Προς το περιεχόμενο

"Prepared" guitar


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο John Cage κυκλοφόρησε το 1938! :?: ! το «Sonatas and interludes for prepared pianos» και εγένετο πειραματισμός… (όχι ρε φίλε όπως το ακούς Johnny Cage και όχι Jimmy Page γαμώ το Μετρόπολις, γαμώ… που θα πάει κάπου θα το βρω)

 

Οι τρόποι με τους οποίους μπορούμε να τροποποιήσουμε τον τόνο μιας κιθάρας είναι τρεις ( ή τουλάχιστον εγώ τρεις έχω βρει )

@ electronic manipulation (distortion, wah-wah, ring modulator κλπ) και οτιδήποτε έχει σχέση με ηλεκτρονικά μέσα,

@ manual manipulation (vibrato, bending κλπ) και οτιδήποτε έχει σχέση με το παίξιμο - feel κάθε ατόμου και τέλος υπάρχει και ένας τρίτος τρόπος ο οποίος δεν είναι και ιδιαίτερα γνωστός

@ mechanical manipulation (συνδετήρες, πρόκες, slide, κατσαβίδια κλπ)

 

Ο τρίτος τρόπος τείνει περισσότερο στην χρήση της κιθάρας σα να είναι ένα απλό κομμάτι ξύλο με μερικές χορδές -σαν ένα μέσο για την δημιουργία και αναπαραγωγή νέων ήχων – ήχοι που η κιθάρα δεν ήταν αρχικά προετοιμασμένη να αναπαράγει.

Για παράδειγμα αν χρησιμοποιήσω 2-3 «κροκοδειλάκια»(αυτά που χρησιμοποιούν οι ηλεκτρονικοί) πάνω σε κάποιες χορδές, το όργανο θα χάσει τον αρχικό του χαρακτήρα και πλέον οι νότες που θα παίζω θα έχουν έναν «percussive» ήχο (αν τα κροκοδειλάκια είναι αμέσως μετά τη γέφυρα η κιθάρα προσομοιώνει ένα «sitar»!).

Anyway τον τελευταίο καιρό την βρίσκω αρκετά να κάνω την κιθάρα μου σαν «τσίρκο», να βάζω λίγο delay και e-bow και να χάνομαι…γι’ αυτό και έβαλα αυτό το topic μπας και έχει κάποιος κάποια καλή ιδέα ή κάποιο αγαπημένο exotic setting…

 

Και μιας και το ανέφερες feather οι Godspeed you black emperor είναι το αγαπημένο μου συγκρότημα…

 

ΥΓ. Στο Μικρό Μουσικό Θέατρο θα γίνει αυτό το μήνα ένα φεστιβάλ πειραματικής μουσικής με θέμα την κιθάρα… και αν είναι όπως και πέρυσι αποκλείεται όποιος πάει να ακούσει έστω και μια νότα :)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και μερικά προτεινόμενα βιβλία που μπορούν να βοηθήσουν ώστε η κιθάρα σας να μην ακούγεται πλέον σαν κιθάρα… αλλά σαν μια drums ή ένα cello ή ένα γλάρο ή…

1)Prepared guitar Techniques by Peter Yates and Matthew Elgart

2)Tricks and special effects by Ethan Fiks

3)The guitar f/x cookbook by Chris Amelar

4)(Device 1 newsletter) from Craig Anderton

 

Προτεινόμενοι μουσικοί : John Cage, Fred Frith, Henry Kaiser, Eugene Chadbourne, Adrian Belew(Frank Zappa)… δυστυχώς τους περισσότερους τους έχω ακούσει αποσπασματικά μιας και δεν έχω βρει κάποιο cd-βινύλιο

 

:idea: Tip: Βάλτε στην κιθάρα λίγο delay (αναλογικό κατά προτίμηση), τοποθετήστε μπροστά στους μαγνήτες ένα τηλεκοντρόλ τηλεόρασης, πατήστε κάποιο πλήκτρο και δείτε τους άλλους γύρω σας να τρέχουν…

NOISE VANDALS!!!

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω??? Ακους godspeed you black emperor, αναφέρεσαι στον John Cage, κρεμας κορκοδειλάκια στις χορδες της κιθάρα σου και κατακρίνεις την ηλεκτροακουστική μουσική που θα παιχτει στο φεστιβαλ του μικρου μουσικού θεάτρου για την εμπορικότητά της????

Με φιλική διάθεση

Καρολος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουπς…!!! Με συγχωρείτε αλλά παρεξήγηση. Όταν έλεγα ότι δεν θα ακουστούν νότες εννοούσα ότι το παίξιμο θα είναι τελείως πειραματικό (προετοιμασμένες κιθάρες, υπολογιστές κλπ) και η ουσία είναι να μην χρησιμοποιηθεί η κιθάρα με τον παραδοσιακό τρόπο… εξού και το όνομα του φεστιβάλ «The strings of difference»!!!

 

Όσο για το θέμα της «εμπορικότητας» δυστυχώς δεν καταλαβαίνω που αναφέρεσαι… αν και δεν ξέρω αν στο δικό μου post αναφερόσουν τελικά.

 

Στο Μικρό Μουσικό Θέατρο έχω πάει αρκετές φορές και δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα (ήχος κλπ), το αντίθετο είναι ο αγαπημένος μου χώρος και δεν χάνω ευκαιρία να πηγαίνω όταν βρίσκω παρέα ( και πολλές φορές και μόνος αν παίζει κάτι ενδιαφέρον).

 

:idea: Έχετε συνδέσει το wah-wah ανάποδα? (oscillator)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πολύπαίζει ρόλο η μάρκα του wah wah, εγώ έχω ένα Vox 847…ελαφρός πειραγμένο.

Το oscillator αλλάζει ήχο ανάλογα με τα settings των tone controls,τους μαγνήτες και το volume της κιθάρας.

A! Βάλε και λίγο delay.

 

:idea: Με μία πένα ξύστε τα ελατήρια που βρίσκονται πίσω από μια κιθάρα. (σαν μια πόρτα που τρίζει…)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια ηλεκτροακουστική συναυλία στην Κέρκυρα (δεν θυμάμαι το όνομα του παιδιού που έπαιζε κιθάρα αλλα του συνθέτη που ήταν ο Καμαρωτος) επαιζε με προετοιμασμένη κιθάρα και το πιο ενδιαφέρον ήταν το μιξεράκι για καφέ (στο δεξι) πανω στις χορδές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου