Προς το περιεχόμενο

John Gomm LIVE in Athens


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο τεραστιος βιρτουοζος της ακουστικης που παιζει παραλληλα εκπληκτικους ρυθμους πανω στο καπακι της κιθαρας, ερχεται στην Αθηνα....

its official

απο την ομάδα που εφερε στην Ελλάδα τους, John Bonnamassa, Beth Heart, και μας εχει πολλές εκπληξεις για την συνεχεια

 

John Gomm live in Athens

 

 

10-12-2017

 

spread the news

its going to be a wonderful event  O0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άνθρωπος το έχει πάει σε άλλο επίπεδο

 

Υ.Γ.: Υπάρχει κάποιο λινκ που επιβεβαιώνει αυτό που λες; Γιατί στο site του δεν φαίνεται κάτι στα tour dates.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως είναι πολύ πρωτότυπος, άσχετα με το πόση ώρα μπορείς να ακούς αυτό το είδος.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην έχει κάποιο πιο συγκεκριμένο όνομα - πέρα από fingerstyle - το κρουστό παίξιμο με taps, hammer ons και pull offs κλπ στην ακουστική, όπως θεμελιώθηκε από το επαναστατικό στυλ του σπουδαίου Michael Hedges (ειδικά στο άλμπουμ "Aerial Boundaries"), αλλά υπάγεται και αυτό στο παίξιμο ακουστικής κιθάρας με την ευρεία έννοια... και όταν μιλάμε για τέτοια επίπεδα, πρόκειται για κάτι καραβιρτουόζικο. Ο Jon Gomm για μένα είναι ο πιο φρικαλέος από την τωρινή (μεγάλη σε αριθμό) γενιά αυτών των παιχταράδων. Και μπορεί όντως να μην είναι άκουσμα για όλες τις ώρες και για μένα, αλλά μιλάμε για τυπάκια που παίζουν πολύ ξεχωριστά και με γνώμονα πάντα τη μουσικότητα.

 

Επίσης έχουν πολύ ενδιαφέρουσα ιντερνετική κοινότητα οι τύποι... ακριβώς επειδή πρόκειται για μουσικούς που έγιναν αρχικά γνωστοί μέσω YouTube, τους βλέπεις σε μόνιμη βάση όταν ανεβάζουν τις νέες τους δουλειές (που πλέον είναι και δισκογραφικές) online, σε ένα βίντεο π.χ. του Andy McKee να ποστάρει από κάτω κάτι εγκωμιαστικό ο Gomm, σε ένα βίντεο του Gomm να του βγάζει το καπέλο ο Mike Dawes κλπ κλπ... ωραία φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήθελα να γράψω πιό πριν και τα έσβησα...

τους σέβομαι και τους εκτιμώ πάρα πολύ.

Αλλά επειδή είναι εξωσυμβατική προσέγγιση του οργάνου που ξέρω (=6χορδη παραδοσιακά κουρντισμένη κιθάρα), περαν της πρώτης εντύπωσης και ίσως ενός δίσκου δεν μπορώ να αντέξω κάτι περισσότερο, διότι δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να συμμετέχει.

 

Σε οποιονδήποτε κιθαρίστα, από τον Χέντριξ μέχρι πχ τον Andy Summers ή τον Wes Montgomerry θεωρώ ότι υπάρχει κάτι που μπορώ να πλησιάσω έστω και λίγο.

Με κιθαρίστες όπως πχ ο Charlie Hunter, ο Hedges, όλοι οι 7χορδοι, 8χορδοι, 15χορδοι κλπ (ακόμα και στα drop D tunings) θεωρώ ότι χρειάζεται μια δεύτερη ζωή να τα μάθεις, και πάλι ΑΝ μπορεί να σου πει και να σε τραβήξει λίγο παραπάνω πέρα από τον εντυπωσιασμό των 2, 4, 10 τραγουδιών.

 

Κατά τα άλλα, αν ήταν το event Θεσσαλονίκη, μάλλον θα πήγαινα.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,

1) Καταρχίν ΟΧΙ επισημο link δεν υπαρχει ακόμη, ο φίλος μου ( απο την ομάδα που έφερε τον Bonamassa και την Beth Heart)  στην Ελλαδα, μου ειπε ότι τον έκλεισε και την ημερομηνία (σε λιγες μερες οι επισημες ανακοινώσεις) , χτες μου προσέθεσε ότι...του live, θα προηγηθεί (για όσους θέλουν) workshop - masterclass από τον John Gomm. (πιθανόν να υπάρχει και κάποιο nice price και για τα δυο (workshop n live), αλλα δε γνωρίζω λεπτομερειες ακόμη

 

2) Kανένα επιπλέον σχόλιο από εμένα σχετικά με τις ικανότητες του παίκτη.....if u like it, u r welcome  O0, το μόνο βέβαιο είναι ότι χάρη σε τέτοιες πρωτοβουλίες βλέπουμε κι εμείς εδώ στο πατρίδα τέτοια όμορφα Lives

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου