Προς το περιεχόμενο

Βάθος στα ακουστικα σε Home recording


costas1980

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά την βοήθεια σας πως μπορώ να περάσω βάθος στα ακουστικά κάνοντας εγραφή ,χρισημοποιώ το cubase με καρτα ήχου Focuwrite scarlett 2i4 ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά την βοήθεια σας πως μπορώ να περάσω βάθος στα ακουστικά κάνοντας εγραφή ,χρισημοποιώ το cubase με καρτα ήχου Focuwrite scarlett 2i4 ευχαριστώ!!

πας στο τρακ στο πανελ αριστερα. Επιλεγεις insert και διαλεγεις reverb.

Μετα επιλεγεις ενα απο αυτα που βγαινουν

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έκανες ένα search στο google τύπου add reverb to a track in cubase θα το είχες βρεί ήδη.

 

κάνεις highlight το track

αριστερά στο panel προς τα κάτω θα δεις inserts

πατάς εκεί

ανοίγουν κενά πεδία

πατάς μέσα στο πρώτο.

βγαίνει pulldown menu

επιλέγεις reverb και από αυτά που θα σου βγάλει δοκίμασε ποιό σου αρέσει.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σίγουρος ότι σιγά σιγά θα βρεις μια λύση. Εγώ δεν είμαι επαγγελματίας αλλά 2 πράγματα που θα ήθελα να γνωρίζω από την αρχή για το reverb είναι (και τα λέω περιληπτικά, ψάξε εσύ το how-to για το δικό σου DAW)

 

1. Να στέλνεις σε aux track με bus τον original ήχο και να βάζεις εκεί το reverb με 100% mix και ρυθμίζεις ανάλογα το volume του aux για το πόσο reverb θέλεις

 

2. Για το πως να έχεις reverb ενώ παίζεις, χωρίς latency, επειδή έχω και εγώ την 2i4, υπάρχει ένα knob που μπορείς να επιλέγεις αν θες να ακούς το άμεσο signal από την κάρτα (χωρίς latency) και πόσο από το DAW σου. Έχω βρει το sweet spot αυτού του knob στο 6'oclock, ΌΠΟΥ ο ήχος που ακούς από το DAW σου δεν είναι του track με το input σου, αλλά του aux track που έχει το reverb. Δηλαδή τo track με το input το έχεις κάνει mute, αλλιώς θα ακούς δυο φορές τον ήχο σου, έναν άμεσο και ένα με καθυστέρηση. Έτσι προσθέτεις reverb όταν ηχογραφείς, χωρίς latency, ώστε να μην ακούς dry τα πράγματα και ξενερώνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου