Προς το περιεχόμενο

Παραγγελία από Αμερική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως γνωρίζει κανείς πόσο επιπλέον χρεώνει το τελωνείο για αγορές απο Αμερική; Αυτό που με ενδιαφέρει να αγοράσω ειναι κυρίως μαγνήτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω εχω αγοράσει μαγνήτες και απο ότι θυμάμαι δεν ήταν παραπάνω απο 20% φόρος, νομίζω 18%. Επίσης η εταιρεία courier μου είχε ζητήσει 50 ευρώ για να κάνει τον εκτελωνισμό, αλλα τελικά τον έκανα μόνος μου και χρειάστηκα περίπου μία με μιάμιση ώρα στο αεροδρόμιο, οχι τίποτα δύσκολο, απλώς περα-δώθε σε γραφεία για να μαζέψω περίπου 20 υπογραφές !!!. Να θυμάσαι να πάς αμέσως στο τελωνείο αμέσως μόλις έρθει η ειδοποίηση γιατί σε χρεώνουν φύλακτρα για κάθε μέρα που μένουν τα πράγματα εκει.

 

Στην ελλάδα μου ζητάγαν περίπου 500 ευρώ και μου κόστισαν 350.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3.7% foros eisagwghs kai 18% f.p.a Den se sumferei na aforazeis antikeimena mikrhs axias apo amerikh(p.x magnhtes) alla akriba antikeimena(kithares) oi opoies akoma kai epibarymenes me f.p.a kai metaforika einai gyrw sto 40% fthinoteres apo an tis agorazes apo ellada.Kata synepeia magnhtes se sumferei na agoraseis h apo edw ellada h eyrwph

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω με τον fenderiarxhs για τα κοστη αυτα απλα χωρις να ειμαι 100 % σιγουρος και αφου προκειτε για μαγνητες ισως επειδη το κοστος τους να ειναι χαμηλο μπορει και να περασουν ετσιως ανευ αξιας.

σιγουρα συμφερουν οι ακριβες εισαγωγες.

 

βεβαια λαβε υποψην οτι σημερα η αντιστοιχια δολ/ευρω ειναι 1,25 που σημαινει οτι οτι τιμη ειναι σε δολ διαιρεσε την με 1,25 για να βρεις χοντρικα τα ευρω. πχ αν ενα σετ μαγνητες κανει 150 δολ σε ευρω ειναι 25% λιγοτερα δηλ 120 ευρω. στη μετατροπη αυτη μπαινουν και τε εξοδα αποστολης.

αν μια κιθαρα εχει 220 δολ εξοδα τοτε οι μαγνητες να ειναι το πολυ 30-50 δολ με fedex ups και αλλα speed courriers.

 

Αν θελεις βεβαια να γλυτωσεις το κοπο του εκτελωνισμου 50 ευρω δεν ειναι τιποτα μπρος στην ταλαιπωρια που θα τραβηξεις. αν σου φαει 1-2 ωρες θεωρησε τον εαυτο σου τυχερο.

 

 

προτεινομενα sites για αγορες απο αμερικη ειναι τα music123.com kai musicyo.com (gibson retailer)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι πληροφορίες είναι πολύ χρήσιμες. Για τους μαγνήτες βλέπω ότι και τα Ευρωπαικά sites έριξαν τις τιμές για Seymour Duncan κλπ, αλλά στην Αμερική μπορείς να βρεις λιγότερο γνωστές μάρκες σε πολύ φτηνές τιμές. Για το musicyo είχα σκεφτεί παλαιότερα να πάρω μία Steinberger, αλλά θυμάμαι τα μεταφορικά είχαν βγει πάρα πολλά, θα πρέπει να το ξανακοιτάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον εκτελωνισμό να τον κάνεις μόνος σου, οι εκτελωνιστές στα τρώνε χοντρά! Έχω 2 παραδείγματα απ'τον εαυτό μου γιά την εκτελωνίστρια της Speedex, ονόματι Κουλούρη, αν δεν απατώμαι. Για τη μία παραγγελία μου είχε ζητήσει τηλεφωνικώς 290 ευρώ για φόρο και 30 για την αμοιβή της - καθάρισα μόνος μου με 215! Τη δεύτερη μου ζήτησε 375 + 30 αμοιβή και πάλι καθάρισα μόνος μου με 248! Μας περνάνε για μαλάκες!!!

Να υπολογίζεις περίπου 23% πάνω απ'την τιμή, συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών. Ο φόρος είναι λίγο κάτω από 18%, αλλά πληρώνεις και handling στην Ολυμπιακή. Αν η παραγγελία σου είναι κάτω από 100$ δεν πληρώνεις φόρο.

Δε θα σου πάρει πολλή ώρα, σε βοηθάνε κι οι εκτελωνιστές που περιμένουν στα γραφεία για να μη σ'έχουν μες στα πόδια τους και για να καλοπιάσουν τους τελωνειακούς... 1-2 ωρίτσες. Επίσης, βοηθάει να'χεις βρει τον κωδικό της κατηγορίας του προιόντος που εισάγεις από πριν, για να ξέρεις πόσο πρέπει να πληρώσεις και να τελειώσεις και πιο γρήγορα. Θα το βρεις εδώ :

 

http://europa.eu.int/comm/taxation_customs/dds/en/tarhome.htm

 

Εδώ βρίσκεις μόνο το φόρο εισαγωγής. Είναι και το ΦΠΑ...

 

Εδώ βρίσκεις τον "αλγόριθμο":

 

http://www.sloanefox.freeserve.co.uk/importukduty.htm

 

Μένει μόνο το handling... Για μια κιθάρα βγαίνει περίπου 50 ευρώ.

 

Καλές αγορές!

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα και εγώ να συμπληρώσω ότι ο εκτελωνισμός απο ιδιώτη δεν είναι καθόλου δύσκολη δουλιά. Απλώς πας στο αεροδρόμιο, παραλαμβάνεις τα χαρτιά απο τον courier, κατεβαίνεις στην αποθήκη και μετα πας απο γραφείο σε γραφείο. Σου λένε που να πάς και αν πείς οτι είσαι ιδιώτης σε εξυπηρετούν αμέσως.

Μην πιστεύετε τα παραμύθια που λένε κάποιοι μαγαζάτορες.

 

Απο προσωπική εμπειρία ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου