Προς το περιεχόμενο

Τενοντίτιδα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.

 

Δυστυχώς το πρώτο θέμα που δημιουργώ έχει να κάνει με τη &$#@!* τούτη πάθηση. Βλέπετε η δουλειά μου (Gaffer,τεχνικός φωτισμού σε γυρίσματα επι τω ελληνικότερον) ταλαιπωρεί αρκετά τα χέρια μου και κυρίως τους καρπούς.

Οι ώρες πολλές, αλλα ακόμη περισσότερες αυτές που αφιερώνω στην κιθάρα.

¶ρχισαν να καίνε οι καρποί και στο δεξί μου χέρι "φύτρωσε" ένα καρουμπαλάκι το οποίο όταν το πιέσω πονάει μέχρι τον αγκώνα.Οι γιατροί έχουν διάφορες απόψεις (να σταματήσω τη δουλειά, να μπώ χειρουργείο, να μην παίζω κιθάρα, κλπ,κλπ.). Επείδή είστε και εσείς μουσικοί αλλα και αρκετοί απο εσάς κάνετε άλλες δουλειές, πείτε καμιά γνώμη ή κάνα γιατροσόφι μπάς και βγάλω άκρη.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Paul

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλε μου, μακρια απο γιατροσοφια! Τετοια πραγματα ειναι επικινδυνα περισσοτερο στα χερια σου, γιατι η καθε παθηση διαφερει, οπως και ο οργανισμος του καθε ανθρωπου. Ενα "γιατροσοφι" που εκανε καλο σε καποιον, μπορει να προκαλεσει επιπλεον ζημια σε εναν αλλον! Και το μονο που χρειαζεσαι τωρα, ειναι επιβαρυνση των χεριων σου.

Καλυτερα να προτιμησεις καποιον γιατρο που εχει εμπειρια απο παθησεις μουσικων, ωστε να εχει την εμπειρια να σε "καλυψει", χωρις να πειραματιστει ( οπως κανουν πολλοι ορθοπεδικοι ).

Καλη υπομονη και σκεψου πως 1-2 μηνες ξεκουρασης ( οσο μπορεις ) ειανι τιποτα μπροστα στο να μην ξαναπαιξεις κιθαρα εαν πιεσεις τα χερια σου τωρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν φίλε, δεν μπορώ να σου πω για τη δουλειά σου. Για την κιθάρα όμως, ο λόγος που το έπαθες είναι γιατί παίζεις πολύ σφιγμένα. Προσπάθησε να αφιερώνεις λίγο χρόνο σε ζέσταμα προτού παίξεις, και επίσης προσπάθησε να ,κινήσε ομαλά πάνω της με τελείως χαλαρά χέρια. Όσον αφορά το γιατρό μουσικών, δεν πιαστεύω πως υπάρχει κάποιος τέτοιος, αλλά ένας ορθοπεδικός για κάποιο θέραπεία είναι η καλύτερη λύση. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

 

Δυστυχώς το πρώτο θέμα που δημιουργώ έχει να κάνει με τη &$#@!* τούτη πάθηση. Βλέπετε η δουλειά μου (Gaffer' date='τεχνικός φωτισμού σε γυρίσματα επι τω ελληνικότερον) ταλαιπωρεί αρκετά τα χέρια μου και κυρίως τους καρπούς.

Οι ώρες πολλές, αλλα ακόμη περισσότερες αυτές που αφιερώνω στην κιθάρα.

¶ρχισαν να καίνε οι καρποί και στο δεξί μου χέρι "φύτρωσε" ένα καρουμπαλάκι το οποίο όταν το πιέσω πονάει μέχρι τον αγκώνα.Οι γιατροί έχουν διάφορες απόψεις (να σταματήσω τη δουλειά, να μπώ χειρουργείο, να μην παίζω κιθάρα, κλπ,κλπ.). Επείδή είστε και εσείς μουσικοί αλλα και αρκετοί απο εσάς κάνετε άλλες δουλειές, πείτε καμιά γνώμη ή κάνα γιατροσόφι μπάς και βγάλω άκρη.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Paul[/quote']

Κοίταξε αυτό και συνέχισε ψάχνοντας, κάτι θα βρεις.

http://www.physio.gr/article_read.asp?id=82

Μιλάει για σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα.

Ισως αυτό συμβαίνει, εκτός κι αν έχεις γνωμάτευση από γιατρό για τενοντίτιδα.

Δεν είμαι γιατρός, αλλά εργάζομαι σε σχετικό τομέα 15 χρόνια περίπου.

Με ειδικές ασκήσεις, όποιες και να είναι δεν θεραπεύεται. Μετά το πέρας της ενδεδειγμένης θεραπείας του γιατρού που θα σε δει, αλλά και το εύλογο διάστημα ανάπαυσης που θα προτείνει σίγουρα, θα σου δώσει και ασκήσεις...

Λέμε.... το πιθανότερο.....

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη και εγω,οπως ειναι γνωστο,εχω προβλημα εδω και καιρο,τα συγχαρητηρια μου στον rockdrum για το πολυ ωραιο site που μας εγραψε.

Οσον αφορα αυτες τις παθησεις θελουν προσοχη και ΥΠΟΜΟΝΗ.Και εγω βιαζομουν να γινω καλα και εχουν περασει 6 μηνες και ακομη ταλαιπωρουμε.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκόμη έχεις πρόβλημα ρε συ underground? πωπωωωωω... Περαστικά (πάλι) και περαστικά και στον dizzypscycho.. Eύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

 

Δυστυχώς το πρώτο θέμα που δημιουργώ έχει να κάνει με τη &$#@!* τούτη πάθηση. Βλέπετε η δουλειά μου (Gaffer' date='τεχνικός φωτισμού σε γυρίσματα επι τω ελληνικότερον) ταλαιπωρεί αρκετά τα χέρια μου και κυρίως τους καρπούς.

Οι ώρες πολλές, αλλα ακόμη περισσότερες αυτές που αφιερώνω στην κιθάρα.

¶ρχισαν να καίνε οι καρποί και στο δεξί μου χέρι "φύτρωσε" ένα καρουμπαλάκι το οποίο όταν το πιέσω πονάει μέχρι τον αγκώνα.Οι γιατροί έχουν διάφορες απόψεις (να σταματήσω τη δουλειά, να μπώ χειρουργείο, να μην παίζω κιθάρα, κλπ,κλπ.). Επείδή είστε και εσείς μουσικοί αλλα και αρκετοί απο εσάς κάνετε άλλες δουλειές, πείτε καμιά γνώμη ή κάνα γιατροσόφι μπάς και βγάλω άκρη.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Paul[/quote']

 

¶στα και εγώ φίλε μου στην ίδια θέση με σένα είμαι, δουλειά που χρησιμοποιεί *πολύ* τα χέρια (υπολογιστής), κάποιες φορές δε χρειάζεται καν να παίξω κιθάρα για να πονέσουν. Δυστυχώς το μόνο που μπορεί να επαναφέρει τα χέρια σου είναι ξεκούραση: μην παίζεις κιθάρα (καθόλου αν πονάς, η υγεία σου μετράει πάνω απ'όλα) και στη δουλειά λούφαααααα :D

Το ίδιο έπαθα και εγώ πριν τα Χριστούγεννα και ευτυχώς που ήρθαν οι διακοπές και το είχα σε πλήρη ακινησία και ίσιωσε (σκέψου ότι πονούσε ακόμα και ακίνητο).

 

Αν προχωρήσει και άλλο η κατάσταση δε θα μπορείς εύκολα να τη διορθώσεις... Τα παιδιά πάνω έχουν δίκιο, τα γιατροσόφια είναι λίγο ρώσικη ρουλέτα...

 

Όσο για το σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα (carpal tunnel) μην ανησυχείς θέλει πολλή δουλειά και συνήθως εμφανίζεται σταδιακά σε μεγάλη ηλικία (τυχερές ομάδες είναι οι οργανοπαίκτες, οι προγραμματιστές και οι καθαρίστριες), δε γιατρεύεται αλλά προειδοποιεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yποφέρω χρόνια από παρόμοιες παθήσεις και νομίζω ότι η εμπειρία μου θα σε βοηθήσει. Έχω τις ακόλουθες συμβουλές:

1. ¶μεση ξεκούραση για τώρα και ακινησία με κάποιο ναρθηκάκι. Αντιφλεγμονώδη φάρμακα που θα σου γράψει ο γιατρός (και η ασπιρίνη βοηθάει πολύ σε αυτές τις περιπτώσεις-είναι αντιφλεγμονώδης)

2. Πήγαινε σε ορθοπαιδικό και ακόμα πιο σημαντικό αναζήτησε έναν ειδικευμένο φυσικοθεραπευτή. Το ειδικό μασάζ είναι αποτελεσματική και μακροχρόνια λύση σε αντίθεση με τα φάρμακα που είναι για τη φάση της έξαρσης της πάθησης

3. Όταν αρχίσεις πάλι να ταλαιπωρείς τα χέρια σου ξεκίνα με μικρούς ρυθμούς και αύξανε σταδιακά από μέρα σε μέρα. Οπωσδήποτε ζέσταμα πριν παίξεις κιθάρα με κλίμακες και finger streching excercises. Αλλά κάνε και συμβατικές διατάσεις των χεριών τεντώματα ανοίγματα κτλ πριν αρχίσεις.

4. Αν κάποια στιγμή έχεις επείγων live η άλλη δουλειά χειρονακτική πάρε προληπτικά ασπηρίνη. Πριν καταπονήσεις τα χέρια

5. Αφού τελείωσεις το παίξιμο ξανακάνε streches. Έιναι σωτήρια.

6. Τέλος αν έχεις χρόνο αφού σου περάσουν 100% οι πόνοι βάλε στο πρόγραμμά σου ασκήσεις διατάσεων με μικρά βάρη π.χ. 1,5 kg ή ακόμα καλύτερα αν μπορείς ξεκίνα το κολύμπι.

 

Ξέρω ότι σου είπα 100 πράγματα και πιθανότατα δεν έχεις το χρόνο να τα κάνεις όλα αυτά αλλά απ' την άλλη σκέψου ότι αφορούν την υπόλοιπη ζωή σου. Αν την πάθεις μία φορά γερά δύσκολα το ξεπερνάς ολοκληρωτικά. Όσο για το μασάζ που σου είπα θεωρώ ότι είναι το σημαντικότερο πράγμα σε μακροχρόνια βάση αν η πάθηση εμένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου