Προς το περιεχόμενο

Καλό σαξόφωνο γι αρχή?...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

η ξαδερφούλα μου, ευρισκόμενη ήδη σε ένα καλό επίπεδο με την τρομπέτα, αποφάσισε να ασχοληθεί με το σαξόφωνο...

 

κάποια πρόταση για ένα καλό (παράλληλα και φθηνό το δυνατόν) εισαγωγικό όργανο είτε καινούργιο είτε μεταχειρισμένο?...

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

η ξαδερφούλα μου, ευρισκόμενη ήδη σε ένα καλό επίπεδο με την τρομπέτα, αποφάσισε να ασχοληθεί με το σαξόφωνο...

 

κάποια πρόταση για ένα καλό (παράλληλα και φθηνό το δυνατόν) εισαγωγικό όργανο είτε καινούργιο είτε μεταχειρισμένο?...

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

Τι σαξόφωνο Κύριε;

 

Alto, soprano...tenor ;  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τι σαξόφωνο Κύριε;

 

Alto, soprano...tenor ;  :D

 

είδες δε ρώτησα... το γήρας αγαπητέ... το γήρας ουκ έρχεται μόνον... 8) ;D

 

φαντάζομαι alto (αν σφάλω θα επανέλθω)...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

είδες δε ρώτησα... το γήρας αγαπητέ... το γήρας ουκ έρχεται μόνον... 8) ;D

 

φαντάζομαι alto (αν σφάλω θα επανέλθω)...

 

Μήπως είναι και soprano curved ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μήπως είναι και soprano curved ;

 

επίσημα alto... αναμένω τα φώτα σας... :)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ξαδερφούλα μου, ευρισκόμενη ήδη σε ένα καλό επίπεδο με την τρομπέτα, αποφάσισε να ασχοληθεί με το σαξόφωνο...

 

κάποια πρόταση για ένα καλό (παράλληλα και φθηνό το δυνατόν) εισαγωγικό όργανο είτε καινούργιο είτε μεταχειρισμένο?...

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

πριν απαντήσω θα πω οτι έχω alto και tenor σαξόφωνα και παιζω

 

Λοιπόν σαν μια γενική πρόταση για ένα αρχάριο ,επειδή κάποτε βρέθηκα σ αυτή τη κατάσταση ,η γενική άποψη που είχα αποκομίσει απο forums & συζητήσεις ήταν -και μάλλον είναι ακόμα -οτι τα entry level μοντελα της Yamaha αποτελούν μια αξιοπρεπέστατη πρόταση χωρίς μηχανικά προβλήματα τα οποία μπορουν να ταλαιπωρούν τον παίκτη -παικτρια ,και στο σαξωφωνο απλά ΔΕΝ θελεις να αντιμετωπιζεις τέτοια προβλήματα ειδικα σαν αρχάριος.

 

Εγω χρησιμοποιώ ενα σαξὀφωνο της Venus ,το  οποίο όταν αγόρασα το αγόρασα καθαρά με κριτήριο την πολύ χαμηλή τιμή του.Αργότερα ,οταν ήδη το ειχα αποκτησει ,διαβασα εξαιρετικά σχόλια και ενδεικτικά να πω οτι σε ενα επαγγελματία φανηκε αρκετά καλό για καθημερινή επαγγελματικη χρηση.Θα προτεινα τα Venus, αλλά εχω την εντύπωση οτι δυστυχώς δεν ειναι διαθεσιμα πλεον στην ευρωπαικη αγορά.

Βεβαια αν σε κάποιο δε φαινεται περιπετεια να το φερει απο Ebay US ,ισως να αξιζει να το σκεφτεί κανείς καλά.

 

https://www.ebay.co.uk/itm/Venus-ALTO-SAXOPHONE-Eb-Sax-GOLD-LACQUER-with-NICKEL-KEYS-NEW-NON-STICK-PADS/352121101851?hash=item51fc0d9e1b:g:JVIAAOSwVRtaXZv8

 

Θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι ο τότε εισαγωγέας στο Ηνωμένο Βασίλειο ,είχε απαντησει σε καποιο forum σχετικα με τον ποιοτικο έλεγχο και τις διακυμάνσεις στη ποιότητα ,και ενα απο τα ενδιαφέροντα σημεία ήταν ότι σε συνενόηση με το εργοστάσιο προσπαθούσαν να εξασφαλίσουν ενα ποιοτικό έλεγχο που να εξασφαλίζει σωστη λειτουργία και καλό ήχο.

Δε θέλω να φτάσω σε υπερβολές για τον ήχο του,για αυτο και προτείνω ενα καλό ψαξιμο στα εξιδικευμένα forum (cafe sax ,sax on the web) για τα Venus.Εγω το απολαμβάνω κάθε φορά που παίζω , και ίσως το πιο σημαντικό ,εχω πλέον καταλήξει στο συμπέρασμα οτι για να πάρω κατι καλύτερο σε ήχο χρειάζομαι πανω απο 3000 ευρώ ,για να έχω σημαντική διαφορά

 

Η γενικότερη εντύπωση που έχω σχηματισει παντως ειναι οτι τα φτηνα made in china saxes ,αν δεν έχουν κατασκευαστικό ελλάτωμα ,μπορούν και να  ειναι μια χαρά  (τουλάχιστον ως προς την κατασκευή).Αυτη η εντύπωση ενισχύθηκε απο τότε που αγόρασα ενα φτηνό μεταχειρισμένο tenor sax απο Ebay.Φυσικά αυτό δυστυχώς ,δεν εξασφαλίζει οτι για παράδειγμα ενα φτηνό όργανο δεν θα έχει λάθος *πιο χαμηλες* νότες.

Λοιπὀν παίζει μια χαρά ,ο ήχος ειναι ωραίος ,και πλήρωσα και ελάχιστα χρήματα για αυτό.Φαντάζομαι οτι και αυτό θα ταν made in China.Εδώ ίσως αξίζει να εξηγήσω οτι στο σαξόφωνο ,οτι ,σε αντίθεση με μια ακουστική κιθάρα για παράδειγμα ,οι διαφορές στον ήχο δεν ειναι τόσο ανάλογες σε σχεση με την τιμη, δηλαδή ενω σε 2 ακουστικές κιθαρες η μια των 500 και η άλλη των 1500 ευρώ η διαφορά στον ήχο ειναι μεγάλη ,σε σαξόφωνα με τις ίδιες τιμές 500 και 1500 ,η διαφορά ΔΕΝ ειναι αντἰστοιχη .

Για να καταλἀβετε γιατί συμβαίνει αυτό ,σκεφτείτε απλά ότι οι κινέζοι γενικά μιλώντας ,βασικά αντιγράφουν τα Selmer .και επίσης δεν ειναι και τόσο δύσκολο να χρησιμοποιηθει το ίδιο κράμα μεταλλου ....(ενώ στις κιθάρες ,ε ; ....καμμία σχέση !!!!)

 

Να πω και ἀλλα δυο σημεία που πρέπει :

1.το alto σαξόφωνο ΔΕΝ είναι ευκολότερο στο παίξιμο απο το tenor

Βέβαια το tenor έχει μεγαλυτερο όγκο και μπορεί να είναι καπως intimidating ,αλλά η ξαδερφη σου καλό ειναι να έχει υπ'όψιν της οτι το σαξόφωνο παιζεται με strap, οποτε το βαρος και ο ογκος δεν ειναι τοσο μεγαλο θεμα.Πολὐ περισσότερο θα πρέπει να ασχοληθει με την τεχνική ,και στο alto οι ψηλότερες νοτες μπορουν ευκολα να φαλτσαρουν λογω λαθών ειδικά στην εκμάθηση.έτσι απο μια άποψη το tenor σαξοφωνο που δεν φτάνει τοσο ψηλά ,ισως ακουγεται ευκολοτερο ,αλλα φυσικά δεν ειναι .

 

2.το επιστόμιο το οποίο έχει σημαντικό ρόλο τόσο στην ευκολία παιξίματος ,αλλα ΠΡΟΦΑΝΩΣ και στην ποιότητα του ήχου ,δεν πρέπει να παραβλεφθεί σε καμμία περίπτωση.Δε λέω οτι πρεπει κανείς να επενδύσει σε "καλύτερο" /ακριβότερο επιστόμιο άμεσα  ,λέω όμως οτι μπορεί να βελτιωσει την ευκολία και τον ήχο και ακόμα πιο σημαντικο ,μπορει να βοηθησει εξαιρετικα ειδικα στα πρωτα σταδια εκμάθησης.Πολλοί ειναι εκείνοι που αγοράζουν καλύτερο επιστόμιο ΑΜΕΣΑ ....Μαζι με το οργανο.

 

A και επειδή είπα ἠχος ,το σαξὀφωνο είναι ίσως το κατ εξοχήν όργανο στο οποίο ο ήχος εξαρτάται στον ΥΠΕΡΘΕΤΙΚΟ ΒΑΘΜΟ απο τον παικτη.Εκει η καλύτερη συμβουλή ειναι να ακούσει τους γίγαντες για να ακουσει το όργανο και το τι μπορεί αυτό να κανει ηχητικά.

 

Και κάτι τελευταίο αλλά σημαντικό :στα πνευστά ,το μεταχειρισμένο μπορει να ειναι και ευκαιριάρα αλλά και κυριολεκτικά εφιάλτης.

Αυτό μια και τα γράφω το έμαθα με άγριο τρόπο όταν κέρδισα μια δημοπρασία στο Ebay UK για ένα φλάουτο Trevor James 10x.

 

https://www.amazon.co.uk/Trevor-James-TJ10X-Student-Flute/dp/B00CSU816U

 

το παραπάνω link έχει τιμη 449 GBPs για το 10Χ .Λοιπόν ,όταν πλήρωσα τις 60 λίρες που κερδισα τη δημοπρασία ,ήμουν ενθουσιασμένος.Ηρθε λοιπόν το φλάουτο ,και μετά απο λίγες ώρες ασχολίας κατάλαβα ότι κάτι δεν πήγε καλά.Το παίρνω λοιπον και το πάω σε ενα τεχνικό για να μου πει ποσο κοστιζει το service.Λοιπόν ,για γενικό service ,και αλλαγή *pads (ταπών) ,μου ζητησε 200 ευρω τα οποία δεν εδωσα.Τελικά με βοήθησαν καποιοι σε ενα εξιδικευμένο forum ,να το ρυθμίσω ,και ευτυχως για μένα ,πλέον το φλάουτο παιζει καλά (Και ΔΕΝ άλλαξα pads).Βέβαια είχα φρικάρει τόσο πολύ , που αντι να πληρωσω 200  για επισκευη (Γιατι ΔΕΝ ηξερα αν θα παιζει καλα μετά ... ) φροντισα να βρω ακομα ενα -οχι ίδιο ,Buffet ,το οποίο να ειναι σε playable condition....

το οποίο ειναι σε κατασταση καινούργιου ,και δεν έχει τον γεματο ήχο του 10x ,αλλά δεν ειναι μεγάλη η διαφορα υπερ του TJ,

 

τα συμπερασματα ,δικά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ξεκίνησα να παίζω με ένα Thomann TAS-150 άλτο σαξόφωνο των τριακοσίων ευρώ τον Αύγουστο του 2012 από μηδενική βάση, στην ηλικία των 26 ετών!

O0 O0

 

Θα έλεγα ότι για τα χρήματα του αξίζει τον κόπο, αν και η αλήθεια είναι, πώς πάνω στο χρόνο εξάσκησης θα έχει γίνει η απόσβεση των χρημάτων! Επομένως θα προκύψει η ανάγκη για αγορά καινούργιου οργάνου!

 

Εδώ το Thomann TAS-150 : https://www.thomann.de/gb/thomann_tas150.htm

 

Έπειτα πάμε σε αξιόλογες μαθητικές/μεσαίες λύσεις:

 

1) https://www.thomann.de/gb/yamaha_yas_280.htm

780 ευρώ και παίρνεις εγγυημένο μαθητικό όργανο. Θαρρώ στα άλτο σαξόφωνα και στα μεσαία/μαθητικά η Yamaha ίσως είναι μια πολύ καλή σκέψη!

 

2) https://www.musicstation.com.gr/index.php?route=product/product&manufacturer_id=153&product_id=4831

Ομοίως 780 ευρώ στην Trevor James. Επίσης μια καλή λύση για μεσαίο/μαθητικό όργανο!

 

Ειδικός δεν είμαι, αλλά το πρόβλημα με το Thomann TAS 150, είναι η προβληματική σχεδίαση στο χαμηλό B, Bb στην καμπάνα, η οποία πάνω στο χρόνο (εφόσον ο παίχτης εξασκείται στοιχειωδώς), θα χρειάζεται σέρβις/ρύθμιση, η οποία δε θα έχει και κανένα σπουδαίο αποτέλεσμα. Η αλήθεια είναι πάντως, πώς για ένα χρόνο θα σε βγάλει σίγουρα να παίζεις ανεμπόδιστα.

 

ΥΓ: Εγώ το κράτησα τρια χρόνια και είχα κουτσοπαίξει και σε ροκ μπάντα, μερικές νότες...

 

ΥΓ1: Με τα διπλάσια χρήματα παίρνεις το Yamaha το οποίο θα σε βγάλει στην τριετία χωρίς "ιδρώτα" θεωρώ...Ωραίος μηχανισμός κουμπιών, άλλη κατασκευή!

 

Αυτά τα ταπεινά και τα λίγα από εμένα!

O0

 

 

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις ειδα οτι υπάρχουν σε Αγγλία τα Venus

 

http://www.giftsmusical.co.uk/venus-gold-finish-premium-alto-saxophone-p-109.html

 

και η τιμή μου φαίνεται μια χαρα, επίσης ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

καλησπερα και απο μενα εγω ξεκινησα να παιζω τενορο πριν 3 χρονια στην φιλαρμονικη του δημου εκει μου εδωσαν ενα ammati του 60φευγα ενα απιστευτο οργανο με τρομερο ηχο αποφασησα να αγορασω δικο μου και αγορασα ενα  μοντελο της con  το 16m μπορω να πω οτι  στο συνηστω με κλειστα τα ματια και σε θεμα ηχου και ευκολου παιξιματος και σαν ποιοτητα κατασκευης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου