Προς το περιεχόμενο

Ελλάς - Ευρώπη : Σημειώσατε Χ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεθάβω ένα παλαιό θέμα, που απ'ότι είδα έχει συζητηθεί με διάφορους τρόπους στο φόρουμ.

Ξεκίνησα μια ιντερνετιακή (στα ξένα μαγαζιά) και τηλεφωνική (στα ελληνικά μαγαζιά) ερευνα αγοράς, για το που με συμφέρει να αγοράσω το tonelab... Συμπέρασμα, στα ελληνικά μαγαζιά η τιμή του είναι συνάρτηση του πως ξύπνησε ο μαγαζάτορας, πως σε έκοψε με τη ματιά και διάφορα τέτοια!

Δεν καταλαβαίνω γιατί στην ερώτηση "πόσο κάνει το tonelab", δεν υπάρχει απάντηση στην ελλάδα!!! η απάντηση ήταν πάντα "ελάτε από εδώ και θα δούμε...". Kάποιος από τους γνωστούς μαγαζάτορες μου είπε πως δεν μου απαντάει πόσο θα το πάρω (εκτός τιμής καταλόγου, 630 ευρώ) γιατί μπορεί το τηλεφώνημα μου να είναι παγίδα από συνάδελφο :?

Eγώ κάνω τις εξής απλές ερωτήσεις...

- τι με νοιάζει εμένα ο ανταγωνισμός μεταξύ των μαγαζιών (τα περί τηλεφωνήματος "παγίδα" εννοώ)

- γιατί είναι παράξενο κάποιος να κάνει τηλεφωνικά μια ερευνα αγοράς και όχι να γυρίσει όλα τα μαγαζιά της Aθήνας?

- γιατί τα μαγαζιά δεν έχουν την στάνταρ τιμή, στην οποία καταλήξανε πως τους συμφέρει να πουλάνε πέραν της τιμής καταλόγου?

- τι σημαίνει "ελάτε και βλέπουμε πόσο κάνει"??? αν είμαι επαγγελματίας ή ερασιτέχνης, κοντός ή ψηλός, άσχημος ή ωραίος δεν μπορεί να αποτελεί κριτήριο για την τελική τιμή πώλησης

 

Tέλος πάντων, απ'ότι φαίνεται μια δαπάνη 500-600 ευρώ δεν είναι (για τους "μαγαζάτορες") άξια αναζήτησης καλύτερης τιμής, γιαυτό κι εγώ αποφάσισα να το παραγείλω από εξω, ακόμα και αν η τιμή (υποψιάζομαι) δεν θα έχει μεγάλη διαφορά, ίσως και καμιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 215
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν και ειμαι απο τους πρωτους που ξεκινησαν τον "πολεμο" με την εγχωρια "ελιτ" 8O των μουσικομαγαζων (με εξαιρεση κανα δυο πραγματικα καλων μαγαζιων) θα πρεπει να πω και του στραβου το δικιο.

Σε ΟΛΟΝ τον κοσμο ΕΤΣΙ γινεται!

Και στις ΗΠΑ & στην Αγγλια ολη η "ιστορια" γινεται επιτόπου ΠΑΖΑΡΕΥΟΝΤΑΣ.

Προσφατα ημουν στο Λονδινο οπου & αγορασα μια Rickenbacker για ενα φιλο,για να μη στα πολυλογω καθε μαγαζι ειχε και διαφορετικη τιμη & βαζοντας τους να "κονταροχτυπηθουν" (αναφεροντας δηλ. την καλυτερη τιμη που μου εδεινε το αλλο μαγαζι,ολα τα μαγαζια ηταν πλαϊ-πλαϊ.. :lol: ) καταφερα να την αγορασω 30% κατω απο την τιμη της βιτρινας! :wink:

Αυτο για τα κιανουργια οργανα,στα μεταχειρισμενα & vintage διαδραματιζονταν σκηνες παζαριου που θα ζηλευε και ο εμπειροτερος Τουρκος μαγαζατορας της σκεπαστης αγορας της Πόλης! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ΟΛΟΝ τον κοσμο ΕΤΣΙ γινεται!

Και στις ΗΠΑ & στην Αγγλια ολη η "ιστορια" γινεται επιτόπου ΠΑΖΑΡΕΥΟΝΤΑΣ.

Mα δεν λέω κάτι διαφορετικό, ούτε διαφωνώ στο παζάρι!!!! O τύπος δεν μου δίνει τη δυνατότητα να κάνω παζάρι, ΔEN μου απαντάει πόσο κάνει!!!!

Aν μου δώσει μια τιμή δική του (εκτός τιμής καταλόγου) τότε θα συγκρίνω τιμές και θα μπορεσω να επανέλθω σε αυτόν (αν χρειάζεται) για να "παζαρέψω"....

Για εμένα, το να μην δίνεις τιμή είναι KAKH EΞYΠHPETHΣH πελατών!

 

PS στη σκεπαστή αγορά της πολης βρήκα πολύ περισσότερο εξυπηρετικούς και ευγενικούς ανθρώπους από αυτούς που συζητάμε εδώ

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PS στη σκεπαστή αγορά της πολης βρήκα πολύ περισσότερο εξυπηρετικούς και ευγενικούς ανθρώπους από αυτούς που συζητάμε εδώ

 

σιγα μη δεν εβρισκες!! :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PS στη σκεπαστή αγορά της πολης βρήκα πολύ περισσότερο εξυπηρετικούς και ευγενικούς ανθρώπους από αυτούς που συζητάμε εδώ

 

σιγα μη δεν εβρισκες!! :wink:

 

Oυπς!!! ελπίζω έγινε κατανοητό οτι εννοώ τους μαγαζάτορες (όταν λέω "αυτούς που συζητάμε εδώ") και όχι φυσικά όσους συζητούν μέσα στο φόρουμ, που είναι εξυπηρετικοί! :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας

Δεν εχω ξαναγραψει στο φορουμ αλλά το παρακολουθώ καθημερινά

 

Πραγματικά μερικοί (μουσικοοργανοκαταστηματαρχοπωλητες) είναι τρελοί για δέσιμο

Μου δώσανε δυο τιμες, στο ίδιο μαγαζί για την ίδια κιθάρα (gibson lp std) σε διαφορετικούς χρόνους (περίπου ένα χρόνο διαφορά η μία φορά απο την άλλη)

 

Η μία ήταν 2000€ cash και

η άλλη ήταν 4000€ αλλά 3440€ cash!!!!!

 

(μάλλον δεν θα θυμότανε οτι είχα ξαναρωτήσει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

π ω π ω ω ω ω! Αυτά είναι...... λες και έχουμε κατοχή και τις πουλάνε στην μαύρη αγορά σαν τενεκέδες λάδι......... άλλη τιμή σήμερα άλλη αύριο .....μόνο μαύρες κουκούλες δεν φοράνε όταν λένε τιμές....... :lol:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτείνω από δω και πέρα να τους λέμε αντι καταστηματάρχες μουσικών οργάνων ..... μαυραγορίτες μουσικών οργάνων..... :lol: :lol:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ σπούδασα στην Αγγλία και πολλές φορές αγόρασα μουσικό εξοπλισμό από εκεί αλλά ποτέ δεν μου αρνήθηκαν να μου πουν από το τηλέφωνο πόσο κόστιζε .. Αυτά είναι κατάλοιπα της ελληνικής κοινωνίας από άλλες εποχές .. πάντως γίνεται και σε άλλους κλάδους της αγοράς στην Ελλάδα :o

 

Σοβαρά μια τέτοια στάση σε να μην θες να αγοράσεις από κανένα μαγαζί

 

Τελευταίο συμβάν "καλής" εξυπηρέτησης ήταν η επίσκεψή μου σε γνωστό μαγαζί στην Σόλωνος για να ρωτήσω για ενισχυτή και ο πωλητής μου μιλούσε με γυρισμένη πλάτη ενώ επιδιώρθωνε μια κιθάρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επι τη βάσει μίας μαρτυρίας, αρκούντως ανώνυμης, από ένα εντελώς νέο μέλος, αρκούντως παρανοϊκής (με την έννοια ότι δεν γίνονται αυτά τα πράγματα), αναλώνεστε σε βρισίδια και λοιπά πολλά.

 

Εγώ λέω κάτι καλύτερο. Ότι να μας πει ο hous σε ποιο κατάστημα έχει γίνει αυτό και σας υπόσχομαι ότι θα τον πάρω εγώ προσωπικά τηλέφωνο και θα ζητήσω εξηγήσεις για λογαριασμό σας.

 

Αν δεν θέλει να γράψει το μαγαζί (παρότι δεν μπορώ να καταλάβω τι νόημα έχουν αυτές οι καταγγελίες αν είναι να μην ξέρουμε ποιος κάνει αυτά τα πράγματα), τότε ας μου το στείλει με προσωπικό μήνυμα.

 

Και (για το όνομα του Θεού) μην σπεύδουμε να συμφωνούμε με τον κάθε ερασιτέχνη Ευαγγελάτο. Ο hous λέει ότι του δώσανε δύο τιμές, αλλά αναφέρει τρεις τιμές. Μήπως δεν θυμότανε και ο ίδιος πόσες φορές έχει ρωτήσει;

 

¶δικο έχω;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου