Προς το περιεχόμενο

Sweep Pcking-Minor Arpeggios (Video-Μάθημα στα Ελληνικά)


tziras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Sweep Pcking-Minor Arpeggios (Video-Μάθημα στα Ελληνικά)

Για όποια απορια μην διστάσετε να ρωτήσετε ελευθερα

 

Link για το video

 

Link για την tab

http://www.theodoreziras.com/lick/LickGR8.zip

 

Σας ευχαριστώ

 

Θοδωρής Ζήρας (www.TheodoreZiras.com)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπράβο Θοδωρή, πολύ ωραίο το μίνι μάθημα. Θα δοκιμάσω και το rolling finger. Πάντα μπαρέ έκανα και ίσος αυτό καθαρίσει λίγο τα sweeps μου. Καμία άσκηση ώστε να αφομοιωθεί το rolling finger στο παίξιμο έχεις να προτείνεις;

 

BTW νόμιζα ότι είχες κάνει λάθος και αντί για "Lick of the week" εγραψες "Lick of the Greek". Καλή συνέχεια με τα ελληνικά videos.

facebook.com/potergeist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Θοδωρή, πολύ ωραίο το μίνι μάθημα. Θα δοκιμάσω και το rolling finger. Πάντα μπαρέ έκανα και ίσος αυτό καθαρίσει λίγο τα sweeps μου. Καμία άσκηση ώστε να αφομοιωθεί το rolling finger στο παίξιμο έχεις να προτείνεις;

 

BTW νόμιζα ότι είχες κάνει λάθος και αντί για "Lick of the week" εγραψες "Lick of the Greek". Καλή συνέχεια με τα ελληνικά videos.

 

οσο αφορά το rolling finger...δοκιμασε το  ανα 3 χορδες παιζοντας

3ηχα στο 60bpm και με τα 4 δαχτυλα. ΠΡΟΣΟΧΗ...Η καθε νοτα να ακουγεται χωριστά

 

To Lick of the GREEK εναι στα Ελληνικά

Το Lick of the Week στα Αγγλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα θοδωρη η ερωτηση που εχω δεν αφορα το μαθημα το οποιο ειναι πολυ καλο κατα τα αλλα αλλα το εξης:παιζω κιθαρα περιπου 10 χρονια ομως διαβαζω συστηματικα μονο τα 2 τελευταια.οταν το χερι μου ειναι σε καλη κατασταση κ εχω φτασει σε καποιες καλεσ ταχυτητες αν τυχει μια μερα κ λειψω η δεν διαβασω σωστα κ κυριως τα arpegios τοτε την επομενη τα χερια μου παγωνουν κ οι ταχυτητεσ πεφτουν σαν να μην μελετησα ποτε!!!SOS εχω πελαγωσει υπαρχει καποιοσ τροπος να μην συμβαινει αυτο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το μάθημα... ευκαιρία να κάτσω να μάθω sweep picking ;D

 

Μου αρέσει πάντως που κάνεις ολόκληρη εξήγηση στο τέλος μην τυχόν και παρεξηγηθεί κανένας που παίζεις γρήγορα... σε λίγο θα ζητάμε και συγνώμη αν παίζουμε οτιδήποτε διαφορετικό από Beatles και Παπαρίζου! Only in Greece!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια απορια.Ποια η χρησημοτητα του να μαθεις ενα αρπετζιο?

δεν λεω καλο ειναι να τα γνωριζεις...αλλα σε σολο ετσι αυτουσια και μονοδιαστατα δεν εχουν ενδιαφερον.

 

 

Π.Σ.

Θοδωρη, γιατι ενω δασκαλος ολων των Sweep-αδων ειναι ο Malmsteen τον βαζεις δευτερο στη λιστα...?

www.facebook.com/DEUXPOINTS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά η χρησημότητα του να μάθεις να παίζεις κλίμακες? Καλό είναι να τις γνωρίζεις αλλά σε σόλο έτσι όλο το ίδιο πάνω κάτω είναι τελείως βαρετές...

 

(δεν προλαβα να το πω...!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια απορια.Ποια η χρησημοτητα του να μαθεις ενα αρπετζιο?

δεν λεω καλο ειναι να τα γνωριζεις...αλλα σε σολο ετσι αυτουσια και μονοδιαστατα δεν εχουν ενδιαφερον.

 

 

Π.Σ.

Θοδωρη, γιατι ενω δασκαλος ολων των Sweep-αδων ειναι ο Malmsteen τον βαζεις δευτερο στη λιστα...?

 

Ακου jason Becker και George Bellas και θα απαντηθουν και οι 2 ερωτησεις σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι υπερηχητικοί shredders με αφήνουν από παγερά αδιάφορο έως ελαφρά ενοχλημένο... ο Becker είναι ο μόνος που μπορώ να σκεφτώ που έγραψε τέτοια μουσική με ψυχή και συναίσθημα... αυτό κάτι λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα θοδωρη η ερωτηση που εχω δεν αφορα το μαθημα το οποιο ειναι πολυ καλο κατα τα αλλα αλλα το εξης:παιζω κιθαρα περιπου 10 χρονια ομως διαβαζω συστηματικα μονο τα 2 τελευταια.οταν το χερι μου ειναι σε καλη κατασταση κ εχω φτασει σε καποιες καλεσ ταχυτητες αν τυχει μια μερα κ λειψω η δεν διαβασω σωστα κ κυριως τα arpegios τοτε την επομενη τα χερια μου παγωνουν κ οι ταχυτητεσ πεφτουν σαν να μην μελετησα ποτε!!!SOS εχω πελαγωσει υπαρχει καποιοσ τροπος να μην συμβαινει αυτο???

 

Το περιεργο  ειναι οτι οπως μου λες παιζεις 10 χρονια

και αυτό που αναφερεις συμβαίνει σε όσους παίζουν λίγοτερα χρονια (π.χ 2-3)

η πρακτικοτερη λυση εινε να μπορεις  να παιξεις 10-20% γρηγοροτερα απο οσο σου χρειαζετε ωστε να εισαι πιο ανετος στις πιο χαμηλες ταχιτιτες που  παιζεις κατα κυριο λογο. Παραδειγμα παιξε στο 200bpm για αν εισαι ανετος στο 160bpm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου