Προς το περιεχόμενο

fender rhodes mark 7


Desafinando

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λύση και μάλιστα στα 9 κιλά έχω ήδη.

Απλά μια vintagίλα...ακομά..δεν θα με χαλούσε.

 

Ωραίο το λινκ που ανέβασες...θα του ρίξω την ματιά του..

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαινεται οτι δεν διαβαζετε το Keyboard section του forum πριν απο καιρο 1-2 μηνες ειχα βαλει θεμα και ουτε ενας δεν απηντησε.

Ο τυπος που εχει την rhodes τωρα ειναι λιγο δυσπιστος γενικα. Του ειχαμε ζητησει την Αντιπροσωπεια με εναν γνωστο μου καλο εμπορο και ζηταγε προαγορα εξη (6) πιανων με παραδοση 2-4 μηνες .Επειδη αντιπροσωπευω εναν Ολλανδικο οικο με ανταλλακτικα & service ,και γενικα εχω μια εμπειρια 10ετων στον τομεα αυτο των rhodes (5-6 ολοκληρωτικες ανακατασκευες) και πολλες επισκευες / SERVICE/ ΚΟΥΡΔΙΣΜΑΤΑ κλπ οποιος θελει την προσωπικη μου γνωμη ασ επικοινωνησει με mail .

ΚORGIUS μαεστρο το suitcase που μου ειχες πει υπαρχει ακομα ;

Επισης υπαρχει εργαλειο (ιδιοκατασκευη ) ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΜΑ  που κανω δωρο σε καθε ανακατασκευη .Το νεο mark 7 εχει ακριβως το ιδιο action με το mark V του Chic Corea  και υπαρχουν περιθωρια βελτιωσης (απο εμενα τουλαχιστον ) Βεβαια κανενα rhodes ιδιας σειρας ειτε διαφιρετικης δεν ειναι ιδιο με καποιο αλλο 100 % ολα μα ολα διαφερουν σε κατι οσον αφορα το action και δει στο touche .Aυτο συμβαινει γιατι το οργανο ειναι χειροποιητο και δεν γινεται αλλοιως .Οποιος λοιπον θελει rhodes  ιδου η ΡΟΔΟΣ Iδου και το ΠΗΔΗΜΑ .

Εχω δε διαπιστωσει προσωπικα οτι μερικοι χρηστες rhodes αγοραζουν κατι σαραβαλα σε φθηνη τιμη και μετα θελουν να τα φτιαξουν ''τσαμπα '' πραγμα απιθανο γιατι τα οργανα αυτα υποφερουν στα πληκτρα (περαδωθε κινηση ) και θελουν χοντρη επισκευη που κοστιζει)

ΑΛΛΟΣ ΠΑΛΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ αγορασε ανα 73  suitcase χωρις τον ενισχυτη και το πεταλι κοστος ποδιων +πεταλι +εργατικα +τραπεζες +κουριερ = 1200-1300 ευρω.Αν σας γραψω τα παραδειγματα θελω 10 σελιδες του φορουμ .Προσοχη λοιπον .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περικλή τουλάχιστον εγώ,έχουμε και τηλεφωνικώς επικοινωνήσει, τα γνωρίζω τα παραπάνω που ανέπτυξες.Το suitcase δεν υπάρχει πια. Εδω και έναν μήνα είναι στην Κύπρο.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους !

Pericles θα ήθελα την βοήθειά σου για τα παρακάτω 2 Rhodes μου σε τεχνικά θέματα και πιθανο service τους . Μεγάλωσα ,παραμένω τρελά πορωμένος με αυτά αλλά έχω ξεχάσει αρκετά τεχνικής φύσεως . Στείλε μύνημα εάν μπορείς να επικοινωνήσουμε.

Ευχαριστώ.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους !

Pericles θα ήθελα την βοήθειά σου για τα παρακάτω 2 Rhodes μου σε τεχνικά θέματα και πιθανο service τους . Μεγάλωσα ,παραμένω τρελά πορωμένος με αυτά αλλά έχω ξεχάσει αρκετά τεχνικής φύσεως . Στείλε μύνημα εάν μπορείς να επικοινωνήσουμε.

Ευχαριστώ.

 

 

 

 

 

ΦΙΛΕ Loucas σου εχω στειλει pm με τα στοιχεια μου για οτι θελησεις απο τεχνικη βοηθεια η πληροφορια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικεσ πληροφοριεσ ακομη για το MARK 7 :  Το οργανο οπως ειπα και πιο πανω ειναι ακριβως το ιδιο με το 5 (βλεπε Chic Corea )

A) πλεονεκτηματα (πρακτικης φυσεως)45 κιλα βαρος, ελαφρα πιο γρηγορο στο touche του απο τα παλια mark 2 , μοντερνο φινιρισμα ,χρωματα 3-4 ,midi ,tremolo σε ορισμενα μοντελα κλπ .

Β) μειονεκτηματα (πρακτικης φυσεως): δεν εχει καπακι προστασιας για μεταφορα αρα χρειαζεται flight case και μαλιστα πολυ γερη για να αντεχει το βαρος του . Δεν εχει βαση (κοστος βασης 400 ευρω περιπου ) οι βασεις που πουλανε (roland κλπ ..απλα δεν κανουν το οργανο θα πεσει σιγουρα )

Γ) αυτο με τον ενισχυτη απο κατω ειναι ακριβο και βαρυ παμε περιπου 80 κιλα +flight case 15 κιλα το λιγοτερο αρα καταληγω οτι ειναι προτιμοτερη η αγορα ενος μεταχειρισμενου stage μαρκ 1 η 2 που με ενα γερο service  θα παιζει για αλλα τοσα χρονια (σημειωτεον οτι το μαρκ 2 με ξυλινα πληκτρα σταματησε το 1981 να παραγεται ).Ανταλλακτικα υπαρχουν απο 2-3 κατασκευαστες (παγκοσμιως υπαρχουν περιπου 1000000 -ενα εκατομυριο πιανα rhodes ) και δεν υπαρχει προβλημα .ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΕΙ .

ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ  αλλα δεν δινει και τιποτα σοβαρες βελτιωσεις απο το προηγουμενο

και αυτοι που το δουλευουν δεν θελουν MIDI ΚΛΠ ΘΕΛΟΥΝ ΕΝΑ TREMOLO  ,Chorus ,Flanger κλπ.

Αυτα για να ακουστουν καλα πρεπει να ειναι αναλογικα και δοξα τω Θεω υπαρχουν κτασκευαστες (ΕΛΛΗΝΕΣ !!!!!!) ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΚΑ.ΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΠΕΤΑΛΙΑ .

Επισης πολλοι παλιοι πληκτραδες που εχουν ηχογραφησει rhodes  το κανουν με μικροφωνο απο τον ενισχυτη του ΟΧΙ DIRECT !! Αν θελετε κι'αλλα ρωτηστε μην ντρεπεστε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου