Προς το περιεχόμενο

PJ wiring - Περι βομβου γειωσης κλπ - Help pls!


petersp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα everybody!

 

Επανερχομαι με ενα θεμα που ειχα συζητησει πριν λιγο καιρο. Εχω ενα Precision στο οποιο εχω βαλει τους Seymour Duncan SPB2 & SJB2. Αυτοι οι μαγνητες ειναι ιδιαιτερα Hot (22.4kΩ & 16.6kΩ). Λοιπον αυτοι οι μαγνητες ειδικα στο σπιτι μου βγαζουν εντονο βζζζ οταν δεν πιανω χορδες (ειδικα στις θεσεις P & PJ). Σε συγκριση με ενα τυπου Musicman και μια Squier Bullet Strat που εχω να συγκρινω, το βζζζ ειναι σχεδον διπλασιο. Το μπασο το πηγα στον Στολλα για ελεγχο και εκει ο θορυβος δεν ηταν ενοχλητικος - ηταν σαφως μεσα στα φυσιολογικα πλαισια.

Επισης ειχα δοκιμασει και κατι κεραμικους μαγνητες DiMarzio - το βζζζ ηταν λιγοτερο απο τωρα μεν, αλλα παλι περισσοτερο απο τα αλλα δυο οργανα.

Οι κολλησεις ειναι ολες καθαρες και καλες, ελεγμενες, ξαναπερασμενες ολες μια προς μια. Οπως επισης και ο καβαλαρης ειναι καλα γειωμενος (μετρημενος με πολυμετρο).

 

Λοιπον, σας ερωτω τα εξης:

 

-Παιζει να φταιει το οτι φοραει 500αρια pots?

-Φταιει το οτι τα pots ειναι γειωμενα με καλωδιο μεταξυ τους αλλα γειωνονται ΚΑΙ απο το foil που εχει κολλημενο στο pickguard? (δηλ. μηπως η γειωση κανει loop και γι αυτο βγαζει τοσο βουητο?)

- Any other thoughts?

 

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ολες οι κολλησεις και το wiring ειναι σωστο τοτε στο σπιτι σου (που λογικα θα εχει αθλια γειωση οπως και το 90% των σπιτιων στην Ελλαδα) θα πρεπει:

 

-oταν παιζει μονος του ο p μαγνητης να μην εχει ΚΑΘΟΛΟΥ θορυβο (οι p bass  μαγνητες ειναι humbucking )

 

-οταν παιζει μονος του ο J να εχει βζζζζζ (το γεγονος οτι εχει μεγαλη εξοδο φυσικα και αυξανει το βζζζζ.)

 

-οταν παιζουν μαζι απο τη στιγμη που δεν ειναι reverse polarity να εχεις βζζζζ.

 

Λογικα ομως οταν ΠΑΙΖΕΙΣ δεν πρεπει σε καμμια θεση να σε ενοχλει,μονο οταν ΔΕΝ παιζεις.

 

οταν δεν πιανω χορδες

 

ε,πιανε της τοτε οπως κανουν ολοι οσοι χρησιμοποιουν μονους.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα αυτα που λες σωστα, ετσι ειναι ως ενα βαθμο. Δηλ. ο βομβος (οχι το βζζζ) ειναι πιο εντονος στις θεσεις J & PJ αλλα στην θεση P υπαρχει ενα tiny βζζζ, μικρο μεν αλλα περισσοτερο απο την strat π.χ. στις θεσεις 2 & 4. Θα μου πεις αλλη εξοδο οι μαγνητες της strat κι αλλο 22.4kΩ...

 

Υπαρχει κανενας απλος τροπος να μετρησεις αν εχεις σωστη - καλη γειωση στο οργανο?

Και για την γειωση του σπιτιου πως μπορεις να το μετρησεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για την γειωση του σπιτιου πως μπορεις να το μετρησεις?

 

 

αυτη δεν χρειαζεται να την μετρησης μια & ΣΙΓΟΥΡΑ ειναι για κλαμματα οπως αλλωστε και ΕΣΥ διαπιστωσες

 

 

Το μπασο το πηγα στον Στολλα για ελεγχο και εκει ο θορυβος δεν ηταν ενοχλητικος - ηταν σαφως μεσα στα φυσιολογικα πλαισια.

 

προσωπικα νομιζω οτι ειναι μια χαρα το μπασο σου,απλα ξεκολλα και μη "στεινεις αυτι" για να ακουσεις τον..."θορυβο".. ;D

 

μου θυμιζεις εναν φιλο μου (και πολυ γνωστο κιθαριστα) που ειναι τοσο ψυχοπαθης που παραπονιεται οτι \με τον κατω μαγνητη της strat με κομπρεσσορα,το gain στο θεο και την ενταση στο full...εχει λιιιγο θορυβο οταν...δεν παιζει και δεν...κραταει την κιθαρα του... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BTW κανα καλο ψυχιατρο ξερεις?

 

οχι ρε,μια χαρα εισαι,ολοι τα εχουμε περασει αυτα....απο καποια στιγμη θα σταματησεις και εσυ να ασχολησαι με τετοιες λεπτομερειες & απλα θα παιζεις... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα φταιει το ρευμα σε μεγαλο βαθμο οπως λεει κ ο SF αλλα πολλες φορες φταιει κ η κακη θωρακιση που κανουν στα οργανα απο το ιδιο το εργοστασιο...εχω ακουσει για κιθαρες των 2000+ ευρω που η θωρακιση τους ειναι απλα απαραδεκτη,παρασιτα,βομβοι,ραδιοφωνικες εκπομπες,ενδειξη ζωης σε αλλον πλανητη :o....τετοια θεματα παντως ειναι απολυτως "φυσιολογικα"..στην ελλαδα ειμαστε ;D....

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θωρακιση? Ποια θωρακιση?  ;D ;D ;D

 

Το 1987 δεν βαζαν shielding και πολυ! Και να σου πω την αληθεια δεν θελω να γεμισω το οργανο με χαλκους και καλωδια. Ασε που καποτε ειχα κανει το λεγομενο star grounding και δεν ειδα και πολυ διαφορα... (εως καθολου μην σου πω!)

 

Θεμα τυχης ειναι πιο πολυ απ οσο καταλαβαινω (σε ποιο σπιτι - studio θα μπεις και τι γειωση εχει το κτισμα). Παρεπιπτοντως η Squire Bullet Strat που εχω με μονοπηνιους και χωρις κανενα shielding (ουτε μπογια ουτε τιποτα) δεν κανει κιχ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου