Προς το περιεχόμενο

Music Man Cutlass - Γουστάρετε αυτό το κιθαρόνι?


sotiroubas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως το μπράτσο σήμα κατατεθέν της Erni Ball Music Man είναι κάτι σαν τυφλοσούρτης είναι σχεδόν

παντού το ίδιο με κάποιες παραλλαγές, ποιότητες, radious κλπ.

 

Οι jp13, jp15, jp16 όπως τις βλέπουμε στο link μου αρέσουν αλλά με κάποιες διαφοροποιήσεις.

 

Επίσης αν ήθελα να φτιάξω  μία  σούπερ μοντέρνα  superstrat custom,  ένα από τα σχήματα-body που θα διάλεγα θα ήταν αυτό του Albert Lee αφαιρώντας όμως ακαριαία το άσχημο pickguard που χαλάει όλη την κιθάρα.Κι αυτό για να σπάσει λίγο η παραδοσιακή στρογγυλάδα της fender.Ένα διπλό πίσω, μονό, και μονό-διπλό(μαγνήτη) στον λαιμό, η άλλη παραλλαγή κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τοσα λεφτα πλεον παιρνεις 2αρι ;D

Κάτσε λίγο ακόμα.

Κάτι που θα ανέβει η τιμή της λόγω δολλαρίου, κάτι που όλοι ξεπουλάνε σπίτια λόγω ΕΝΦΙΑ, σε λίγο θα παίρνεις μεζονέτα 250 τμ. με 5 στρέμματα κήπο.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν ξερω τι λετε εσεις αλλα οι πιο ωραιες ειναι αυτες του Λουκα και μετα η Silhouette και του Steve Morse

 

Παράξενο πράμα το γούστο (αλλά κα ευπλαστο συνάμα ). Αυτές ακριβώς ειναι που μου φαινονται ως οι πλεον δυσαρμονικές, όσον αφορά σχεδιασμό και γραμμές... και δεν συμπαθούσα την ΜΜ εξαιτιας τους ( οσο καιρο ηταν τα κυριαρχα μοντελα τους ).

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράξενο πράμα το γούστο (αλλά κα ευπλαστο συνάμα ). Αυτές ακριβώς ειναι που μου φαινονται ως οι πλεον δυσαρμονικές, όσον αφορά σχεδιασμό και γραμμές... και δεν συμπαθούσα την ΜΜ εξαιτιας τους ( οσο καιρο ηταν τα κυριαρχα μοντελα τους ).

 

Η luke ειναι αξιολογη superstraat κατα τη γνωμη μου και αρκετα εμφανισιμη. Επισης σχεδιαστικα δεν ειναι extreme οποτε δε βλεπω την δυσαρμονια. Μηπως πιο πολυ εννοείς τις αλλες 2 που αναφερθηκαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η luke ειναι αξιολογη superstraat κατα τη γνωμη μου και αρκετα εμφανισιμη. Επισης σχεδιαστικα δεν ειναι extreme οποτε δε βλεπω την δυσαρμονια. Μηπως πιο πολυ εννοείς τις αλλες 2 που αναφερθηκαν;

 

Φυσικά και είναι πολύ παραπάνω από αξιόλογη ( αν και όχι superstrat που, στα δικά μου μάτια, πρέπει να έχει τουλάχιστον FR ), όπως όλες οι ΜΜ.

 

Εννοώ ακριβώς αυτές, όπως και το Stingray πχ, σε σχέση με το Sterling. Δεν είμαι ειδικός σε ορολογία και όρους σχεδιασμού, γι' αυτό και δεν μπορώ να εξηγήσω με λόγια (χωρίς να γίνομαι ακατανόητος ή γελοίος) τι εννοώ.

 

Έχει να κάνει με αναλογίες, με είδη καμπυλών και την ένταξή τους σε ένα σύνολο που να δένει αρμονικά και να είναι ευχάριστο στο μάτι (άρα και στο μυαλό). Το πώς ρέουν δηλ. οι καμπύλες και πώς συνδέονται μεταξύ τους. Το πώς αυτό λειτουργεί στον καθένα, είναι φυσικά διαφορετικό, ανάλογα με το υπόβαθρό του, αισθητικά, καλλιτεχνικά αλλά και ψυχικά. Το σύνολο των αισθητικών κριτηρίων είναι φυσικά διαφορετικό σε κάθε άνθρωπο (ειδάλλως θα είχαμε όλοι το ίδιο γούστο), διαφορετικό στον ίδιο άνθρωπο αλλά σε διαφορετικές φάσεις τις ζωή του επίσης. Κάποιοι κανόνες όμως, είναι αντικειμενικοί και διέπουν σχεδόν καθετί μπορεί να οπτικοποιηθεί, ασχέτως αν ακολουθούνται ή σπάνε. Και αυτό μπορώ να το διακρίνω πχ. στις JP αλλά όχι στη Luke. Λίγη σημασία έχει όμως, γιατί η κιθάρα, πέρα από αισθητική, έχει και χρηστική αξία.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου