετάλια; Κάτι σαν το OCD ή το Boss OD-3 μήπως ή πιο fuzz;

 

Το πρόβλημα με αυτή την ερώτηση είναι ότι τα πετάλια που αναφέρεις Γιάννη έχουν χαρακτηριστικό ηχόχρωμα μεν αλλά περιορισμένο ρεπερτόριο δε γιατί όσο και να πειράξεις τα κουμπιά τους, δε θα πάρεις πολύ διαφορετικά αποτελέσματα ποιοτικά. Από άποψη versatility δηλαδή δεν υπάρχει σύγκριση κατ' εμέ παρόλο που το OCD π.χ. το είχα για αρκετό καιρό και μου άρεσε πολύ. Η απάντηση είναι και ναι και όχι. Δηλαδή μπορεί να παίξει και ποσοτικά και ποιοτικά στα επίπεδα των δύο που αναφέρεις αλλά μπορεί να πάει και στο επόμενο gain level και να ανταγωνιστεί πιο βαριά βρωμοπέταλα και πιθανότατα, όπως ήδη υπέθεσες, ακόμα και με πιο fuzz κατεύθυνση.

 

Επίσης, πόσο διατηρεί την χροιά της κιθάρας; Πετάλια του είδους συνήθως δίνουν έντονο χαρακτήρα.

 

Σε χαμηλές gain ρυθμίσεις είναι αρκούντως transparent χωρίς όμως να μπορεί να συναγωνιστεί σε αυτό τον τομέα τα "ειδικά" πετάλια του είδους π.χ. bb preamp. Όσο ανεβάζεις το gain, το transparency σταδιακά κάνει βήματα πίσω και παίρνεις το χαρακτήρα του πεταλιού που αν θα μπορούσα να τον περιγράψω είναι full bodied distortion με πολύ όγκο αλλά και λεπτομέρεια όπως έγραψα και στην αρχή. Βέβαια, όπως έγραψα και στον dimsonic, με χαμήλωμα volume κιθάρας, έχεις άμεση πρόσβαση σε όλο και καθαρότερο ήχο του οργάνου σου άρα και transparency πάλι. Η ευελιξία είναι εντυπωσιακή.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τransparent διαυγές ή αόρατο θα λέγαμε όποιο πετάλι βάλουμε στην αλυσίδα μας και δεν επηρεάσει την τονική ισορροπία της κιθάρας. Αν και το θεμα δεν είναι αυτό, απλά για να μην μένουν εντυπώσεις, το Boss OD-3 που έχω στην κατοχή μου, δεν προσδίδει χαρακτήρα στην κιθάρα και φυσικά για όσους χρησιμοποιούν τα πετάλια με αυτό τον τρόπο, "καθαρίζει", ελαττώνει δηλαδή το gain.

 

Είδα την σελίδα της VS Audio πάντως και κατατοπίστηκα ως προς την αρχική του κατεύθυνση. Φυσικά ότι θες το κάνεις, όπως μας έδειξες κι εσύ στο κλιπ σου.

 

Ευχαριστούμε για το τεστ, φίλος.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

απλά συμπληρωματικά 2 βιντεάκια στην πολύ καλή παρουσίαση του Σπύρου...

 

 

 

ΥΓ. όντως πολύ καλό το θέμα (όπως πάντα βέβαια) Σπύρε... θα το ακούσουμε και σε "ολοκληρωμένο" κομμάτι σου ή υπάρχει και μου έχει ξεφύει... :)

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το ακούσουμε και σε "ολοκληρωμένο" κομμάτι σου ή υπάρχει και μου έχει ξεφύει... :)

 

Δεν υπάρχει κάπου αλλού Νίκο, απλά μου ήρθε και ακουγόταν ωραία με αυτές τις ρυθμίσεις του πεταλιού  οπότε το αποτύπωσα στα γρήγορα. Αλλά ποιος ξέρει, μπορεί να το ξαναχρησιμοποιήσω. Ευχαριστώ για τις προσθήκες.

 

 

Ευχαριστούμε για το τεστ, φίλος.

 

 

Εγώ ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις και την κουβέντα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου